Ciepła Belka Montażowa to nowe rozwiązanie techniczne w zakresie montażu okien w warstwie ocieplenia opracowane przez firmę Marbet Sp. z o.o. z Bielska-Białej, zoptymalizowane oraz dostosowane do wymagań i uwarunkowań polskiego budownictwa energooszczędnego. System montażu CBM jest uniwersalny, prosty w stosowaniu, gwarantuje radykalne ograniczenie wartości liniowych mostków cieplnych przy zachowaniu wysokiego poziomu bezpieczeństwa użytkowania i umiarkowanych nakładach finansowych. 

 

Montaż okien w warstwie ocieplenia, jest najskuteczniejszym sposobem ograniczenia strat cieplnych w obrębie montowanej stolarki otworowej. Zaostrzone wymogi prawne w tym zakresie obowiązywać będą od 2021 r., a w obiektach użyteczności publicznej wymóg ten obowiązywać będzie od 1.01.2019 r.

 

Ciepła Belka Montażowa, to system montażu, który pozwala unikać dotychczasowych ograniczeń ze względu na jednoczesne wykorzystanie wytrzymałości i siły nośnej połączeń mechanicznych, termoizolacyjnych zalet spienionego polistyrenu EPS, a także właściwości materiałów uszczelniających zapewniających szczelność połączeń na przenikanie powietrza.

 

Głównym elementem systemu montażu okien w warstwie ocieplenia CBM są styropianowe belki o długości 700 mm lub 250 mm oraz głębokości 100 mm lub 200 mm, z trwale zatopionym wspornikiem stalowym zdolnym do przenoszenia obciążeń nawet do 11 000 N, czyli około 1100 kg na jeden punkt mocowania, pochodzących od ciężaru konstrukcji okiennej. Dzięki tej zalecie, system montażu CBM z równą łatwością przeniesie obciążenia pochodzące od ciężaru standardowego okna, jak i ciężkich drzwi tarasowych z wielkogabarytowym oszkleniem. Jedynym ograniczeniem w tym względzie będzie wytrzymałość materiału ściany nośnej lub fundamentu budynku oraz wytrzymałości przyjętych łączników montażowych. Ich ilość i odpowiednie rozmieszczenie w otworach wsporników stalowych decyduje o nośności pojedynczej belki.

 

 

2018 9 34 1

 

 

Kształt i konstrukcja belek oraz wszystkich innych elementów systemu CBM, umożliwia proste łączenie ich w zestawy, tworzące konstrukcję ramy nośnej dla okien i drzwi balkonowych montowanych poza obrysem muru budynku. Wymiary pojedynczych belek można dowolnie zmienić przycinając je na pożądany wymiar przy użyciu najprostszych narzędzi. Trwałość, stabilność i szczelność połączeń wszystkich elementów ramy nośnej można uzyskać przy użyciu klejów poliuretanowych oraz klejów i uszczelniaczy hybrydowych.

 

 

Każdy ze wsporników stalowych zatopionych w styropianowej belce jest również punktem przyszłego mocowania mechanicznego konstrukcji okiennej do ramy nośnej CBM. Funkcjonalność i swoboda kształtowania wymiaru ramy nośnej pozwala na zachowanie wszelkich wymagań, co do ilości i rozmieszczenia punktów mocowania mechanicznego podawanych w instrukcjach montażu okien i drzwi przez producentów stolarki oraz Instytut ITB.

 

 

2018 9 34 2

 

 

Ciepła Belka Montażowa (CBM), to nie tylko najwyższa klasa wytrzymałości mechanicznej i odporności na obciążenia wiatrem, to także ponadprzeciętne efekty w zakresie ograniczania wartości liniowych mostków cieplnych. Zgodnie z opracowaniem NZF 03053/16 /Z00NZF Zakładu Fizyki Cieplnej Instytutu Techniki Budowlanej w Warszawie, przykładowe wartości liniowych mostków cieplnych dla okien montowanych z użyciem elementów systemu CBM w ścianie konstrukcyjnej z betonu komórkowego przyjmują następujące wartości: 

 

  • w obrębie nadproża - Ψ 0,012 W/(m*K) 
  • w obrębie stojaków ościeżnic - Ψ 0,011 W/(m*K) 
  • w obrębie progu okna - Ψ 0,020 W/(m*K)

 

Prace nad przygotowaniem i wdrożeniem systemu montażu okien w warstwie ocieplenia CBM trwały ponad trzy lata. W całym procesie uczestniczyły firmy specjalizujące się w technice uszczelnień, mocowań mechanicznych, a także najlepsze firmy monterskie okien m.in. SOUDAL, KLIMAS WKRĘT-MET, BOLIX, FIX, MULTIKO i APREL.

 

Na etapie wdrożeniowym wykonano wiele testów laboratoryjnych potwierdzających bezpieczeństwo i szczelność systemu, w tym tak unikalne, jak badanie zachowania systemu CBM na oddziaływanie otwartego ognia w laboratorium badań ogniowych ITB w Pionkach. Cykle badań starzeniowych potwierdziły niezmienność właściwości użytkowych w czasie.

 

Obecnie inwestorzy budujący własne domy, deweloperzy, architekci, a także firmy handlowe i monterzy otrzymują nie tylko innowacyjny i nowy system montażu okien w warstwie ocieplenia, lecz również wszechstronnie sprawdzony, zbadany i przetestowany na placach budowy, dopuszczony do stosowania w budownictwie na podstawie Krajowych Ocen Technicznych ITB nr 2018/0199 oraz 2018/0410.

 

 

 Krzysztof Wypchałowski
Kierownik Projektu
MARBET Sp. z o.o.

 

 Piotr Gielmuda
Kierownik Działu Rozwoju i Wdrożeń
MARBET Sp. z o.o.

 

 

2018 9 34 3

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 09/2018

 

 

wytyczne montazu

    Informacje na temat Wytycznych montażu mozna uzyskać bezpośrednio w redakcji miesięcznika Świat Szkła:

   - Agata Kostrzewa       Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

   - Agnieszka  Roguska   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


   oraz dziale dystrybucji

   - Iwona Markowska   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 więcej informacji też na stronie o Wytycznych do montaż okien i drzwi zewnętrznych tzw Instrukcja RAL

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.