Specjalne spotkania warsztatowe związane z GPD 2019 - Nordyckie spojrzenie na budowę wieżowców |
Data dodania: 13.04.19 | |
16. edycja Glass Performance Conference odbędzie sie w dniach 26-28 czerwca 2019 r.
Obejmie rekordową liczbę 230 spotkań w postaci wykładów eksperckich lub praktycznych warsztatów.
20 spotkań warsztatowych jest częścią całego programu, a tematyka wieżowców, po swoim ostatnim sukcesie, znów stała się celem 160 zgłoszeń uczestników.
© HERZOG & DE MEURON / BLOOMIMAGES
To specjalne seminarium odbędzie się w Espoo Otaniemi, w pobliżu fińskiej stolicy, w wyjątkowym budynku uniwersyteckim zaprojektowanym przez Alvara Aalto.
Pozostałe wykłady znajdujące się w programie konferencji odbędą się w Tampere.
Seminarium dotyczące wieżowców organizowane jest wspólnie z Uniwersytetem Aalto i koordynowane przez profesora, architekta Kimmo Lintula oraz Petera Smithsona z BG&E Facades Pty Limited.
— Budowa wieżowców staje się coraz bardziej popularna na obszarach miejskich w regionie nordyckim, gdzie wcześniej budowle były bardziej poziome niż pionowe — zauważa Kimmo Lintula.
Konieczność rozwoju miast i rosnące ceny nieruchomości są silnymi czynnikami zwiększonego zainteresowania wieżowcami.
Warunki panujące w krajach nordyckich mają wpływ na budynki i logistykę, a to samo dotyczy w szczególności wymogu efektywności funkcjonalnej i oszczędności energii.
— Optymalne utrzymywanie ciepła w okresie zimowym stawia konstrukcję szklaną przed szczególnymi wyzwaniami — zauważa pan Lintula — Oto kwestie, które poruszamy na seminarium dotyczącym wieżowców. Stąd też nazwa: Nordic Exposure (Nordyckie spojrzenie).
Z nordyckiego punktu widzenia głównym problemem jest stworzenie wyjątkowej architektury, odpowiedniej dla środowiska skandynawskiego, w oparciu o globalnie dostępne metody projektowania i technologie.
Peter Smithson z BGH & E Facades Pty of Australia współpracuje z Kimmo Lintulą jako koordynatorem seminarium.
W programie znajdą się wykłady Tima Leslie z firmy Bates Smart Architects, prezentującego realizacje Design Review, z przykładami z Australii oraz nową ambasadą Australii w Waszyngtonie.
Andreas Hiersemenzel z HAS Façade Consultants przedstawia przegląd techniczny fasad wieżowców, obejmujący studia przypadków, w tym budynków wytrzymujących zimny klimat w Mongolii. Michael Barlow z Urbis Planners zajmuje się tematem zrównoważonych miast, prezentacją zgodną z głównym tematem GPD – obejmującym inteligentne budynki.
Postrzeganie szkła – ekspresja materiału Hamburg ma nowy przyciągający wzrok obiekt w postaci Elbphilharmonie Concert Hall, stanowiącego połączenie nowego budynku i modernizacji obiektu istniejącego.
Architekt Stefan Goeddertz z Herzog & de Meuron dzieli się swoim entuzjazmem dla szkła jako materiału: — Szkło jest jednym z najstarszych produkowanych materiałów budowlanych. Jest w ciągłym rozwoju, poddawane różnorodnym badaniom, które sprawiają, że szkło jest jednym z najbardziej zaawansowanych materiałów budowlanych.
Praca ze szkłem wymaga szczegółowej wiedzy na temat jego parametrów estetycznych i technicznych. Hala koncertowa Elbphilharmonie w Hamburgu pokazuje szkło w różnych zastosowaniach i dających odmienne efekty estetyczne – płaskie i zakrzywione, różne powłoki, nadruki.
Prezentacja na seminarium pokazuje tę realizację w kontekście parametrów, intencji projektantów, rozwoju i produkcji elementów przeszklonych. Wielkość zastosowań szkła w sali koncertowej Elbphilharmonie można zilustrować za pomocą kilku imponujących faktów.
Obudowa budynku składa się z około 1100 szklanych elementów, które odbijają niebo i elementy otoczenia. Efekt odbicia szklanej fasady wynosi ponad 50%, podczas gdy przepuszczanie to zaledwie 4%.
Całkowita powierzchnia szkła dla Elbphilharmonie wynosi 22 000 m2. Zakrzywione, 80-metrowe schody ruchome prowadzą do budynku i otwierają widok miasta przez szklaną panoramę. Nowy obiekt, The Plaza, położony na wysokości 37 m, łączy części budynku.
Wysoki rangą prelegent seminarium, prof. Stephen Selkowitz z Laurence Berkeley National Laboratory w USA przedstawi naukowe poglądy na temat inteligentnych szyb i najnowszych wyników ich badań w laboratorium, a także praktycznych zastosowań.
© YIT / LAHDELMA & MAHLAMÄKI ARCHITECTS
Kompletny program seminarium na temat wieżowców można znaleźć pod linkiem:
09.30 Professor, Co-Founder Rainer Mahlamäki LAHDELMA & MAHLAMAKI ARCHITECTS 10.05 Tim Leslie, BATES SMART ARCHITECTS 10.35 Przerwa kawowa 11.05 Mr. Stephen Selkowitz, LAWRENCE BERKELEY NATIONAL LABORATORY 11.25 Keith Boswell, SOM ARCHITECTS 12.00 Stefan Goeddertz, HERZOG & DE MEURON 12.35 Przerwa obiadowa
14.00 Peter Smithson Architect, BG&E FACADES 14.25 Oliver Ng & Grant Hall, BG&E & LIVE SENSE SUSTAINABILITY, 14.50 Przewa kawowa 15.20 Dr. -Ing. Werner Jager, HYDRO BUILDING SYSTEMS – City of the 15.55 Mr. Timo Saukko, CEO, FINNGLASS 16.05 Dyskusja końcowa 16.35 Zamknięcie i transport do Tampere
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne |