Ręczne wykonywanie wycięć bocznych w szkle |
Data dodania: 20.09.11 | ||
Poniższy materiał nawiązuje do szkoleń z techniki cięcia i łamania szkła organizowanych w Polsce, w 2011 r. przez firmę BOHLE, we współpracy ze Stowarzyszeniem Producentów Szyb Zespolonych. Artykuł zawiera wskazówki, jak w sposób ręczny wykonać wycięcia boczne w szkle. Zdjęcia pokazują ręczną technikę wykonania, przy zastosowaniu narzędzi BOHLE.
1. Wyczyść szybę, aby wyeliminować brud i tłuszcz. Jest to ważne, ponieważ każda cząstka brudu na szybie może przerwać cięcie i tym samym pogorszyć jego wynik.
2. Dopasuj szablon do wycięć bocznych do odpowiedniego wymiaru cięcia. Szablon ma przyssawki, aby zapewnić dokładne i bezpieczne umieszczenie go na szkle i wyeliminować ryzyko niezamierzonego cięcia lub ześliźnięcia się. Upewnij się, że ograniczniki szablonu dotykają prostej krawędzi szkła.
3. Ustaw uchwyt poprzeczny noża do cięcia i zasymuluj cięcie. Dociśnij lekko aby zapewnić swobodny ruch głowicy jak i naniesienie oleju do cięcia.
4. Przeprowadź cięcie wywierając nacisk i prowadząc nóż wzdłuż symulowanego cięcia. Uwaga, nóż do cięcia mus być prowadzony w absolutnie pionowej pozycji podczas całego procesu cięcia. Następnie usuń szablon i wytrzyj olej do cięcia.
5. Ustaw otwieracz rysy odpowiednio do grubości szkła. Otwieracz posiada obrotowy pierścień dociskowy jak i przeciwstawną śrubę. Pojedyncza linia w oznaczeniach odpowiada linii cięcia na szybie. Podwójnej linii odpowiadają punkty docisku w systemie trójpunktowym.
6. Otwórz cięcie do obu promieni, ale tylko do środka promienia. Następnie otwórz obie strony - jedną po drugiej – aż rysy spotkają się na promieniu. Wszystkie wycięcia w szkle zawsze należy otworzyć z obu stron, z góry i z dołu, w celu osiągnięcia czystego rozłamu. Tylko przy otwarciu z obu stron, szkło jest złamane całkowicie. Powtórz cały proces otwarcia z przeciwnej strony.
7. Aby bezpiecznie usunąć wycięcie, należy wykonać dodatkowe cięcia w kształcie trapezu. Umieść lewy
8. Użyj otwieracza rysy aby uchwycić i wyciągnąć trapez. Nie należy wyginać trapezu.
9. Wyciągnij pozostałe elementy narożne.
10. Gotowe wycięcie w tafli szkła.
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne więcej informacj: Świat Szkła 9/2011 |