Newsletter

Login FormAktualne wydanie

Okladka 01-2018

20180123-BANNER-160X600-V1-PL-FENSTERBAUEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

baner-2-krzywe

baner konferencja 12 2017

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

FF18 750x150px PL NEUGIERIG 

swiat szkla 750x100 2

 

 Swiat-Szkla 480x120 26163

 inoutic 480x120-s

ERD480x100-en 

Ankieta

Czy montują Państwo lustra u klienta za pomocą kleju silikonowego?
 
Czy uważają Państwo, że klej do luster LAKMA jest lepszy od innych klejów dostępnych na rynku?
 
Czy stosują Państwo klej do luster firmy LAKMA?
 
Obróbka szkła - sprawdzone narzędzia
Data dodania: 10.12.07

Obróbka szkła - sprawdzone narzędzia

Szlifowanie krawędzi szkła płaskiego jest prawie tak stare jak samo jego wytwarzanie. W początkowym okresie używano do tego naturalnego kamienia. Metoda ta praktykowana jest do dziś w zakładach o długoletnich tradycjach szklarskich i wymaga dużych umiejętności manualnych szlifierza i długiego czasu.

Odkąd wprowadzono do obrotu narzędzia z nasypem diamentowym proces ten stał się niezmiernie precyzyjny i szybki. Dzięki temu rozwinęła się możliwość obrabiania szkła na centrach numerycznych.

Tarcze diamentowe mają szerokie zastosowanie w zatępianiu krawędzi szkła przed procesem hartowania jak też szlifowaniu, fazowaniu oraz grawerowaniu.

 Diament w obróbce szkła

     Ścierniwo. Szkło jest bardzo twardym materiałem i aby móc go efektownie obrobić trzeba użyć najtwardszego materiału jaki znamy, czyli diamentu.

Diament to krystaliczna forma węgla. Należy podkreślić, że syntetyczne diamenty są generalnie bardziej odpowiednie w zastosowaniu jako ścierniwo, niż diamenty naturalne.

     Spoiwo ma za zadanie utrzymanie ziarna elementu ściernego przez cały czas jego żywotności (ale nie dłużej) odsłaniając kolejne ziarna w miarę zużywania się poprzednich.

     Ścierniwo i spoiwo to dwie strony narzędzi diamentowych a odpowiednio dobrane stanowią o trwałości i żywotności narzędzia. Źle dobrane powodują zbyt szybkie wykruszanie się ziaren diamentowych lub blokowanie kolejnych warstw ścierniwa.

     Główne typy spoiw:
● ceramiczne,
● żywiczne,
● metalowe,
● elastyczne.

      W obróbce szkła, spoiwa metalowe używane są głównie na pierwszych wrzecionach maszyn szlifujących i fazujących szkło.

Żywiczne spoiwa są bardziej właściwe dla wygładzania i polerowania szkła ponieważ są delikatne.

Metalowe spoiwo ma znakomite właściwości utrzymywania profilu zaś żywiczne dostarczają lepszy poler.

 Dobór współczynnika spoiwa i ścierniwa przy obróbce szkła
     Dokonując doboru należy wziąć pod uwagę:
● typ i strukturę maszyny (moc, obroty, stabilność (np. wibracje),
● parametry obróbki (prędkość kątowa, itd.),
● wymagana żywotność narzędzia (wydajność),
● szybkość procesu obróbki,
● wymagana jakość poleru,
● system chłodzenia tarcz.

Wiercenie szkła płaskiego
      Proces ten, w porównaniu ze szlifowaniem, jest - wbrew pozorom - dużo trudniejszą operacją. Wymagania dotyczące jakości wywierconych otworów są bardzo duże i konieczne jest stosowanie wysokiej jakości wierteł.

Używa się więc w tym celu wierteł rurkowych. Stały się one już standardem w przemysłowych maszynach wiercących jak i w urządzeniach manualnych. Dzięki wierceniu cylindrycznemu możemy szybko i bardzo precyzyjnie sprostać największym wymaganiom i uzyskać znakomitą jakość otworu.   

 Właściwości techniczne wierteł rurkowych:
I. Budowa wiertła rurkowego
● uchwyt mocujący (gwint ½ GAS)
● metalowa rurka
● koronka diamentowa
II. Parametry wiertła
● D średnica wiertła (zewnętrzna)
● D1 średnica wewnętrzna koronki
● X wysokość nasypu diamentowego
● L1 długość rurki metalowej
● L długość całkowita wiertła

      Uchwyt mocujący - standardem stał się uchwyt wiertarkowy autocentryczny ½ GAS.

     W przypadku korzystania ze standardowych wiertarek ręcznych należy wymienić uchwyt wiertarkowy zaciskowy, na specjalny chwyt z doprowadzeniem wody (POLVER - głowica adaptacyjna GŁ1).

     Długość całkowita wiertła - najczęściej jest to długość L- 75 mm stosowana w większości wiertarek, L-82 mm stosowana w wiertarkach JANBAC (POLVER wyłączny przedstawiciel), L-95 mm wykorzystywana jest do wiercenia w grubych pakietach szkłac w wiertarkach BAVELLONI, FORVET.

      Wysokość i średnica nasypu diamentowego - jako standard przyjmuje się 10 mm zaś grubość ścianki koronki to 1 mm (wiertła KDRILLS - POLVER wyłączny przedstawiciel). Średnica nasypu diamentowego względem rurki jest większa o ok. 0,2 mm, aby nie dopuścić do tarcia rurki o szkło.

     Warunki techniczne użytkowania wierteł - praca wiertła rurkowego jest procesem, w którym koronka wiertła ma cały czas styk ze szkłem całą powierzchnią roboczą.

     Istotną rzeczą jest dobranie odpowiednich elementów, tj.: spoiwa, ziarna diamentowego oraz ilości wody i jej ciśnienia, prędkości obwodowej, posuwu i siły docisku wiertła do szkła.

      Fazowanie otworów - proces fazowania otworów stosuje się głównie przed hartowaniem szkła co ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa jego użytkowania. Aby zapobiec pękaniu szkła w trakcie hartowania należy zeszlifować wyszczerbienia szkła na obwodzie otworu. Szerokość fazy powinna się mieścić w zakresie 0,3 do 2 mm.

     Można zastosować fazowniki z uchwytem ½ GAS i chłodzeniem wewnętrznym jako narzędzie uniwersalne w pewnym zakresie średnic otworów. Dla zwiększenia wydajności pracy proponuję użyć fazowników nakładanych na wiertło lub wierteł ze stałym fazownikiem. Przy użyciu tego typu narzędzi w jednym procesie możemy  wykonać otwór i sfazować go. Wielkość fazy otworu zależy od głębokości na jaką opuścimy wrzeciono.

     Firma POLVER jest wyłącznym przedstawicielem na terenie Polski producentów narzędzi diamentowych: TYROLIT-VINCENT KDRILLS.

     Wykaz producentów maszyn, do których oferujemy ściernice diamentowe i polerujące:
ADA, BANDO, BAUDIN, BAVELLONI, BESANA, BIELEFELDER UNION, BODOGERHARD, BOTTERO/FMF, BOVONE, BUSETTI, BYSTRONIK, CMS, BREMBANA, CAMBI, COVESA,GLASSLINE, INTERMAC, JANBAC, LATTUADA, LOVATI, SCHATTI, VITODODI, ZANETTI.

Krzysztof Potapowicz
POLVER Sp. z o.o.
 

więcej informacji: Świat Szkła 11/2007

 

 

 

01 chik
01 chik