Czytaj także -

Aktualne wydanie

Okladka SS-05-2018

20180123-BANNER-160X600-V3-PL FENSTERBAUEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

konferencja 12 kwietnia 2018 1a

baner-2-krzywe

baner konferencja 12 2017

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

RODO baner1

 aby móc przekazywać Ci informacje o nowych wyrobach, technologiach i wydarzeniach

 

 

z branży szklarskiej, okiennej i fasadowej

 

 

zgodnie z nowymi przepisami o ochronie danych osobowych RODO - WIĘCEJ INFORMACJI

 

 

25575923 

 

480x100px RFT18 engl

 

abs banner 480x120 English

 

CNC - wyzwanie przyszłości
Data dodania: 27.05.08

Szczególnie zapadała mi w pamięci wizyta w małym zakładzie szklarskim. Mieścił się on w piwnicy starego, pamiętajacego poprzednie stulecia budynku. To było zetknięcie dwóch światów: jeden to centrum dużego, nowoczesnego miasta, drugi to stare piwnice oraz stara technologia przetwarzania szkła płaskiego.

Tę granicę upiekszały wyroby, które wychodziły spod rąk mistrza szklarstwa. Naprawdę było na co popatrzeć. Ogladałem piękny witraż wykonany do starych, dębowych drzwi kamienicy. To był majstersztyk. Zafascynowany pięknem wyrobów rozpocząłem dyskusję z mistrzem.
 

    Tak piękne wyroby były wynikiem wielogodzinej, wielodniowej pracy kilku osób. Dzisiejszy klient jest wymagajacy ale czekać tak długi czas na piękne dzieło nie chce. Omawiając szczegóły i detale całego mozolnego procesu zobaczyłem, jak daleko jest ów mistrz od nowoczesnej technologii. Ten sposób produkcji to rzeczywiście historia szklarstwa. Ostatecznie podjąłem się trudnego zadania przekonania mistrza ku nowoczesnym maszynom, które pozwolą mu na kontynuowanie pięknej sztuki szklarstwa przy zastosowaniu nowoczesnych technologii. Oczywiście trwało to dłużej, niż jedno, 2-godzinne spotkanie.
    Było to 10 lat temu i rzeczywiście przekonanie mistrza na pierwszym spotkaniu było niemożliwe. Jednak czas oraz wiele następnych spotkań sprawiło, że mistrz jednak nawrócił się ku nowej technologii i dzisiaj jest użytkownikiem maszyny CNC.

    Ta krótka historia obrazuje, jak trudne było przebrażenie się zakładów szklarskich w przetwórne szkła stosujące nowe techniki przetwarzania. To była rewolucja.
    Tę rewolucję, w dobrym tego słowa znaczeniu, przyniosło zastosowanie do obróbki szkła maszyn CNC. Ten rodzaj maszyn daje bardzo duże możliwości a to dlatego, że na jednej maszynie możemy ciąć i frezować formaty szkła o dowolnych kształtach. Możemy także szlifować i polerować krawędzie formatek. Jeżeli zachodzi potrzeba, możemy również wywiercić otwór, a jeśli klient sobie zażyczy, to wykonamy napis lub wygrawerujemy wzór.
    Stara technika wymagała czasu, wielokrotnej zmiany nośnika wzoru i w efekcie otrzymywaliśmy wyrób niepowtarzalny. Na maszynie CNC raz wykonywany cały proces i parametry obróbki są rejestrowane i zapisywane w systemie. Daje to możliwość wielokrotnego wykonywania tego samego wyrobu z powtarzalnymi wymiarami oraz wysoką jakością.
    Liderami w produkcji maszyn CNC są firmy europejskie. Takie marki jak INTERMAC, BAVELLONI, CMS, DENVER są dobrze znane i kojarzone z wysokiej jakości maszynami sterowanymi numerycznie.
    DENVER kojarzy się ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Jednak jest to nazwa dynamicznej i innowacyjnej firmy mającej swoją siedzibę w Europie, a konkretnie w Księstwie San Marino, która produkuje maszyny CNC dla potrzeb przemysłu kamieniarskiego, a od 3 lat dla przetwórstwa szkła.
    Firma dynamicznie weszła na rynki europejskie i światowe. Jej maszyny CNC pracują w większości krajów europejskich. Jak z pewnością wielu czytelników pamięta, na ostatnich targach BUDMA 2008 prezentowana była maszyna CNC, model PRIMA. Prezentacja maszyny odbyła się na stoisku firmy MC DIAM, która jest oficjanym przedstawicielem DENVER na rynku polskim.
    Poniżej kilka modeli maszyn CNC tego producenta.

 PRIMA
    Maszyna 3-osiowa, dająca możliwość frezowania, cięcia, szlifowania, wiercenia i pisania na szkle. Ponadto, opcjonalnie, możemy wykonywać operacje cięcia oraz grawerowania prostoliniowego. Maszyna bardzo zwarta, przy wymiarach roboczych arkusza szkła 3100x1450 mm zajmuje powierzchnię 4900x3080 mm. Szafa sterownicza jest wkomponowana w obudowę maszyny. Dzięki takiemu rozwiązaniu jest to najbardziej ustawna maszyna CNC.

 QUOTA
    Wielofunkcyjna maszyna CNC, 3-osiowa (X-Y-Z) dla obróbki szkła lub produktów podobnych (np. kamień). Zakres roboczy ma większy niż modelu PRIMA i wynosi 3200x1725 mm. Również kompaktowa, zajmuje powierzchnię 4900x3250 mm. Szafa sterownicza zintegrowana z maszyną.
    Quota może być opcjonalnie wykonana jako 4-osiowa. Daje to dodatkowo możliwość wykonania takich operacji, jak:
● grawerowanie kształtowe,
● cięcie szkła za pomoca pił do elips i okręgów,
● cięcie linowe za pomocą dysków diamentowych.

Propozycje 2008 roku
    W bieżącym roku DENVER wprowadza na rynek dwa nowe modele maszyn: małą 3-osiową maszynę o nazwie handlowej JOB oraz 5-osiową maszynę CNC jeszcze bez nazwy. Jej oficjalna prezentacja nastapi na targach GLASTEC 2008, które odbędą się w dniach 21 do 25 października 2008 r.

JOB
    Konstrukcja 3-osiowa, dająca możliwość frezowania, cięcia, szlifowania, wiercenia i pisania na szkle. Maszyna dostarczana jest jako kompletne urzadzenie. Montaż i uruchomienie trwa zaledwie kilka godzin. Można zainstalować maszynę nawet w małym zakładzie szklarskim. Wymagania gabarytowe: 3030x2050 mm i wysokość 1770 mm (przy obudowie w skrajnym górnym położeniu)
    Maszyna przy zmkniętej obudowie pozwala na mocowanie arkuszy większych niż stół roboczy. Stała część obudowy jest na poziomie wyższym niż poziom ssawek, co daje możliwość wypuszczenia arkusza szkła poza obudowę poprzez jej elastyczną część (fot. 3).
    Przykładowo, można szlifować krawędź arksza szkła o wymiarach 1400x1600 mm, stosując podwójne pozycjonowanie i podwójny cykl szlifowania.

    Także dla dużych firm jest to maszyna przydatna, mogąca uzupełniać istniejący park maszynowy. Daje możliwość szybkiego montażu szkła, szczególnie dla nietypowych i niestandardowych zamówień.

Parametry techniczne
● maks. wymiar obrabianego arkusza szkła: 1400x800 mm (dla średnicy narzędzia diamentowego 100 mm)
● ruch w osi X: max. 1500 mm
● ruch w osi Y: max. 900 mm
● ruch w osi Z: max 150 mm
● moc elektrowrzeciona: 10 kM
● automatyczny magazyn narzedzi, 11 pozycji
● stożki mocujące ISO 40
● ciężar maszyny: 2100 kg
● wymiary transportowe: 2950x2100x1900 mm
● wymagania powierzchniowe do montażu maszyny: dł. 3030 mm, szer. 2050 mm

Stanisław Witek
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 

 

więcej informacji: Świat Szkła 5/2008

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik