konferencja 2018 banner

 

 lisec SS FastLAne

 

 windoor tech550x120

 

 

Kotwy chemiczne Rawl Fixings
Data dodania: 29.04.08

    Firma Koelner poszerzyła swój asortyment o kolejne kotwy chemiczne. Pod marką Rawl Fixings wprowadziła na polski rynek kotwy R-KEX, R-KER oraz R-KEM+. Znajdują one zastosowanie wszędzie tam, gdzie użycie kotew mechanicznych jest niemożliwe. 

       Kotwy mechaniczne działają na zasadzie rozprężania się w podłożu, powodując naprężenie wstępne już na etapie montażu. W związku z tym nie należy ich stosować w przypadku małych rozstawów międzyosiowych oraz blisko krawędzi. W tej sytuacji kotwy chemiczne są wspaniałą alternatywą.

    RAWL R-KEX to kotwa chemiczna wklejana, przeznaczona dla najwyższych obciążeń. Jest ona wodoodporna i niewrażliwa na wibracje. Dzięki temu, iż w 100% składa się z żywicy epoksydowej, wytrzymuje obciążenia rzędu, np. 12 350 kG w betonie B25. Kotwę R-KEX można stosować w podłożach takich, jak beton, kamień naturalny czy skała.

    Kotwa RAWL R-KER w swym składzie zawiera żywicę epoksydowo-akrylową. Kotwa posiada bardzo wysokie możliwości obciążeń, np. 5000 kG w betonie B25. Podobnie jak RAWL R-KEX znajduje zastosowanie w przypadku podłoży typu beton, kamień naturalny oraz skała.

    Kotwa RAWL R-KEM+ to żywica poliestrowa bez styrenu. Można ją stosować w wielu rodzajach podłoży. Doskonale sprawdza się w materiałach pełnych, takich jak beton, cegła czy bloczki betonowe. Kotwę R-KEM+ zastosujemy także w przypadku podłoży otworowych – pustak ceramiczny, cegła dziurawka i cegła drążona.
    Kotwy RAWL R-KEX, R-KER oraz R-KEM+ dobrze sprawdzają się przy mocowaniu prętów gwintowanych ocynkowanych ze stali A2, A4, ocynku ogniowego i prętów zbrojeniowych.

    Dzięki kotwom RAWL R-KEX, R-KER oraz R-KEM+ z łatwością zamocujemy konstrukcje stalowe, rurociągi czy bariery. Będą też niezwykle pomocne przy mocowaniu prętów zbrojeniowych, słupów oraz podpór.
    Kotwy RAWL R-KEX, R-KER oraz R-KEM+ są dostępne wraz z dozownikiem, pompką do wydmuchiwania zwiercin, mieszaczem oraz przedłużką do dyszy mieszającej.

Zalecenie montażowe:
● wywiercić otwór w podłożu
● oczyścić otwór z brudu wyciorem i pompką do wydmuchiwania zwiercin
● wstrzyknąć żywicę od spodu otworu do połowy jego głębokości
● włożyć pręt do otworu ruchem posuwisto – obrotowym nie później niż po upłynięciu czasu montażu
● niewielka ilość żywicy powinna wypłynąć z otworu, co potwierdzi, że wstrzyknięto jej wystarczającą ilość
● po upłynięciu czasu utwardzenia żywicy przyłożyć element mocowany i dokręcić go.

Ewa Sobstel
Fot: Koelner 
 

 

 

01 chik
01 chik