Aktualne wydanie

ss 11 2018 okladka

20180813-BANNER-160X600-V1-PL-GLASSTECEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 konferencja 2018 banner

konferencja 12 kwietnia 2018 1a

baner-2-krzywe

baner konferencja 12 2017

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 RODO

 

konferencja 2018 banner

 

 lisec SS FastLAne

 

 windoor tech550x120

 

 

Czas dla drzwi przesuwnych
Data dodania: 30.04.08

W dobie ciągle rosnących cen metrażu powierzchni mieszkalnych często pojawia się problem z jak najbardziej racjonalnym zaplanowaniem powierzchni użytkowej. Tu ważne zadanie mają do spełnienia systemy przesuwne do drzwi chowanych w ścianę, stajac się pożądaną alternatywą dla drzwi tradycyjnie otwieranych. 

      W wąskich korytarzach lub niewielkich pomieszczeniach jak spiżarnie, garderoby, schowki korzystne jest zamontowanie drzwi przesuwnych. Drzwi przesuwne ECLISSE można podzielić na dwie zasadnicze grupy:
system do drzwi chowanych w ścianę (fot. 1) – specjalna kaseta przystosowana do montażu w ścianie kartonowo-gipsowej lub ścianie murowanej, do której chowają się drzwi w momencie otwierania;
system naścienny (fot. 2) – drzwi poruszają się wzdłuż ściany na prowadnicy zamocowanej do ściany lub sufitu.
     Obie grupy można dalej podzielić następująco:
systemy pojedyncze – z zastosowaniem jednego skrzydła drzwiowego otwieranego w prawą lub lewą stronę,
systemy podwójne (fot. 3) – z zastosowaniem dwóch skrzydeł drzwiowych, z których jedno otwierane jest w prawą , drugie w lewą stronę,
systemy teleskopowe (fot. 4) – z zastosowaniem dwóch skrzydeł drzwiowych otwieranych w prawą lub lewą stronę, gdzie w momencie otwierania jedno skrzydło zachodzi na drugie.

     Wśród systemów chowanych w ścianie znajdziemy systemy z możliwością tradycyjnego wykończenia – wymagające ościeżnicy drewnianej i opasek oraz takie,  które nie wymagają wykończeń drewnianych – system bezościeżnicowy SINTESIS (fot. 5).
     Konstrukcje ECLISSE wykonane są z profili ocynkowanych, dzięki czemu są bardzo wytrzymałe, a jednocześnie lekkie (waga pojedynczego systemu do ściany kartonowogipsowej to ok. 18 kg). Prowadnica, w której przesuwają się wózki zrobiona jest z duraluminium, które jest bardziej odporne na ścieranie od zwykłego aluminium. Zestawy jezdne ECLISSE wyposażone są w wózki z łożyskami zamkniętymi, co zapobiega wyciekaniu wewnętrznego smaru i przedłuża żywotność elementu.
     Konstrukcja do ściany kartonowo-gipsowej jest doskonałym rozwiązaniem technicznym, prostym w montażu, transporcie i składowaniu. Każdy zestaw zaopatrzony jest w instrukcję montażu, opisaną w czytelny sposób. Złożenie i  osadzenie kasety w ścianie nie zajmuje więcej niż kilkanaście minut.
     Jednak drzwi przesuwne to nie tylko racjonalne wykorzystanie powierzchni. Coraz częściej wykorzystywane są jako element wystroju wnętrza. Przykładem może być oddzielenie jadalni od salonu lub korytarza od salonu, gdzie zastosować można drzwi w systemie podwójnym – dwa skrzydła drzwiowe rozsuwają się na boki.
     Możliwość zastosowania różnych skrzydeł drzwiowych umożliwia stworzenie charakteru wnętrza. I tak w pomieszczeniach klasycznych stosowane są tradycyjne skrzydła drewniane lub z przeszkleniami, natomiast we wnętrzach nowoczesnych tafle całoszklane przeźroczyste, satynowe lub ze wzorami.
     Efekt modernistyczny pozwala uzyskać system INOX. Należy do grupy systemów naściennych z drzwiami całoszklanymi, w którym tafla szklana przesuwa się na efektownie wykończonych wózkach po szerokiej prowadnicy. Wszystkie elementy  systemu INOX wykonane są ze stali nierdzewnej.
     Produkty ECLISSE można zastosować zarówno w otworach o standardowych wymiarach, jak i otworach nietypowych. Konstrukcje drzwiowe mogą osiągnąć wymiary: wys. do 2670 mm i szer 3000 mm.
     Niewątpliwą zaletą jest możliwość połączenia z dowolnym producentem stolarki drzwiowej.

Maciej Tuptanowski
ECLISSE 
więcej informacji: Świat Szkła 4/2008
 

 

 

01 chik
01 chik