konferencja 2018 banner

 

 lisec SS FastLAne

 

 windoor tech550x120

 

 

Światło, powietrze
Data dodania: 06.03.09

W pracy, w domu czy podczas odpoczynku światło naturalne i świeże powietrze są dla ludzkiego organizmu i dobrego samopoczucia niezbędne. Wpływ tych czynników na wzrost wydajności pracy został już także dowiedziony. Ważnym argumentem w planowaniu nowych inwestycji powinny być oszczędności z wykorzystania światła naturalnego i świeżego powietrza zamiast sztucznego oświetlenia oraz klimatyzacji - światło i świeże powietrze są zawsze i wszędzie dostępne bezpłatnie.

Czynniki te zapewniane są przez oferowane przez UNIMA-Tech systemy naświetli, które mogą być wyposażone w urządzenia sterujące i wykonawcze napędzane ręcznie, pneumatycznie lub elektrycznie. Stosowane przez UNIMA-Tech kopułki naświetli punktowych mogą być wykonane z materiału akrylowego (PMMA) lub poliwęglanu litego (PC). Również – co ważne dla architektów – forma i kształt oferowanych kopuł jest zróżnicowana: od kwadratów poprzez prostokąt, koło, trójkąt, wielokąt.

Czasami nadmiar światła bywa jednak równie uciążliwy jak jego brak. W tych miejscach, gdzie ważna jest ochrona przed nagrzewaniem się pomieszczeń zalecane jest stosowanie kopuł z warstwą „Heat-Stop” – koekstrudowaną warstwą tlenku, która w znacznym stopniu zatrzymuje promieniowanie cieplne.

Zastosowanie tej warstwy daje uboczny skutek, jakim jest ograniczenie również przenikania promieniowania świetlnego. Jednowarstwowa kopuła przeźroczysta posiada przepuszczalność  wiatła 92%, natomiast z warstwą „Heat-Stop” 51%. Również w pasmach świetlnych (naświetla pasmowe na dachu) możliwe jest stosowanie płyt wielowarstwowych z powłoką ochronną „Heat-Stop”. Pasma świetlne wykonywane są również w różnych formach: łukowe, półkoliste (h=1/2r), trójkątne, pryzmowe, piramidalne. Stosowane tu wypełnienia – płyty z poliwęglanu komorowego – w zależności od ich grubości, struktury, ilości komór, posiadają zakres współczynnika przenikalności cieplnej od 3,2-1,5 W/m2K.

Nie bez znaczenia jest możliwość zastosowania funkcji bezpieczeństwa pożarowego jakim jest oddymianie. Według statystyk zdecydowana większość ofiar pożarów to zatrucia dymem i gazami powstałymi w procesie spalania materiału. Zastosowanie wyciągu ciepła i dymu ma duże znaczenie również dla ochrony samego budynku.

UNIMA-Tech oferuje tutaj sprawdzone i potwierdzone stosownymi badaniami urządzenia, dla których wydane zostały Aprobaty Techniczne. Urządzenia te dzięki zastosowanym rozwiązaniom i technologicznemu know-how zapewniają nie tylko ochronę w zakresie przeciwpożarowym ale również wysoki komfort użytkowania i pewność działania.

Bardzo istotną funkcję spełniają świetliki punktowe, montowane nad klatkami schodowymi w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych, szczególnie, gdy klatka schodowa jest bez okien. W tym przypadku naświetle spełniać może 4 funkcje równocześnie: naświetle, wyłaz dachowy, przewietrzanie i – w razie pożaru – oddymianie.

Obok opisanych wyżej naświetli UNIMA-Tech oferuje również siłowniki i sterowania przewietrzaniem dla okien tradycyjnych, a także, w zakresie ochrony pożarowej, systemy oddymiania. Większość z tych urządzeń jest własnej produkcji. Inne dostarczane są przez uznanych i sprawdzonych producentów europejskich.

Wszystkie oferowane przez UNIMA-Tech urządzenia do ochrony pożarowej zostały przebadane w Polskich instytucjach badawczych (ITB, CNBOP) i posiadają stosowne certyfikaty. Szczegóły oferowanych rozwiązań przedstawiamy na naszej stronie internetowej: www.unima-tech.pl

K. Grygier
UNIMA-Tech

 

 

więcej informacji: Świat Szkla 10/2005

 

 

 

01 chik
01 chik