W ostatnim okresie pustaki szklane przechodzą renesans i cieszą się coraz większą popularnością, zarówno wśród inwestorów, jak i architektów oraz dekoratorów wnętrz. Dostrzegają oni ich piękno i różnorodność zastosowań, więc coraz chętniej umieszczają je w swoich projektach i aranżacjach wnętrz. Na popularność składa się nie tylko cena tego materiału, ale przede wszystkim bogate wzornictwo i kolorystyka.

W Polsce najczęściej stosowane są pustaki szklane o standardowym wymiarze 19x19x8 cm, rzadziej natomiast 19x9x8 cm, 19x19x10 cm, 24x11,5x8 cm, czy 11,5x 11,5x8 cm. Takie pustaki o nietypowych rozmiarach używa się w przypadku dopasowania gotowego modułu z pustaków szklanych do istniejącego otworu okiennego czyli tzw. światła okna.

Gotowe moduły z pustaków szklanych to najnowsza technologia łączenia pustaków szklanych, pochodząca z USA. Właśnie USA to największy rynek na świecie, na którym pustaki szklane mają tak rozległe zastosowanie w budownictwie. W dobie wzrostu gospodarczego czas spełnia szczególną rolę i wciąż poszukuje się nowych innowacyjnych rozwiązań, które udoskonalą oraz przyspieszą montaż. Opisywany system, zwany systemem CRYSTAL GLASS, pozwala na perfekcyjne dopasowanie gotowego modułu z pustaków szklanych do otworu okiennego jeszcze w fazie projektu. Jego niewątpliwym atutem jest wykonanie gotowego modułu na konkretny wymiar na miejscu u producenta, a następnie jedynie jego zamontowanie u klienta. W ten sposób klient ma możliwość obejrzenia gotowego produktu przed jego zamontowaniem, co odróżnia opisywany system od tradycyjnego sposobu układania pustaków szklanych na zaprawę lub klej, który często nie sprawdza się przy dużych powierzchniach (nierówne fugi, trudne do usunięcia zabrudzenia szkła itp.). Natomiast dzięki zastosowaniu technologii łączenia pustaków szklanych w gotowe moduły zamawiający otrzymuje estetycznie wykonany produkt, w którym zachowana jest równa, identyczna fuga, a cały moduł jest zbrojony i spięty taśmą nierdzewną. Unika się więc nie tylko bałaganu na budowie, lecz również można ocenić efekt przed dokonaniem montażu. Realizacja o większych rozmiarach wykonywana jest w kilku modułach, a następnie łączona na budowie.

Dzięki istnieniu okienek wentylacyjnych do pustaków szklanych gotowy moduł może pełnić nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również funkcję typowego okna. Takie okna z pustaków szklanych są doskonałe przede wszystkim jako okna piwniczne, wystawowe, parterowe, łazienkowe, w halach produkcyjnych, czy też w budynkach gospodarczych. Ich niewątpliwym atutem jest duża izolacja akustyczna (ochrona dźwiękowa Rw= =40-45 dB), termiczna (U=2,8-3W/m2K przy pojedynczym module) oraz względy bezpieczeństwa - duża odporność na uderzenia (WK-H60). Przepuszczalność światła uzależniona jest od doboru pustaków i wynosi od 75% (bezbarwny pustak szklany) do 65% (pustak barwiony).

W przypadku konieczności zastosowania okna z pustaków szklanych w pomieszczeniu, w którym chcielibyśmy zachować prywatność (np. łazienka, toaleta) okna takie można wykonać z pustaków satynowanych. Pustaki satynowane są trudne w utrzymaniu w czystości w pomieszczeniach o dużej wilgotności, jak właśnie łazienka, dlatego warto skorzystać z dostępnych już na naszym rynku pustaków szklanych satynowanych jednostronnie. Wykonane z nich gotowe okno zostanie zamontowane stroną satynowaną na zewnątrz, natomiast od strony łazienki pustak szklany będzie gładki i łatwy w utrzymaniu w czystości, przy czym efekt prywatności będzie taki sam jak przy oknie z pustaków szklanych satynowanych dwustronnie.

System łączenia pustaków szklanych w gotowe moduły umożliwia również wykonanie pięknych elementów dekoracyjnych. W ten sposób można łączyć pustaki szklane różnych rozmiarów, co nie jest możliwe w tradycyjnym systemie murowanym. Takie elementy dekoracyjne coraz częściej stosowane są we wnętrzach domów - pasy wzdłuż drzwi, naświetla ciemnych pomieszczeń (klatek schodowych, korytarzy, spiżarni), czy świetliki nad drzwiami. Ostatnio bardzo dużą popularnością cieszą się kabiny prysznicowe z pustaków szklanych, różnego rodzaju ścianki działowe (najczęściej oddzielające korytarz od pokoju dziennego lub salon od jadalni, czy kuchni) oraz zabudowy klatek schodowych.

Zaletą gotowych modułów z pustaków szklanych jest to, iż poza specjalną zaprawą i prętami zbrojeniowymi nie ma wolnych przestrzeni ani żadnego tworzywa PCV pomiędzy pustakami, przez co wzrasta dźwiękoszczelność i izolacja termiczna (oczywiście jeżeli użyje się do tego pustaków o odpowiednich parametrach). Równe fugi i wzór kształtek są weryfikowane i ustawiane w fazie produkcji, na formach przystosowanych specjalnie do tego typu produkcji.

W gotowym module z pustaków szklanych przede wszystkim eksponuje się szkło, a nie fugi, które mają 6-10 mm szerokości. Od strony zewnętrznej fugi są szersze i lekko wklęsłe, a od strony wewnętrznej (tam gdzie potrzeba więcej światła) fuga jest węższa i wklęsła. Takie rozwiązanie powoduje większą przepuszczalność światła do danego pomieszczenia, które następnie rozprasza się na wszystkie strony.

Należy pamiętać, że pustaki szklane są towarem ekskluzywnym i bardzo modnym, a ich efekt zależy przede wszystkim od sposobu ich zamontowania i wykończenia. System Crystal Glass - system łączenia pustaków szklanych w gotowe moduły - gwarantuje najwyższą estetykę wykonania (równa fuga, wyczyszczone szkło, niestandardowe wzory) oraz upiększa każde wnętrze. Warto również pamiętać o dodatkowym podświetleniu pustaków, co dodatkowo zwiększa ich estetykę i podkreśla piękno wnętrza.

Maciej Załuski

GLASSPOL

więcej informacji: Świat Szkla 3/2005

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.