Ostrzenie narzędzi diamentowych
     Diamenty polikrystaliczne (DK) w zależności od wielkości zastosowanego ziarna dzieli się na drobno-, średnio- i gruboziarniste. Ostrza z gruboziarnistego diamentu charakteryzują się większą trwałością, uzyskaną kosztem jakości obrabianej powierzchni, natomiast ostrza z drobnoziarnistego diamentu zapewniają lepszą jakość obrabianej powierzchni przy niższej trwałości narzędzia. Narzędzia diamentowe wykonuje się jak narzędzia jednorazowego użytku (są to narzędzia, które teoretycznie po stępieniu powinny zostać zastąpione nowymi) oraz jako narzędzia wielokrotnego ostrzenia.

     Narzędzia diamentowe ostrzone są zazwyczaj metodą elektroiskrową. Polega ona na obróbce DK przy użyciu prądu o odpowiednio dobranych parametrach. W praktyce jedną elektrodę stanowi narzędzie, drugą zaś tarcza grafitowa, tarcza mosiężna lub drut. Proces ostrzenia zawsze poprzedzony jest oczyszczeniem (wypiaskowaniem narzędzia) oraz pomiarami ubytków przy użyciu projektora warsztatowego (rys. 1). Pomiar wykonuje się z dokładnością 0,01 mm, dzięki czemu naddatki, konieczne przy ostrzeniu, mogą być ograniczone do minimum, a tym samym przedłużona zostaje żywotność narzędzia.

 Ostrzenie frezów trzpieniowych i głowic prostych
     Ostrzenie frezów trzpieniowych oraz głowic prostych wykonuje się w cyklu automatycznym. Czynności operatora obrabiarki sprowadzają się do zamocowania ostrzonego narzędzia w uchwycie, wpisania parametrów i uruchomienia odpowiedniego programu. Dalej następuje automatyczny pomiar położenia każdego ostrza narzędzia przez czujnik rubinowy (rys. 2), dzięki któremu, podczas procesu ostrzenia, może być zawsze zachowane odpowiednie ustawienie narzędzia w stosunku do tarczy grafitowej (rys. 3), co zapewnia uzyskanie prawidłowej geometrii ostrza. Po zakończeniu cyklu ostrzenia obrabiarka wykonuje pomiary kontrolne ostrzy narzędzia z dokładnością 0,001 mm i drukuje raport, podając odchyłki, z jakimi zostały naostrzone poszczególne ostrza narzędzia w stosunku do ostrza bazowego.

 Ostrzenie frezów profilowych
     Ostrzenie elektroiskrowe frezów profilowych przy użyciu obrabiarek, wyposażonych w tarczę grafitową, polega na odwzorowaniu kształtu profilu z tarczy grafitowej na ostrzonym narzędziu (rys. 4). Aby to wykonać, należy najpierw nadać odpowiedni profil tarczy grafitowej, przy użyciu profilowego noża wzorcowego, ustawionego względem tarczy na odpowiedniej wysokości i pod odpowiednim kątem. Po wyprofilowaniu tarczy grafitowej wykonuje się ostrzenie frezu diamentowego i nadaje mu taki kształt, jaki posiada tarcza. Sprawdzenie powtarzalności profilu wykonuje się na projektorze warsztatowym przez porównanie zarysu ostrza frezu z zarysem wzorcowym (rys. 5). W przypadku gdy zarys ostrza frezu na ekranie projektora odbiega od zarysu wzorcowego, przeprowadza się ostrzenie korygujące. Po naostrzeniu frezy są wyważone dynamicznie, co zapewnia długą żywotność elektrowrzecion obrabiarek na których te narzędzia pracują.

Źródło: www.ita.pl

więcej informacji: Świat Szkla 11/2008

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.