Czytaj także -

Aktualne wydanie

2019 05 okladka

 5/2019

wydanie dwujezyczne (pol-ang)

20190444Swiat-Szkla-V4B-BANNER-160x600-PLEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

heroal 2018 Banner C50VSZ 750x150 PL mit-Rahmen1

 

swiatszkla 750x240 1  

  

 LiSEC SS Konfig 480x120 

 

 gpd2019 480x100

 

 

Mocowanie punktowe szkła - na fasadach i we wnętrzach
Data dodania: 07.01.09

     Tak było zatytułowane seminarium techniczne zorganizowane przez naszą redakcję w dniu 4 grudnia 2008. Seminarium odbyło się w Warszawie w Centrum Bankowo-Finansowym. 

    Szkło stało się popularnym materiałem, chętnie stosowanym na fasadach i we wnętrzach. Coraz częściej też pełni nie tylko rolę materiału wypełniającego, ale również konstrukcyjnego, przenoszącego oprócz ciężaru własnego również obciążenia użytkowe. Pośredniczą w tym różnego rodzaju połączenia, w tym za pomocą okuć.

Aby zapewnić jak największą przejrzystość przegród przeszklonych, projektowane okucia są bardzo filigranowe – a więc prawie niewidoczne. Ale mimo swoich „mikrych” rozmiarów muszą przenosić duże obciążenia między poszczególnymi taflami szkła lub między powłoką szklaną elewacji, a konstrukcja wsporczą. Bardzo ważne jest więc ich prawidłowe zaprojektowanie, aby zastosować odpowiednie rodzaje we właściwych miejscach.

     Wiele się dzieje w dziedzinie przepisów i norm budowlanych. Do katalogu polskich norm wchodzą nowe, zharmonizowane normy europejskie lub wytyczne dotyczące udzielania europejskich aprobat technicznych.

Jednak problematyka certyfikacji łączników do konstruowania przegród przeszklonych, jak i oceny całych gotowych konstrukcji budzi wiele wątpliwości. Stąd bardzo duża liczba słuchaczy, którzy chcieli rozszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie, jak również zweryfikować swoje poglądy w dyskusji z uznanymi specjalistami.

    Toteż prelegenci, którymi byli pracownicy czołowych instytutów naukowo-badawczych i uczelni technicznych, zajmujących się branżą szklarskookienną, byli zasypywani mnóstwem pytań. Szczególnie dużo wyjaśnień wymagały problemy „przenoszenia” wymagań zawartych w normach i aprobatach do codziennej praktyki inżynierskiej.

    W seminarium wzięli głównie udział przedstawiciele pracowni projektowych, firm zajmujących się montażem konstrukcji przeszklonych, jak też zakładów szklarskich, parających się obróbką szkła i przygotowujących tafle szklane do ich montażu na konstrukcji.

    Zaproszeni prelegenci przygotowali następujące referaty:

    1) Przepisy dotyczące mocowania punktowego elementów szklanych na fasadach, Krzysztof Mateja, ITB Zakład Badań Lekkich Przegród i Przeszkleń

    2) Konstrukcje wsporcze fasad z powłoką szklaną mocowaną punktowo, Jan Gierczak, Politechnika Wrocławska

    3) Połączenia klejone w konstrukcjach szklanych mocowanych punktowo, Maciej Cwyl, Politechnika Warszawska Instytut Konstrukcji Budowlanych Zakład Konstrukcji Metalowych

    4) Łączniki do mocowania punktowego elewacji i konstrukcji szklanych we wnętrzach, Zbigniew Czajka, ITB Zakład Aprobat Technicznych

    5) Przygotowanie szkła do mocowania punktowego elementów szklanych, Tomasz Zduniewicz, Instytut Szkła, Ceramiki, Materiałów Ogniotrwałych i Budowlanych

    Swoje referaty wygłosili też przedstawiciele firm:

● Markowe szyby zespolone GlasMax, Marek Banowski, GUARDIAN INDUSTRIES Poland (jeden z czołowych producentów szkła float i szkła powlekanego)

● Zastosowanie szczeliw silikonowych w systemie mocowań punktowych, Szymon Nadzieja, PROVENTUSS (przedstawiciel firmy DOW CORNING w Polsce)

    Duża ilość pytań które wystąpiły też po tych referatach dowodzi, że goście byli żywo zainteresowani dostępnymi na rynku rozwiązaniami technicznymi.

    Oblegane było również stoisko firmy DORMA, na którym prezentowano własne łączniki do mocowania szkła. Przedstawiciele firmy na bieżąco udzielali informacji, rozdawali prospekty produktowe, jak również zapraszali na bardziej szczegółowe rozmowy do siedziby firmy w Warszawie.

    Seminarium było też doskonałą okazją do spotkania ludzi „z branży”. W swobodnej rozmowie, przy kawie, mogli porozmawiać z przedstawicielami instytutów oraz z dawno nie widzianymi kolegami, z którymi czasem współpracują, a częściej konkurują o względy klientów. Tu mogli się również podzielić doświadczeniami i poznać osobiście, co korzystnie wpływa na ich dalsze kontakty biznesowe.

 
  

    Wszyscy słuchacze, oprócz – jak sami twierdzili – ciekawych i potrzebnych informacji, otrzymali również certyfikaty uczestnictwa w naszym seminarium.

    Zapraszamy Państwa na kolejne Seminarium Techniczne organizowane przez redakcję „Świata Szkła” w marcu 2009 roku. Informacje o dokładnym terminie i tematyce zamieścimy na naszej stronie internetowej www.swiat-szkla.pl

K.Z.
 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik