Od 2004 r. rynek okien w Środkowo-Wschodniej Europie odrodził się. W 2005 r. zostało sprzedanych o 4,7% więcej okien, o wartości 1,3 miliarda euro. Stwierdzono to w badaniach przeprowadzonych przez InterConnection Consulting Group.

Prognozy na przyszłość są również pozytywne: w następnych 3 latach średnie tempo wzrostu obrotu rocznego oczekiwane jest na poziomie 5,5%. Dobra ekonomiczna sytuacja i rosnący popyt na produkty wysokiej jakości są przyczyną rozwoju rynku okien i powodują powolny wzrost cen okien. Przewiduje się, że do 2015 r. poziom cen w Środkowo-Wschodniej Europie wyrówna się z cenami w Zachodniej Europie.

W 5 krajach podlegających badaniu (Polska, Republika Czeska, Słowacja, Słowenia i Węgry) w 2005 r. łącznie sprzedano 18,8 milionów zestawów okiennych, co wywołało wzrost o 4,7% (1 zestaw okienny = 1,69 m2). W 2004 r., wzrost był zarejestrowany na poziomie 2,7%.

Polski rynek okien przez ostatnie kilka lat był głównie odpowiedzialny za spadki obrotów, które wynosiły średnio 4,3% rocznie w latach 1999-2004. W 2005 osiągnięto w Polsce pierwszy raz przyrost w ilości sprzedanych okien (o 2,2%). Powodem były polepszone warunki uzyskiwania kredytów na budowę domu, jak również zmniejszenie ich oprocentowania. To spowodowało szybkie zwiększenie popytu na pożyczki na budownictwo mieszkaniowe i rosnącą liczbę pozwoleń na budowę wydanych w 2005 r., jak również stabilny rozwój rynku związanego z remontami i rewitalizacjami.

Inne kraje w regionie również zanotowały wzrost obrotów. Republika Czeska (przyrost o 9,9%) i Węgry (przyrost o 6,3%) - szczególnie dobre tempo wzrostu osiągnęły w 2004. Węgierski krajowy szybki wzrost w latach 2003 i 2004 skończył się pod koniec w 2005: silnie rosnąca podaż nowych apartamentów spotkała się z niskim popytem, który spowodował spadek cen. Rynek okien zakończył rok 2005 z niskim tempem wzrostu o 3,6%. Wbrew aktywnej polityce rządu węgierskiego w zakresie budowy mieszkań komunalnych i oferowaniu kredytu życzliwego dla budujących, tylko umiarkowany wzrost może być oczekiwany w następnych latach na węgierskim rynku okien. Jednak w segmencie rynku remontowego jest widoczny stały rozwój. W kolejnych 10 latach będą działały programy rządowe wspierające wymianę starych okien w różnych niemieszkaniowych segmentach taki jak administracja, edukacja i opieka zdrowotna. Dodatkowo, energiczne działania z zakresie remontów budynków mieszkalnych podwyższą również liczbę wymienianych okien.

Rozwój w Republice Czeskiej jest zupełnie inny. Od 2003 r., segment budownictwa odnotowywał stały przyrost. W 2005 r. również zostało zarejestrowane bardzo dobre tempo wzrostu - szczególnie w sektorze mieszkaniowym - i to miało pozytywny skutek na popyt na rynku okien: przyrost ilości sprzedanych okien był dwucyfrowy.

Budowa wielkich fabryk produkcji samochodów nadała sektorowi budownictwa na Słowacji silny impuls wzrostu w 2004 i 2005 r., ale wywarło to minimalny skutek na rynek okien (wzrost o 2,4%). W 2005 r. remonty i wymiana starych okien była silnym filarem tego trendu (wzrost o 8,1% w tym sektorze).

W następnym przewiduje się podobne tempo wzrostu. Rok 2005 r. był też nadzwyczaj pomyślny dla słoweńskiego rynku okien. Chociaż w 2005 roku tylko o 3,3% więcej było wydanych pozwoleń na budowę, to jednak w wyniku skutku boomu w dwóch poprzednich latach (odpowiednio wzrosty o 20,5% i o 14,4%) - zanotowano silny wzrost na rynku okien (o 7,1%). Renowacje miały też znaczący udział w rozwoju rynku.

W następnych kilku latach jednak przewidywane jest zmniejszenie tempo wzrostu.

Najbardziej popularnym materiałem ram okiennych jest polichlorek winylu. 62,9% z okien zainstalowanych w 2005 r. było zrobione z PVC. Do 2008 r. jego udział w rynku rozszerzy się do 63,6%. Niemniej jednak mieszkańcy Wschodniej Europy coraz większą uwagę zwracają na jakość i popyt na inne materiały do produkcji okien jest coraz większy – co ograniczy zapewnie wzrost segmentu okien z PVC. Okna aluminiowe odnotowały największy wzrost popularności w segmencie mieszkaniowym, a nawet wśród klientów indywidualnych.

Okna z aluminium stanowią 9,1% okien sprzedanych w Centralnej i Wschodniej Europie w 2005 r. Podobnie stale rośnie popyt na okna drewniano-aluminiowe, przewiduje się że ich udział osiągnie 2% do 2008 roku.

Drewniane okna zmniejszają swój udział w rynku, chociaż tempo spadku zaczęło się zmniejszać. Przez następne 3 lata sytuacja ta nie będzie ulegać zmianie, ale w dłuższym okresie czasu przewiduje się odrodzenie rynku okien drewnianych.

Sytuacja gospodarcza w Centralnej i Wschodniej Europie stale ulega poprawie.
Rosnące dochody, życzliwa polityka wobec budownictwa i rosnąca świadomość klientów są podstawą do pozytywnych prognoz dla rynku okien. Dobrze izolowane, trwałe i eleganckie okna cieszą coraz większym wzięciem wśród klientów – te czynniki są powodem podnoszenia się średniej ceny okien. Natomiast rosnące ceny surowców są często niwelowane przez silną konkurencję na rynku i zwykle nie mają żadnego wpływu na cenę produktu końcowego. Prognozy są więc bardzo pomyślne – w przyszłości nie tylko będą notowane wzrosty ilości sprzedanych okien, ale również uzyskiwane na nich przychody.

Na podstawie informacji
InterConnection Consulting Group
http://www.interconnectionconsulting.com/ 

więcej informacji: Świat Szkła 7-8/2006

 Rynek okien w Środkowo-Wschodniej Europie wzrasta ok. 5%
 Rozwój rynku okien w latach 2003-2008, ilość w tysiącach sztuk,
 wartość w milionach euro
 

 Polska podwyższa średni udział w rynku okien z PVC w regionie
 Udziały w sprzedaży okien z różnych materiałów
  

 
  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.