Zakup nowych lub wymiana starych okien wymaga podjęcia szeregu decyzji, a porównywanie ofert nie jest rzeczą łatwą ani przyjemną. Należy przy tym pamiętać, że jednorazowy koszt zakupu okien to tylko jeden z wielu czynników – w dłuższej perspektywie istotniejsze znaczenie mają właściwości szkła użytego do ich produkcji! Odpowiednio dobrane szkło umożliwia znaczną redukcję kosztów ogrzewania i podniesienie komfortu użytkowania wnętrz.  

 

 

Sprytne rozwiązanie: izolacyjna dwukomorowa szyba zespolona

Okno stanowi szlachetny element domu łączący jego wnętrze i otoczenie, pozwalający na wytyczenie lub otwarcie wybranej przestrzeni, powiększenie jej lub ograniczenie w zależności od pory dnia i natężenia światła, lecz przede wszystkim umożliwiający przenikanie światła do wnętrza domu, co pozytywnie wpływa na nastrój mieszkańców.

 

Z drugiej strony musimy pamiętać, że ogrzewanie budynku wiąże się ze zużyciem pewnej, nierzadko znacznej ilości energii, a okna mają istotne znaczenie dla ostatecznego bilansu energetycznego domu. Okna, a dokładniej wszelkie przeszklone powierzchnie, to wciąż słabe ogniwo w systemach izolacji budynków, a współczynnik przenikania ciepła powszechnie dziś stosowanych izolacyjnych jednokomorowych szyb zespolonych wynoszący Ug=1,1 W/(m2K)1 jest aż 4 razy wyższy niż otaczającej okno ściany.

 

 

Jednak czasy, kiedy jedyną opcją w zakresie izolacji cieplnej były izolacyjne jednokomorowe szyby zespolone należą już do przeszłości. Obecnie rosnącą rolę w zmniejszaniu zużycia energii na ogrzewanie budynków odgrywają izolacyjne zespolone szyby dwukomorowe. Jedna dodatkowa tafla szkła naprawdę powoduje obniżenie wartości współczynnika Ug nawet do 0,5 W/(m2K)!

 

Thermobel Tri®

Firma AGC Flat Glass Europe, największy producent szkła płaskiego i wyrobów szklanych w Europie Środkowo-Wschodniej, oferuje skuteczne rozwiązanie: izolacyjną dwukomorową szybę zespoloną Thermobel Tri, która pozwala uzyskać współczynnik przenikania ciepła Ug mieszczący się w przedziale pomiędzy 0,9 a 0,5 W/(m2K).

 

Są to już parametry porównywalne z właściwościami ścian ceglanych, co sprawia, że okna nie są już głównymi winowajcami odpowiedzialnymi za wysokie rachunki za ogrzewanie! Izolacyjna dwukomorowa szyba zespolona Thermobel Tri składa się z dwóch tafli szkła powlekanego na pozycji 2 i 5 (patrz grafika) oraz umieszczonej pomiędzy nimi jednej tafli szkła hartowanego.

 

Pomiędzy taflami, połączonymi za pomocą tzw. „ciepłej ramki” dystansowej, znajdują się hermetycznie zamknięte komory wypełnione gazem. W zależności od potrzeb i życzeń klienta, komory można wypełnić argonem lub kryptonem, zalecanym w przypadku pasywnych budynków o niskim zużyciu energii.

 

 

 

Poszczególne tafle szkła dobrano w sposób zapewniający optymalne wykorzystanie ich połączonych właściwości w szybie zespolonej. Zewnętrzne tafle izolacyjnej dwukomorowej szyby zespolonej wykonane są z tzw. szkła niskoemisyjnego (np. Planibel Top N+). Swoje właściwości zawdzięcza ono naniesionej na powierzchnię niewidocznej powłoce z tlenków metali, która umożliwia przenikanie do wnętrza promieni słonecznych.

 

Energia słoneczna absorbowana jest przez ściany i wyposażenie pomieszczeń, a następnie emitowana w formie ciepła w różnych kierunkach. W tym momencie powłoka przejmuje funkcję tarczy, zapobiegając ucieczce ciepła z pomieszczeń w okresie grzewczym. Powłoka zawsze znajduje się wewnątrz dwukomorowej szyby zespolonej. W ten sposób rachunki za ogrzewanie natychmiast stają się niższe...

 

Szkła AGC stanowią również idealne rozwiązanie dla osób, które oprócz strat ciepła w zimie obawiają się nadmiernego przegrzania pomieszczeń w lecie. Gorące dni staną się bardziej znośne, gdy taflę szyby zespolonej położoną od zewnątrz budynku zastąpimy taflą szkła do kontroli działania promieni słonecznych, które zapewnia wystarczającą przepuszczalność światła, jednocześnie chroniąc przed upałami.

 

Energy N lub Stopray to szkła łączące kontrolę słoneczną z wysokim współczynnikiem przenikania światła, co sprawia, że należą do szkieł selektywnych. Środkowa tafla zwykle wykonana jest ze szkła bazowego Planibel. Z uwagi na znaczne wahania temperatury wewnątrz szyby zespolonej, niezależnie od rodzajów użytego szkła wszystkie dwukomorowe szyby zespolone posiadają środkową taflę ze szkła bazowego poddanego procesowi hartowania lub utwardzania. Jedyny wyjątek stanowi wysoce przejrzyste szkło bezbarwne Planibel Clearvision.

 

Mnóstwo korzyści

Podstawową zaletą izolacyjnej dwukomorowej szyby zespolonej Thermobel Tri jest podwyższona izolacyjność cieplna, która pozwala na zwiększenie komfortu pomieszczeń biurowych i mieszkalnych oraz znaczne obniżenie kosztów ogrzewania i klimatyzacji.

 

Decydując się na instalację izolacyjnych dwukomorowych szyb zespolonych Thermobel Tri pomagamy również chronić środowisko, przyczyniając się do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Im lepsze właściwości izolacyjne okien, tym mniejsze zużycie energii elektrycznej, a co za tym idzie, zmniejszona produkcja szkodliwego CO2.

 

To zrozumiałe, że otwory okienne stanowią najsłabiej chronione punkty domu lub mieszkania i wymagają odpowiedniego zabezpieczenia. Szyba Thermobel Tri wykorzystująca bezpieczne szkło laminowane Stratobel (używane jest również laminowane szkło niskoemisyjne Planibel Top N+) zapewnia skuteczną ochronę przed włamaniem do budynku i nieszczęśliwym wypadkiem. W razie stłuczenia, tafla pozostaje w całości, nie rozpryskując się na drobne odłamki.

 

Dwukomorowe szyby zespolone sprawdzają się również w funkcji dekoracyjnej. Zastosowanie w charakterze tafli środkowej szkła ornamentowego Imagin lub trawionego kwasem szkła Matelux pozwala uniknąć wścibskich spojrzeń i gwarantuje zachowanie prywatności.

 

Kolejną zaletą dwukomorowych szyb zespolonych jest wyższa temperatura na powierzchni wewnętrznej tafli szkła, co praktycznie eliminuje zjawisko kondensacji pary wodnej po obu stronach szyby, powodowane dużą różnicą temperatury szkła i otoczenia.

 

 

Oprócz doboru poszczególnych rodzajów szkła, istotne znaczenie ma typ ramki dystansowej. Zaleca się łączenie tafli za pomocą wspomnianej już wyżej „ciepłej ramki” oraz stosowanie ram okiennych o doskonałych właściwościach izolacyjnych. Efektem jest mniejsze zawilgocenie ścian otaczających ramę okienną, co zapobiega pojawianiu się grzyba, a co za tym idzie, zapewnia zdrowsze warunki w pomieszczeniach.

 

Mogłoby się wydawać, że okna z szybami izolacyjnymi to niepotrzebny wydatek, a czas oczekiwania na zwrot kosztów jest zbyt długi. A jednak zakup takich okien to mądra inwestycja, pozwalająca w znacznym stopniu ograniczyć wydatki na ogrzewanie, zwłaszcza w obliczu spodziewanych podwyżek cen energii.

 

Podsumowując...

W dobie nieustannie rosnących cen energii warto zadbać, by nasze domy, raz ogrzane, nie wychładzały się bez potrzeby. A skoro straty ciepła w znacznej mierze odbywają się za pośrednictwem okien, warto zainwestować w dwukomorowe szyby zespolone, których izolacyjne właściwości stają się gwarancją oszczędności. Wysokiej jakości okna są mimo wszystko tańsze niż ogrzewanie!

 

Marek Majewski
AGC Flat Glass Polska
 
 
 
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym
 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

Najnowsze wydanie

Najnowsze

Pfr
Koronawirus
  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.