LiSEC SS Konfig 480x120

  

VITRUM Swiat Szkla Web

 

ift 480x105px RFT19 engl 

 

 GP19-480x105px

 

 GLASS 480X120

 

Zacznijmy od salonu
Data dodania: 06.03.09

We współczesnej architekturze przemysłowej swiatło dzienne odgrywa coraz wiekszą rolę. Hale produkcyjne można równomiernie doświetlać, poprawiają się warunki pracy, podwyższone jest bezpieczeństwo w razie pożaru.

Każde wnętrze ma swoje cechy charakterystyczne i nie każdy rodzaj okna pasuje do każdego wnętrza. Wybranie odpowiedniego do pomieszczenia rodzaju okna, by najlepiej spełniało swoje funkcje, wymaga pewnej wiedzy. Najnowsze kanony wzornictwa proponują dla reprezentacyjnego pomieszcenia przeszklone „ściany” i wieloskrzydłowe drzwi balkonowe. Zatem wybierając okna do salonu w pierwszej kolejności weźmy pod uwagę...

…wymiary
Większość salonów ma wyjście na balkon, taras lub ogród. W nowoczesnym budownictwie, a także w domkach jednorodzinnych wymiary drzwi balkonowych są bardzo różne, a większość osób wybiera okna wpuszczające jak najwięcej światła. W starszych blokach wymiary są ustandaryzowane i wynoszą z reguły około 90x220 cm.

Ruchomy słupek
Jeśli pozwala nam na to konstrukcja domu, warto zdecydować się na drzwi kilkuskrzydłowe. Takie rozwiązanie sprawia, że pokój wydaje się bardzo przestronny i nie mamy wrażenia „podziału” przestrzeni. Jednak decydując się na kilkuskrzydłowe drzwi balkonowe warto zwrócić uwagę, by opierały się na tzw. konstrukcji ruchomego słupka. Przy normalnych, podwójnych drzwiach balkonowych po otwarciu obu skrzydeł, pozostaje pomiędzy nimi słupek od ramy. Konstrukcja z „ruchomym słupkiem” ten problem wyklucza – po otwarciu otrzymujemy szeroką, niczym niezakłóconą przestrzeń.

Tajemniczy Win-Click
Do drzwi balkonowych warto nabyć oferowany przez OKNOPLAST-Kraków system Win-Click. To ciekawe rozwiązanie polega na zamontowaniu na zewnętrznej części skrzydła drzwi balkonowych specjalnego uchwytu, który umożliwia zatrzaskiwanie balkonu od zewnątrz.

Drzwi nie są wtedy zamknięte na klamkę i bez problemu dostaniemy się przez nie z powrotem do środka domu. System Win–Click ma aluminiowy, estetyczny pochwycik. W przypadku porządków na balkonie czy w ogrodzie, nie ma obawy, że otwarte drzwi na skutek przeciągu będą trzaskać i obijać meble czy ściany. Natomiast chcąc poczytać w spokoju na balkonie książkę, nie będą do nas dobiegać hałasy z wnętrza domu czy dźwięki z telewizora.

Niski próg
Drzwi balkonowe oprócz przestronności powinny także zapewniać wygodę. Przy wychodzeniu na balkon, niesieniu tacy z jedzeniem do czekających w ogrodzie gości, wysoki próg balkonowy staje się niewygodnym utrudnieniem. Warto zatem wykorzystać specjalnie obniżony próg balkonowy, jak np. Win-Step produkcji OKNOPLAST-Kraków. Podczas gdy standardowo próg balkonowy ma około 7 cm, Win-Step to tylko 2 centymetry.

Tańsze i droższe
Rodzaj okna możemy także wybrać kierując się ceną. Najtańsze z „dużych” okien są te, które się nie otwierają, a jedynie urozmaicą pomieszczenie swoją przestronnością. Wpuszczają więcej światła, niż okno o standardowych wymiarach, a od zewnątrz nadają konstrukcji lekkości. Okna otwierane dostosowują swoją cenę do sposobu otwierania się skrzydeł.

Nieco tańsze są te, które mają jedynie funkcję otwierania, bez możliwości uchylenia. Jednak różnica w kosztach jest na tyle niewielka, że warto zdecydować się na praktyczniejsze okna rozwierno–uchylne. Droższą opcją są okna z drzwiami przesuwnymi. Są one jednak nieocenione w pomieszczeniach stosunkowo małych, w których chcemy uniknąć zabierania dodatkowej przestrzeni przez otwarte na pokój drzwi.

Zuzanna Reda, Monika Monastyrska
PEGASUS PUBLIC RELATIONS

więcej informacji: Świat Szkla 10/2005

Przeszklone ściany domu to jeden z najmodniejszych trendów w budownictwie.
Fot. OKNOPLAST – Kraków

Kupując drzwi dwuskrzydłowe warto wybrać tzw. konstrukcję
ruchomego słupka. Fot. OKNOPLAST – Kraków

Próg Win – Step ma wysokość tylko 2 cm. Fot. OKNOPLAST – Kraków 

 

 

 

01 chik
01 chik