Czytaj także -

Aktualne wydanie

ss 11 2018 okladka

Swiat-Szkla-V1B-BANNER-160x600-PL-BAUEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 konferencja 2018 banner

konferencja 12 kwietnia 2018 1a

baner-2-krzywe

baner konferencja 12 2017

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 RODO

 

konferencja 2018 banner

 

 lisec SS FastLAne

 

 windoor tech550x120

 

 

Dom przyszłości - kompleksowe zarządzanie
Data dodania: 06.03.09

Zautomatyzowane urządzenia do sterowania przesłonami słonecznymi oraz kierowania oświetleniem można w sposób zdecentralizowany dopasować do indywidualnych potrzeb użytkownika za pomocą elementów składowych systemu firmy J. Stehle+Söhne GmbH ze Szwabii, specjalizującej się w napędach. W prezentowanym budynku przykładowym pokazano, jak w sposób fachowy i zoptymalizowany można sprostać zróżnicowanym wymaganiom wielu użytkowników budynku.


Rozmiar: 89263 bajtów

Rozmiar: 22886 bajtów  Rozmiar: 21646 bajtów

Rozmiar: 20535 bajtów 

Tego typu budynki można spotkać w każdym mieście: na parterze cukiernia i jubiler, powyżej prywatny gabinet lekarski i pomieszczenia biurowe, na drugim piętrze duże mieszkanie rodzinne, na poddaszu atelier z balkonem na dachu oraz dużym przeszkleniem frontonu, zamieszkane przez pracujące, bezdzietne małżeństwo. Szczególne wyzwanie dla projektanta takiego budynku, usytuowanego w obszarze usługowo-mieszkaniowym w atrakcyjnej peryferyjnej części miasta: są różnorodni mieszkańcy i użytkownicy budynku, różnorodne również wymagania stawiane instalacjom technicznym budynku oraz urządzeniom sterującym zacienieniem i oświetleniem.

Podczas gdy w przypadku pracy z komputerem wymagane jest oświetlenie nie oślepiające przy jednoczesnym nie rezygnowaniu ze światła dziennego, w innym przypadku należy uwzględnić możliwość przysłaniania okna wystawowego chroniąc towar przed zbyt intensywnym nasłonecznieniem, jednak tak, aby prezentacja towarów nie była ograniczona.

Innego oświetlenia wymaga skierowany na południe, ciągnący się przez kilka kondygnacji ogród zimowy z przeszklonym dachem, a innego trzykondygnacyjna przybudówka szklana z balkonem dachowym skierowanym na zachód. Inna jest konstrukcja okien dachowych, które integrują się z dachem dwuspadowym od szklanego świetlika. Energooszczędny sposób budowania z uwzględnieniem ekonomicznych rozwiązań poszczególnych elementów, przy zachowaniu maksimum komfortu obsługi, charakteryzuje inteligentny dom przyszłości.

Koncepcja na czasie
Dzisiejszy sposób budowania wymaga energooszczędnych rozwiązań ogrzewania, klimatyzacji i oświetlenia budynku. Dawno już wykorzystywanie pozyskiwanego ciepła słonecznego dla potrzeb energetycznych budynku stało się oczywistością. Urządzenia solarne wykorzystują w sposób aktywny ciepło do podgrzewania wody, ogrody zimowe oraz przeszklenia fasad pozyskują zmniejszają zapotrzebowanie na energię grzewczą.

Aby rachunek był wyrównany, należy z jednej strony zapobiec stratom ciepła poprzez powierzchnię szkła, wprowadzając szkło niewypuszczające ciepła – z drugiej strony należy zatroszczyć się o odpowiednie zacienienie, aby koszty klimatyzacji (chłodzenia) nie rosły ponad miarę. Coraz większe współgranie technik ogrzewania, wentylacji, klimatyzacji i przesłaniania światła słonecznego stawia branży producentów rolet i żaluzji nowe wyzwanie: manualna obsługa urządzeń zacieniających oraz oświetlających wychodzi już z użycia – takie urządzenia mogą być jeszcze wykorzystywane w przypadku prac renowacyjnych w starym budownictwie.

I to nie dlatego, że nie spełniają one oczekiwań komfortu nowoczesnego sposobu mieszkania, lecz w pierwszym rzędzie dlatego, że tylko dzięki zastosowaniu automatyzacji systemów można zrealizować optymalizujące energię rozwiązania kompleksowe.

Firma J. Stehle + Söhne GmbH ze Szwabii, specjalizująca się w urządzeniach napędowych, już przed laty rozpoznała ten kierunek rozwoju i oferuje systemy sterowania odpowiadające potrzebom odbiorców, które mogą sprostać nieomal każdemu zapotrzebowaniu, czy to pod względem napędu czy zabudowy. Spektrum produktów rozciąga się od urządzeń przekaźnikowych, poprzez urządzenia radiotechniczne aż do wysoko technologicznie rozwiniętych koncepcji sterowania magistralami danych w sieciach informatycznych.

Technika kompleksowa jest przyjętym zwyczajem Przewidziane ustawowo w budownictwie zasady regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach powodują, że nie można dziś zrezygnować z kompleksowych systemów sterowania i regulacji. Przy zastosowaniu czujników temperatury zewnętrznej oraz wyłączników czasowych z indywidualnie ustawianymi programami dziennymi, tygodniowymi i urlopowymi zużycie energii dla każdego pomieszczenia może być zoptymalizowane z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb.

Właściwie nie ma sensu w pełni ogrzewać pomieszczeń, jeżeli domowników cały dzień nie ma w domu czy też utrzymywać taką samą temperaturę w pokoju do majsterkowania, jak w pokoju dziecinnym. Również używanie rolet, markiz i żaluzji można ustawiać za pomocą programów czasowych i w ten sposób dopasowywać do potrzeb życiowych mieszkańców. Za pomocą systemów napędowych można np. sterować urządzeniem odpowiedzialnym za zacienianie i kierunkowanie światła każdego okna indywidualnie lub też grupowo urządzeniami innych powierzchni okiennych.

Czym w technice grzewczej jest czujnik temperatury zewnętrznej, tym w technice zacieniania i kierunkowania oświetlenia jest czujnik jasności, który zgodnie z ustawionym programem odpowiada za podniesienie i opuszczenie rolety oraz za właściwy kąt zacienienia w przypadku lameli żaluzji. Tak jak kocioł grzewczy jest ustawiany na tryb pracy letni lub zimowy, tak w przypadku systemów zacieniania i kierunkowania oświetlenia są programy rocznego zacieniania, które uwzględniają położenie słońca i wynikające z tego przebiegi oświetlenia i zacieniania dla danego budynku. Nic prostszego, jak wszystkie instalacje wewnętrzne budynku zintegrować w interaktywną sieć. Większa ilość słońca powoduje oszczędności w energii grzewczej.

Jeśli jednak urządzenie klimatyzacyjne zużywa energię do chłodzenia pomieszczenia, może dać sygnał urządzeniu sterującemu zacienieniem, aby dopuszczało mniej światła. Ono z kolei steruje zacienieniem tylko w obrębie zadanej przez użytkownika tolerancji, gdyż nie chce on całkowicie rezygnować ze światła dziennego, sztuczne oświetlenie oznacza przecież zużycie energii elektrycznej.

W rezultacie użytkownik korzysta ze znacznego zmniejszenia kosztów ogrzewania i energii oraz z komfortu obsługi. Tendencja do stosowania systemów sieciowych jest wyraźnie zauważalna.

Zdecentralizowana technika regulacji
W inteligentnym domu przyszłości wszystkie procesy są sterowane za pomocą centralnego systemu zarządzania budynkiem. Dzieje się to dzięki połączeniu wszystkich urządzeń i instalacji elektrycznych, a więc również i napędów urządzeń kierujących zacienieniem i kierunkowaniem światła w jedną wspólną, komunikującą się wewnętrznie sieć danych.

Centralą dla takiego systemu jest komputer, poprzez który następuje ustawienie parametrów np. dla ogrzewania, ochrony przeciwsłonecznej i oświetlenia.

Przedstawiony na wstępie budynek jest reprezentatywnym przykładem nowoczesnego sposobu budowania i mieszkania.

Istnienie wielu użytkowników posiadających różne oczekiwania sprawia, że powstają konflikty celów i powodują, że nieodzowne staje się stosowanie rozwiązań lokalnych, szczególnie w zakresie uzyskiwania optymalnych warunków świetlnych, bezpieczeństwa i ogrzewania odpowiadającego zapotrzebowaniu.

Napędy i elementy sterowania, takie jak regulatory czasu, elementy sterowania silników czy czujniki jasności, dają teraz projektantom prawie nieograniczone możliwości w zakresie realizacji pomysłów użytkowników. Szczególnie wrażliwe pod względem oświetlenia obszary, jak pomieszczenia biurowe ze stanowiskami pracy wyposażonymi w komputery, korzystają z zaawansowanej techniki kierowania światłem, otrzymującej sygnały od inteligentnych czujników. Systemy zautomatyzowane, które same działają według zadanych programów, muszą również dać sobie radę w sytuacjach nieprzewidzianych, aby zapewnić bezpieczeństwo człowiekowi i urządzeniom – np. w czasie burzy czy w przypadku użycia przemocy z zewnątrz. Zadanie to przejmują inne inteligentne komponenty, które są częściami składowymi systemu.

W ten sposób np. czujniki wiatru podają informację rozłożonym markizom lub żaluzjom o nadchodzącej burzy, czujniki pęknięcia szkła uruchamiają w przypadku pękniętej szyby czynność spuszczenia rolety.

W podanym przykładzie ze względu na rodzaj użytkowania – jubiler, pomieszczenia do prowadzenia działalności gospodarczej i przychodnia lekarska – sensowne jest wprowadzenie dodatkowych urządzeń bezpieczeństwa. Tak więc do systemu zarządzania budynkiem mogą być włączone np. urządzenia alarmowe, kraty czy czujki dymowe.

Również system obsługi basenu kąpielowego należącego do tego budynku może być centralnie sterowany i zarządzany.

Zarówno pompa cyrkulacyjna, która posiada zintegrowane urządzenie do absorpcji energii słonecznej w celu ogrzewania basenu, zadaszenie basenu, które na noc wysuwa się, zakrywając basen i utrzymując w nim ciepło, jak również nastrojowe oświetlenie ogrodu – wszystko pracuje zgodnie z programem.

Glaswelt 2/2005

 

więcej informacji: Świat Szkla 10/2005

Inteligentne systemy sterujące W inteligentnym domu przyszłości wszystkie procesy są sterowane za pomocą centralnego systemu zarządzania budynkiem. Dzieje się to dzięki połączeniu wszystkich urządzeń i instalacji elektrycznych, a więc również i napędów urządzeń kierujących zacienieniem i światłem w jedną wspólną, komunikującą się wewnętrznie sieć danych.

Inteligentny dom przyszłości. Indywidualnie i komfortowo

Solarna stacja meteorologiczna firmy Stehle reaguje na czynniki atmosferyczne

Regulator czasu ze zintegrowanym modułem ustawiania dni, tygodni i czasu urlopu

Czujnik jasności reaguje na zróżnicowane warunki świetlne

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik