Zwiększenie mocy przerobowych zaczyna się najczęściej na etapie zgrzewania, kiedy to zgrzewarki dwugłowicowe nie są w stanie wykonać odpowiedniej ilości okien i trzeba dokupić kolejne lub zastąpić je zgrzewarkami czterogłowicowymi sterowanymi numerycznie. Zgrzewarki czterogłowicowe Wegoma WSA4 posiadają solidną niemiecką mechanikę. Osie maszyn sterowane są bezluzową przekładnią kulowo-śrubową, która nie posiada efektu luzu na zębach jak przy zastosowaniu listwy zebatej. Obrotowa nakrętka nie powoduje drgań jak w przypadku obrotowej śruby, natomiast krótki pasek napędowy na ruchomej nakrętce kulowo-śrubowej nie rozciąga się, co ma miejsce przy długich pasach na całej długości osi.

Maszyna posiada również opcję szybkiej wymiany przykładnic i teflonu. Standardem jest też wprowadzanie danych do maszyny z programów przygotowania produkcji, które zazwyczaj odbywa się sieciowo lub przez nośniki danych. Ważne cechy zgrzewarek to również kontrola przetopu oraz możliwość korygowania wymiarów niepoprawnie uciętych na pile elementów.

WEGOMAZe zgrzewarki profil trafia na bufor, gdzie zgrzew stygnie, a dalej na stół obrotowy oczyszczarki. Oczyszczarka WP-CNC-LIN, oparta na nowoczesnych silnikach liniowych eliminujących zbędne przekładnie oraz tarcia, pozwala na kilkukrotne zwiekszenie prędkości przesuwu agregatów narzędziowych. Głównym elementem zwiększającym wydajność jest jednak sposób obrotu. To nowoczesne rozwiązanie wymyślone i opatentowane przez inżynierów Wegomy jest innowacją w skali światowej. Okno nie jest tu, jak we wszystkich stosowanych dotychczas rozwiązaniach, przesuwane kilkukrotnie i narażane na rozrywanie. Okno leży w naturalnej pozycji i jest obracane na stole rotacyjnym, po czym dosunięte jest do oczyszczarki.

Również bazowanie profili do obóbki od środka a nie do zewnątrz okna pozwala na lepsze oczyszczanie wewnętrznych krawędzi, z którymi przy niewielkich zmianach kąta lub tolerancji profili nie radzą sobie maszyny bazujące do zewnątrz i nie posiadające stosowanej przez Wegomę od 15 lat funkcji FLEXI CUT kompensującej niedokładności wykonania profili. Maszyna posiadająca stację obrotową i wyładowczą po obróbce ostatniego naroża może równocześnie wytransportować okno obrobione, jak również wprowadzać kolejne do obróbki oszczędzając w ten sposób cenne sekundy.

Najbardziej wydajne maszyny obróbcze to centra przelotowe PVCFLEX 6001, składające się z numerycznie sterowanego centrum obróbczego o wydajności średnio 120 jednostek na zmianę. Maszyna posiada automatyczny stół załadowczy, na którym operator umieszcza profile z włożonymi wzmocnieniami stalowymi, skąd są automatycznie pobierane za pomocą chwytaka i wprowadzane do części obróbczej. Po wykonaniu danych obróbek chwytak odkłada elementy na stół odbiorczy skąd mogą zostać pobrane przez operatora.WEGOMA

Część obróbcza składa się z obrotowej lub stałej płyty, na obwodzie której zamontowane są jednostki robocze. Centrum obróbcze może zostać wyposażone, w zależności od zapotrzebowania, w różne narzędzia wiercąco-frezujące oraz głowice skręcające.

Powyższe rozwiązania są najpopularniejsze w Polsce, jednak dla potrzeb rynku przygotowano także centra przelotowe zintegrowane, obrabiających do 300 jednostek/zmianę. Centra tego typu są połączeniem trzech typów: mianowicie najwydajniejszego centrum tnącego z dwoma centrami obróbczymi i skręcającymi.

Konrad Józefiak

WEGOMA POLSKA

więcej informacji: Świat Szkła 3/2010 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.