Bezpieczeństwo stanowi podstawowe kryterium obowiązujące we współczesnym rozumieniu produkcji i wykorzystywaniu materiałów budowlanych. W przypadku materiałów generujących wizualny odbiór obiektu lub wnętrza nie mniej ważna jest estetyka. Kwestie związane z bezpieczeństwem są dokładnie określone przez krajowe i międzynarodowe 

 Warstwy pośrednie szkła ognioochronnego pęcznieją przy temperaturze 120oC tworząc twardą, nieprzezroczystą powłokę

Cały problem polega na tym, aby uzyskany produkt był nie tylko bezpieczny, ale zapewniał również łatwość zastosowania oraz atrakcyjność wizualną. W budownictwie użyteczności publicznej sprawy związane z bezpieczeństwem i zdrowiem ludzi są traktowane szczególnie surowo. Jedną z podstawowych kwestii jest tu ochrona przed pożarem.

Wielka Brytania, Marshall Point, wykonawca szklenia GREENBERG GLASS z użyciem szkła Pyrobelit EI 30

Przykładem produktów spełniających powyższe wymogi - czego potwierdzeniem są posiadane zarówno polskie jak i zagraniczne certyfikaty i Aprobaty Techniczne - są szyby ognioochronne firmy Glaverbel: Pyro-bel i Pyrobelite. Stanowią one interesującą alternatywę dla rozwiązań, gdzie zaprojektowano i wykonano przeszklone przegrdy o dużej powierzchni.

Najważniejszymi wymogami związanymi z przegrodami tego typu są: zapobieżenie rozprzestrzenianiu się ognia (w przypadku pożaru), a także ułatwienie bezpiecznej ewakuacji. Testy ogniowe, jakim zostały poddane szkła Pyrobel, jednoznacznie określiły ich wartość jako materiału spełniającego wymogi stawiane szybom ognioo-chronnym.

Akademia Ekonomiczna, Kraków, projekt Atelier Loegler i Partnerzy, szklenie TARSILVEX, z użyciem szkła Pyrobelit EI30 i EI60

Test ogniowy pozwala na wykazanie, czy badany element spełnia kryteria szczelności ogniowej (E), izolacyjności ogniowej (I) oraz nośności ogniowej (R) - w przypadku szklenia poziomego z obciążeniem - wyrażanych w minutach (np. EI30 - szczelność oraz izolacyjność ogniowa przez 30 min). Pyrobel spełnia wymagane kryteria przez 15, 30, 45, 60, 90 lub 120 minut. Szyba jest jednak tylko składnikiem przegrody, a jedynie prawidłowo wykonana całość przegrody, spełniająca obowiązujące wymagania dotyczące ognioochronności, zapewnia pożądane bezpieczeństwo. Aprobaty Techniczne i Certyfikaty wydawane są na kompleksowe systemy przegród.

SZKŁO OGNIOOCHRONNE PYROBEL

Pyrobelite & Pyrobel jest szkłem warstwowym. Możliwość przycięcia. Nie można hartować i giąć. W celu uzyskania niskiego współczynnika U, Pyrobel należy zespolić ze szkłem niskoemisyjnym.

Pyrobel do zastosowania zewnętrznego posiada dodatkowo 2xPVB i 3 mm float a do nazwy handlowej dodane jest oznaczenie EG - external glazing (np.Pyrobel EI30/16 EG). Można też zespolić Pyrobel do zastosowań wewnętrznych z szybą posiadającą 2xPVB np. 33.2. Szybą zewnetrzną jest wówczas 33.2.

Nowością w zakresie szkła ognioochronnego firmy Glaverbel jest szkło spełniające wymagania nie tylko szczelności i izolacyjności, ale także nośności - REI. W tej klasie występują produkty:

• REI 45 - Pyrobel REI 45 H/56 o grubości tylko 56 mm,

• REI 60 - Pyrobel REI 60 H/65 o grubości tylko 65 mm.

Dodatkowo wprowadzono nowe rozwiązania dla zastosowania poziomego:

• EI 30 - Pyrobel EI 30 H/19 o grubości 19 mm,

• EI 30&EI 45 - Pyrobel EI 30 H/23 o grubości 23 mm,

• EI 60 - Pyrobel EI60 H/28 o grubości 28 mm.

Produkcja Pyrobelu i Pyrobelite, oparta jest na tej samej technologii. Gotowy materiał charakteryzuje się wielowarstwową budową, z pośrednimi warstwami z przezroczystej masy oraz brakiem wzmocnień siatką drucianą. Warstwy pośrednie pod wpływem wysokiej temperatury (120oC) zwiększają swoją objętość, tworząc twardą i nieprzezroczystą powłokę, zmniejszającą transmisję ciepła przez szybę. Efektem jest nieprzezroczysta przegroda, spełniająca wymogi szczelności i izolacyjności ogniowej, gwarantująca pełną ochronę przed pożarem.

Testy szkła Pyrobelit REI 60 

W budynkach użyteczności publicznej, w sytuacjach zagrożenia, nadrzędną sprawą jest zapewnienie możliwości spokojnej i zorganizowanej ewakuacji - nie dopuszczenie do wybuchu paniki wśród opuszczających budynek. Mlecznobiała tafla, skutecznie ograniczająca wgląd w obszary ogarnięte ogniem, niweluje wpływ negatywnych emocji nierozerwalnie związanych z sytuacją zagrożenia.

Szkło ognioochronne Pyrobel doskonale nadaje się do różnych zastosowań. Wszędzie tam, gdzie wymagany jest wysoki poziom ognioochronności, a także naturalne oświetlenie (całkowicie przeźroczysta przegroda) zarówno Pyrobel, jak i Pyrobelite dobrze spełniają swoje funkcje. Są materiałem wszechstronnym i niezawodnym, dlatego chętnie wykorzystywanym w szpitalach, biurach, hotelach, szkołach, budynkach związanych z transportem i komunikacją, gdzie bezpieczeństwo i estetyka wykonania są najważniejsze.

Pyrobelite i Pyrobel przeszły szereg zarówno polskich jak i zagranicznych badań ogniowych, z większością systemów og-nioochronnych dostępnych na rynku i zgodnie z obowiązującymi normami europejskimi EN.

W Polsce trzy firmy są uprawnione do cięcia i znakowania szkła Pyrobel:

• Glaverbel Wiglav SA - Warszawa

• Press Glas SA Oddział w Tychach

• Mercor SA - Zakład Produkcyjny Dobrzeń Wielki. Mercor SA nie sprzedaje samego szkła Pyrobel tylko kompleksowe systemy przegród, drzwi (profil + szkło).

mgr inż. Agnieszka Kubica

GLAVERBEL

więcej informacji: Świat Szkla 9/2005

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.