Pompa korbowodowa nie zniszczy szkła
Na rynku producentów maszyn do cięcia wodą dominują dwa rozwiązania pomp – korbowodowe, stosowane przez amerykańską korporację OMAX, oraz wzmacniaczowe wykorzystywane przez innych dostawców waterjetów.

Waterjety z pompami wzmacniaczowymi muszą być wyposażone w akumulatory, które pozwalają na przebijanie szkła przy niskim ciśnieniu. Dlatego wydłuża to bardzo ten proces, ponieważ za każdy razem po przebiciu trzeba czekać na ponowne naładowanie akumulatora. W przeciwnym wypadku waterjet wyposażony w pompę wzmacniaczową, zamiast przebić szkło, rozbiłby je na kawałki.

  

Dodatkowo niedostatki konstrukcyjne pompy wzmacniaczowej pociągają za sobą duże ograniczenia w zapoczątkowaniu procesu cięcia w obrębie materiału i w związku z tym, problemem staje się np. wykonanie małych otworów w szkle.

W pompie korbowodowej poprzez programowanie falownika silnika napędowego pompy, mamy możliwość zmiany czasu w jakim osiąga ona maksymalne ciśnienie, co ma ogromne znaczenie w cięciu bardzo kruchych materiałów. Przebijanie na niskim ciśnieniu pozwala przebijać szkło z minimalnym ryzykiem pęknięć.

  

Centra obróbcze OMAX i MAXIEM mają w swoim oprogramowaniu specjalną funkcję „Kruchy materiał”, która działa wraz z przebijaniem na niskim ciśnieniu. Polega to na tym, że materiał jest przebijany na niskim ciśnieniu, które później jest płynnie podnoszone do wysokiego. Zapobiega to nagłej zmianie ciśnienia, która może powodować pęknięcia szkła. Dzięki temu przebijanie i cięcie szkła, jest efektywniejsze. W pompie korbowodowej sami regulujemy ciśnienie przebijania szkła i nie trzeba długich przestojów, by doczekać się na ponowne naładowania akumulatora w pompie wzmacniaczowej.

Waterjety korporacji OMAX (OMAX i MAXIEM) wyposażone zostały w jeszcze jedno rozwiązanie, odpowiednie dla obróbki szkła. Zawór „pull to open Valve” został stworzony po to, aby woda i ścierniwo spadły w tym samym czasie na materiał. Ma to szczególne znaczenie w obróbce materiałów kruchych. Bez tego zaworu woda uderza minimalnie wcześniej w materiał niż ścierniwo i może uszkodzić cięte szkło. Przy zastosowaniu zaworu materiał nie ulega uszkodzeniom i można wykonywać bardziej precyzyjne detale.

  

Pompa korbowodowa jest oszczędna
Pompa korbowodowa stosowana w urządzeniach korporacji OMAX nie tylko zapewnia możliwość precyzyjnego cięcia szkła. Jest także o wiele tańsza w użytkowaniu od pomp wzmacniaczowych. Pompa ta ma w układzie tylko 1,9 litra oleju, podczas gdy wzmacniaczowa nawet 250 litrów. Pompa korbowodowa nie potrzebuje też chłodnicy, podczas gdy jej wzmacniaczowy odpowiednik musi być wyposażony w to urządzenie i dodatkowo zużywa do pracy 11 litrów wody na minutę.

Jeszcze większą różnicę zobaczymy analizując zużycie energii elektrycznej obu maszyn. W ciągu miesiąca pracy urządzenie OMAX zużyje 7986 kW/h, podczas gdy maszyna z pompą wzmacniaczową aż 13431 kW/h!

 

Waterjet jest prosty w obsłudze
Urządzenia do cięcia wodą świetnie nadają się do wycinania skomplikowanych, nieosiągalnych dla tradycyjnych metod cięcia szkła, elementów. Wzornictwo nie ma tu żadnych ograniczeń. Za pomocą maszyny do cięcia wodą można w szkle wyciąć każdy, nawet najbardziej skomplikowany wzór. Możliwe jest to dzięki uniwersalnemu oprogramowaniu maszyny, które obsługuje się tak prosto, jakbyśmy obsługiwali komputer PC.

Zaprojektowany konkretnie do obróbki abradżetem, każdy z modułów oprogramowania urządzeń OMAX jest przystosowany do pracy w środowisku Windows®. Charakteryzuje się menu opartym na ikonach z jasnymi, konkretnymi opcjami. Ponadto prawie w każdym etapie dostępna jest pomoc. Jako, że niepotrzebne jest uprzednie doświadczenie w zakresie programowania, nawet początkującym operatorom niezwykle łatwo jest osiągnąć w krótkim czasie eksperckie rezultaty cięcia tą maszyną.

Waterjety OMAX i MAXIEM są wyposażone w program Layout. Pozwala on narysować część, którą chce się wykonać. Ten w pełni funkcjonalny program CAD został stworzony przez OMAX i przeznaczony jest do współpracy z centrum JetMachining.

Za pomocą programu Layout można tworzyć rysunki części na trzy główne sposoby. Pierwszy to rysowanie części za pomocą narzędzi do rysowania, drugi – importowanie rysunku z innego programu CAD (Layout jest zgodny ze standardowym formatem rysunku DXF oraz wieloma różnymi innymi formatami).

Trzecim sposobem jest kopiowanie rysunku lub fotografii - Layout pozwala bowiem wyświetlić mapę bitów lub fotografię, które można następnie skopiować za pomocą narzędzi do rysowania. Nawet jeśli klient da papierową chusteczkę z narysowanym na niej elementem, można wykonać go za pomocą waterjeta.

Microjet – precyzja w cięciu szkła
Jeśli chcemy wycinać w szkle bardziej skomplikowane wzory o niewielkich rozmiarach, świetnie sprawdzi się tu głowica Micro-Jet, która może być użyta zarówno w urządzeniach OMAX, jak i MAXIEM. Głowica pozwala wyciąć najbardziej skomplikowane wzory o często milimetrowych wielkościach.

Głowica wyposażona jest w kryzę o średnicy 0,18 mm i tubę miksującą 0,38 mm. Użycie głowicy Micro-Jet pozwala na uzyskanie bardo małej szczeliny cięcia – 0,38 mm. Dzięki temu można wycinać otwory o bardzo małej średnicy nawet do 0,4 mm. Jest to przydatne rozwiązanie przy cięciu egzotycznych, drogocennych materiałów, np. takich jak złoto. Warto dodać, że mniejsza szczelina cięcia pozwala na zmniejszenie kosztów materiałowych.

Powstaje mniejszy odpad. To jest bardzo ważne przy operowaniu na drogich surowcach, ponieważ generuje oszczędności.

Głowica Micro-Jet umożliwia wykonanie skomplikowanych części z delikatnych materiałów, nie powoduje przy tym zniekształceń lub wyginania cienkich surowców. Została zaprojektowana jako kompaktowa głowica tnąca z pojedynczym dostarczeniem ścierniwa.

Warto dodać, że połączenie głowicy Micro-Jet z bardzo oszczędną pompą korbowodową daje naprawdę duże oszczędności.

Jak maszyna do cięcia wodą tnie szkło?
Można się przekonać oglądając ten filmik: www.omax.com/waterjet-cutting-challenge.php

www.jetsystem.pl
www.maxiem.pl

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 10/2010

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.