Aktualne wydanie

2019 02 ss okladka

20181120-V3B-BANNER-160x600-PL-BUDMAEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 konferencja 2018 banner

konferencja 12 kwietnia 2018 1a

baner-2-krzywe

baner konferencja 12 2017

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 RODO

  

 lisec SS FastLAne

 

 windoor tech550x120

 

Mir stekla 2019 480x105 stat eng 

 

baner euroasia pancere550x120

 

 

Szyby izolacyjne nowej generacji - wygoda i oszczędność
Data dodania: 06.03.09

Nawet pozornie proste przedmioty codziennego użytku, otaczające nas od wieków, zmieniają się coraz szybciej. Jednym z takich "przedmiotów codziennego użytku" są także szyby okienne.

Towarzyszą nam one na co dzień, jednak zazwyczaj ich nie zauważamy, chyba tylko w sytuacjach nadzwyczajnych lub wtedy, gdy musimy podjąć decyzję o zainwestowaniu w remont czy budowę nowego obiektu.

Szkło nie jest już tylko barierą, chroniącą siedziby ludzkie przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, lecz spełnia także inne, ważne funkcje, np. izolacji termicznej lub akustycznej, ochrony osób i mienia, ochrony przed różnego rodzaju promieniowaniem, architektoniczne funkcje estetyczne, czy też inne, specyficzne funkcje, związane przede wszystkim z komfortem rozwiązań wnętrza budynków. Innymi słowy - stosując odpowiednie szyby okienne oszczędzamy na ogrzewaniu, chronimy nasze zdrowie, a także zapewniamy sobie przyjemne warunki mieszkaniowe.

Pierwszoplanową funkcją okien pozostaje nadal zapewnienie naturalnego oświetlenia pomieszczeń, jednak aspekty energetyczne i akustyczne coraz częściej brane są pod uwagę w przepisach dotyczących projektowania konstrukcji budowlanych, a także przez samych użytkowników. Dzięki nowym technologiom możliwe było udoskonalenie konstrukcji szklanych, co z kolei wyraźnie obniżyło koszty eksploatacji budynków. Podwójne szyby izolacyjne, dziś już powszechnie stosowane na naszym rynku, mogą więc nie tylko redukować utratę ciepła w okresie zimowym, ale także zmniejszyć niepożądane efekty energetyczne na skutek promieniowania słonecznego w okresie letnim.

Efektywność obecnych i dawnych konstrukcji najlepiej uwidaczniają parametry szyb Planibel Energy N i ich hartowanego wariantu Planibel Energy NT. Szyby podstawowe Planibel Energy N lub Planibel Energy NT, będące jednym z komponentów szyb izolacyjnych, to efekt wieloletnich doświadczeń w użyciu wysoko efektywnych (selektywnych) szyb typu Stopray, wykorzystywanych w elewacjach.

Dzięki dostosowaniu parametrów tych szyb do potrzeb budynków mieszkalnych, ze szczególnym uwzględnieniem funkcji oświetleniowej przy zachowaniu izolacji termicznej, ochrony przed słońcem i neutralnego wyglądu, powstały wspomniane wyroby Planibel Energy N i Planibel Energy NT. Ich zastosowanie w podwójnych szybach wyraźnie zmniejszyło straty termiczne w okresie zimowym, dzięki bardzo niskiemu współczynnikowi przenikania ciepła U (zgodnie z EN 673). W ten sposób szyby stały się niezwykle efektywnym elementem izolacji termicznej. Natomiast w lecie - odwrotnie - niepożądany zysk energetyczny redukowany jest aż o 60%, co zapewnia komfort przebywania wewnątrz pomieszczeń w gorące, letnie dni.

Biorąc pod uwagę fakt, iż ogólna strata ciepła (zysk energetyczny) przez okna wynosi w przypadku domów jednorodzinnych około 35%, możemy przekonać się, jak bardzo zastosowanie efektywnych podwójnych szyb nowej generacji przyczynia się do zmniejszenia zużycia energii. Oszczędność ta wyraża się nie tylko w zmniejszeniu kosztów eksploatacji budynków, ale także w ograniczeniu emisji CO2, powstającej przy wytwarzaniu energii potrzebnej do ogrzewania. Ponieważ w państwach UE zużycie ciepła do ogrzewania budynków stanowi około 20% zużycia energii, nie powinniśmy mieć wątpliwości co do tego, że stosowanie tego rodzaju szyb jest nie tylko ekonomiczne, ale także ekologiczne.

 

 

 

Marek Majewski , GLAVERBEL Polska

więcej informacji: Świat Szkla 4/2005

Tabela 1. Dane techniczne Planibel Energy N

Tabela 2. Dane techniczne Planibel Energy NT

 

 

 

01 chik
01 chik