W warszawskiej Wyższej Szkole Menadżerskiej redakcja „Świata Szkła” po raz kolejny gościła uczestników organizowanej przez siebie konferencji technicznej. Tym razem jej tematem były przeszklone przegrody ochronne, a zwłaszcza antywłamaniowe, dźwiękochłonne, kuloodporne i przeciwpożarowe.

Na sali zasiadło blisko 100 uczestników, wśród których byli zarówno przedstawiciele firm montujących podobne przeszklenia, jak też firm produkujących ich elementy. Poza tym byli projektanci konstrukcji przeszklonych oraz przedstawiciele uczelni technicznych i ośrodków naukowych zajmujących się tą tematyką.

 

 

Po powitaniu przybyłych przez redaktora naczelnego „Świata Szkła”, Krzysztofa Zielińskiego, konferencję rozpoczęła Zofia Laskowska z warszawskiego ITB, która omówiła dwa zagadnienia: przygotowane przez Andrzeja Borowego Wymagania w zakresie bezpieczeństwa pożarowego przeszklonych ścian działowych wg najnowszych przepisów, oraz własne Wymagania w zakresie bezpieczeństwa pożarowego ścian osłonowych kurtynowych wg najnowszych przepisów.

 

 

Po tym wystąpieniu było najwięcej pytań dotyczących ciągle zmieniających się przepisów, przejmowanych z prawodawstwa UE, ich interpretacji i procedur przed dopuszczeniem nowoczesnej elewacji do użytkowania.

 

 

Po przerwie na kawę Grzegorz Krajewski, także pracownik warszawskiego ITB, wygłosił referat Atria i pasaże przeszklone a ochrona przeciwpożarowa.

 

 

Następnie Jan Szubert, z poznańskiego oddziału ITB omówił Szkło w budownictwie i wymagania dla szkła w normach dotyczących wyrobów budowlanych.

 

 

Kolejnym wystąpieniem był referat Zofii Pollak z krakowskiego oddziału Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych Szyby ochronne warstwowe – wymagania, klasyfikacje oraz przykładowe wady.

 

 

Jerzy Chytła, Wojciech Dąbrowski i Marek Ziętala z IMP przygotowali referat Drzwi automatyczne o zwiększonej odporności na włamanie – wymagania badania i rozwiązania techniczne. Referat w zastępstwie autorów przedstawił Bogdan Bogdański.

 

 

Zbigniew Burda z firmy MAK omawiał konstrukcję i działanie najnowszych maszyn do obróbki szkła produkowanych przez firmy NEPTUN i MACOTEC a rozpowszechnianych w Polsce przez MAK. Ta prezentacja także spowodowała liczne pytania uczestników, chcących bardziej szczegółowych informacji technicznych.

 

 

Konferencję zakończyło wystąpienie prof. Barbary Szudrowicz Izolacyjność akustyczna lekkich ścian osłonowych o konstrukcji słupowo-ryglowej – aktualne wymagania, badania i rozwiązania.

 

 

Tym razem czas przeznaczony na konferencję trzeba było nieco przedłużyć, jednak większość uczestników uczestniczyła do jej końca wykorzystując czas pomiędzy prezentacjami na kuluarowe spotkania „kolegów po fachu”.

 

 

W przerwie organizatorzy konferencji uhonorowali bukietem kwiatów jedną z uczestniczek, Elżbietę Orych, właścicielkę zakładu przetwórstwa szkła, która wzięła udział w piętnastu organizowanych przez „Świat Szkła” konferencjach szkoleniowych.

 

 

Przed pożegnaniem uczestników wręczono im jeszcze certyfikaty uczestnictwa i wylosowano nagrody wśród tych, którzy wzięli udział w ankiecie poświęconej konferencji i miesięcznikowi „Świat Szkła”.

 

W. K.

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 4/2012  

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.