Przyzwyczailiśmy się, że folia okienna przeciwsłoneczna, której zadaniem jest ochrona pomieszczenia latem przed przegrzewaniem się „działa” tylko w miesiącach letnich. A co się dzieje podczas zimy?

 

Folia „inteligentna” = folia selektywna 
Wyobraźmy sobie folię „inteligentną”, która „wie”, kiedy jest lato, a kiedy zima. Gdy jest ciepło, zapobiega przegrzewaniu się pomieszczenia, a kiedy zimno – pozwala promieniom słonecznym dogrzewać nasze wnętrza i dodatkowo zapobiega ucieczce ciepła z pomieszczenia.

 

 Rys. 1. Ilość promieniowania przechodzącego przez folię w zależności od długości fali elektromagnetycznej

 

 

Nowoczesne folie okienne przeciwsłoneczne selektywne (np. folia okienna Ivisible), które pojawiają się aktualnie na rynku, wykorzystują do zatrzymywania ciepła nanowarstwę ceramiczną, będącą dla światła widzialnego praktycznie przezroczystą.

 

Folie takie, nazywane są często foliami okiennymi z pełną przejrzystością, gdyż (jak widać na załączonym wykresie) przechodzi przez nie wyłącznie promieniowanie z zakresu światła widzialnego i część promieniowania z zakresu średniej podczerwieni.

 

 

Jak to się dzieje?
W lecie, kiedy słońce jest wysoko na niebie, jego promienie padają na okno pod dużym kątem, więc część promieni ulega odbiciu, a pozostała część (latem głównie występuje promieniowanie cieplne z zakresu bliskiej podczerwieni: 0,76-2,5 μm) jest dobrze pochłania przez folię. Nasze pomieszczenie pozostaje chłodne.

 

Zupełnie inaczej jest zimą: dni są krótsze i ilość godzin, kiedy słońce pozostaje nad horyzontem jest mniejsza. Promienie słoneczne padają praktycznie prostopadle do płaszczyzny okna (rys. 2), przebywając dłuższą drogę w atmosferze, dzięki czemu większa ich ilość ulega w niej zabsorbowaniu.

 

Dodatkowo występująca obficie w atmosferze para wodna prawie całkowicie eliminuje promieniowanie cieplne z zakresu bliskiej podczerwieni. Do naszych okien dociera głównie promieniowanie cieplne z zakresu średniej podczerwieni (2,5-50 μm), które jest przepuszczane przez naszą folię.

 

Rys. 2. Kąt padania promieni słonecznych latem i zimą. Okno jest umieszczone prostopadle do powierzchni Ziemi, zimą kąt padania promieni słonecznych w Polsce centralnej wynosi tylko 14°, latem kąt padania przekracza 60°.

 

 

Można zaryzykować stwierdzenie, że folia okienna rozróżnia pory roku i potrafi latem ograniczyć dopływ ciepła a zimą przepuścić ciepło do naszego pomieszczenia. Oczywiście, wynika to z faktu, że inna długość fali podczerwonej dociera do ziemi latem a inna zimą.

 

Okna stanowią znaczną cześć powierzchni zewnętrznych pomieszczeń mieszkalnych i produkcyjnych. Niestety, samo szkło nie jest najlepszym izolatorem. Szacuje się, że przez okna tracimy zimą do 30% energii cieplnej, którą uzupełniać musimy dodatkowym ogrzewaniem. Latem natomiast zużywamy energię elektryczną by wychłodzić pomieszczenia.

 

Opłaty za ogrzewanie zimą byłyby niższe, gdybyśmy potrafili skutecznie zatrzymać ten strumień traconego ciepła, które nie jest niczym innym jak strumieniem gotówki wypływającej z naszego portfela. I gdybyśmy latem potrafili w pełni zapobiec przegrzewaniu się pomieszczenia i nie tracić energii na schładzanie go.

 

Aspekt ekonomiczny łączy się również z aspektem ekologicznym. Ponieważ 95% energii w Polsce pochodzi ze spalania węgla, więc zlikwidowanie strat ciepła zimą oraz zmniejszenie zapotrzebowania na konieczność chłodzenia latem to mniejsze zapotrzebowanie na energię, a co za tym idzie mniejsza ilość emitowanego dwutlenku węgla i zanieczyszczenia atmosfery.

 

Folie selektywne można zamontować na istniejących już oknach, a sam proces montażu jest szybki i łatwy do wykonania. Folia naklejona na szyby jest praktycznie niewidoczna, ma warstwę odporną na zarysowania i w żaden sposób nie zmienia podstawowych funkcji okna.

 


Paweł Wlazeł
AMPLUS – Folie Okienne

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 5/2012

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.