Aktualne wydanie

okladka ss-06-2018

20180123-BANNER-160X600-V3-PL FENSTERBAUEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

konferencja 12 kwietnia 2018 1a

baner-2-krzywe

baner konferencja 12 2017

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 RODO

25575923 

 

20180633kongres ppoz 750x150

 

480x100px RFT18 engl

 

abs banner 480x120 English

 

glass2018 480x120  

 

 

* Przyciemnione, przezroczyste i produkują energię elektryczną
Data dodania: 05.07.12

 

 

 

 

 

HELIATEK GmbH poinformował, że jego przejrzysta folia solarna może być

wykorzystywana w konstrukcji szyb zespolonych. Szyby takie wyglądają jak wykonane z lekko przyciemnianego, barwionego szkła, dzięki zastosowaniu specjalnej technologii napylania (vapor deposition) na folii solarnej, która pozwala na uzyskanie jednorodnej powłoki fotowoltaicznej – warstwy bez żadnych wzorów rozpraszających światło lub zniekształcających obraz.

 

  

Przezroczyste folie solarne z warstwą PV umożliwią przekształcenie szkła budowlanego w „kombajn” produkujący energię, który „łagodnie” jest zintegrowany z projektem architektonicznym budynku (fot. HELIATEK GmbH) 

 

HELIATEK obecnie współpracuje z producentami szkła i innych materiałów budowlanych w celu włączenia tej technologii w ich produkty, jako komponentu do zbierania energii. Ultracienkie folie produkowane  rzez HELIATEK nadają się idealnie do integracji z taflami szkła. Poziom przejrzystości, a także kolor można dopasować do wymagań klientów. Pomiary wykonane przez SGS (szwajcarska, akredytowana, niezależna jednostka badawcza), potwierdziły, że ogniwa fotowoltaiczne HELIATEK posiadają 7% sprawności przy transmisji światła do 23,5%. 

 

Obecnie firma może produkować folie o poziomie przejrzystości do 40% w swoich laboratoriach w Dreźnie i widzi możliwość zwiększenia tego poziomu do 50%, gdy przezroczysta folia solarna z warstwą PV będzie dostarczana dla przemysłu budowlanego po rozpoczęciu produkcji na następnej linii produkcyjnej w 2014 r. SGS we wcześniejszych badaniach potwierdziła lepszą wydajność ogniw słonecznych HELIATEK przy słabym świetle oraz wysokiej temperaturze, w porównaniu do tradycyjnych technologii fotowoltaicznych.

 

Przy promieniowaniu słonecznym tylko 100 W/m2  wydajności jest o 15% wyższa w porównaniu do standardowej wydajności mierzonej przy promieniowaniu 1000 W/m2. Sprawność ogniw również nie maleje wraz z rosnącą temperaturą, w przeciwieństwie do tradycyjnej techniki fotowoltaicznej, w której wydajność spada od 15 do 20% w podwyższonych temperaturach.

 

Te cienkie i lekkie folie mogą być bezpośrednio łączone z różnego rodzaju materiałami budowlanymi, bez potrzeby stosowania odrębnych konstrukcji mocujących. Ponieważ w folii ogniwa fotowoltaiczne zachowują swoją efektywność nawet przy wysokiej temperaturze, nie jest więc wymagane chłodzenie. Podobnie możliwość wykorzystania słabego światła oznacza, że prawidłowa orientacja względem stron świata i kąt nachylenia folii z ogniwami względem kierunku padania promieni słonecznych nie są bezwzględnie wymagane, a folia utrzymuje swoją skuteczność nawet podczas deszczu, skierowana na północ oraz rano i wieczorem.

 

HELIATEK ogłosił niedawno umowę o współpracy z RECKLI, światowym liderem w produkcji elastycznych form do produkcji betonowych elewacji, w celu zintegrowania swojej folii z warstwą PV na betonowych ścianach budynków. Umożliwi to przekształcenie pionowych ścian betonowych w wysokowydajne urządzenia wykorzystujące energię słoneczną bez konieczności montażu konstrukcji wsporczych struktur lub mechanizmów chłodzenia. Pierwsze prototypowe produkty z tej nowej koncepcji zostały przedstawione przez na targach Intersolar Europe odbywających się w dniach od 13 do 15 czerwca w Monachium.

 

Nowe możliwości aplikacji w BIPV: ultra-cienkie, organiczne panele słoneczne HELIATEK włączą przegrody zewnętrzne do produkcji efektywnej energii elektrycznej z wykorzystaniem promieniowania słonecznego z dyskretnym wkomponowaniem w projekt budynku. Różne kolory modułów oferują dużą swobodę projektowania dla architektów (fot. HELIATEK GmbH)

 

Technologia organicznej folii fotowoltaicznej HELIATEK
Kluczem do sukcesu tego produktu jest rodzina małych cząsteczek organicznych – oligomerów – wynaleziona i zsyntetyzowana w firmowym laboratorium w Ulm. HELIATEK jest jedyną na świecie firmą, która wykorzystuje napylanie małych cząsteczek organicznych w niskiej temperaturze, w procesie próżniowym (roll-to-roll). Jej ogniwa słoneczne wykonane są z cienkich warstw (grubości nanometrów), o wysokiej czystości i jednorodności. Pozwala to zaprojektować dosłownie każdą architekturę ogniw PV.

 

Technologia ta jest bardzo podobna do znanej technologii OLED (organiczna dioda LED) z tym wyjątkiem, że działa w odwrotnym kierunku, biorąc udział w tworzeniu energii elektrycznej z promieniowania słonecznego. Umożliwia to firmie wykorzystywanie łatwo dostępnych maszyn produkcyjnych, co z kolei umożliwia szybkie uruchomienie odpowiedniej wielkości produkcji.

 

Steffanie Rohr
HELIATEK GmbH

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 6/2012

 

 

 

 

 

 

01 chik
01 chik