Newsletter

Login FormCzytaj także -

Aktualne wydanie

Okladka 01-2018

20180123-BANNER-160X600-V1-PL-FENSTERBAUEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

baner-2-krzywe

baner konferencja 12 2017

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

FF18 750x150px PL NEUGIERIG

 

   swiat szkla 750x100 2

 

lisec SS FastLAne

  

ERD480x100-en 

Ankieta

Czy montują Państwo lustra u klienta za pomocą kleju silikonowego?
 
Czy uważają Państwo, że klej do luster LAKMA jest lepszy od innych klejów dostępnych na rynku?
 
Czy stosują Państwo klej do luster firmy LAKMA?
 
Witraże katedry Iglesia de San Juan Bautista w Arucas
Data dodania: 29.12.12

 

Arucas to trzecie co do wielkości miasto wyspy Gran Canaria. Miasto niezwykle piękne i malownicze: pełne uroku kamienice i uliczki, kwiaty i orientalna roślinność, krajobrazy górzyste z widokiem w dole na boskie Las Palmas i morze oraz górujące nad miastem strzeliste wieże kościoła Św. Jana Chrzciciela (Iglesia de San Juan Bautista).

 

20-fot1

 

 

Kościół wybudowano w latach 1909-1977, jego bryła przypomina słynną Sagrada Familia Gaudiego w Barcelonie. Podobieństwo nie jest przypadkowe, gdyż projektantem kościoła był Katalończyk Manuel Vega, który był uczniem Gaudiego. Ten prestiżowy obiekt jest symbolem architektonicznym miasta. Jego dwie wieże, chrzcielna i zegarowa, mają 60 m wysokości i są najwyższymi na wyspie Gran Canaria. 


Kościół wybudowano w stylu neogotycko-modernistycznym.


Jako budulca użyto bazaltowych bloków z kamienia wulkanicznego w kolorze szaro-niebieskim zwanego „piedra de Aruca” (spotyka się także nazwę „piedra azul”). Budowla jest dziełem lokalnych kamieniarzy.

20-fot2

 


Wśród wielu rzeźb, płaskorzeźb, zdobień, kolumn, w obiekcie znajdują się piękne witraże. Część z nich pochodzi z renomowanej, francuskiej pracowni Maumejean et Freres i są darowizną prywatnych bractw. Witraże wykonano w latach 1916-1928. Zachwyca ich malatura, wielkość, różnorodność tematyczna i mistrzowskie wykonanie. Zawierają motywy biblijne, roślinne, geometryczne (witraże modernistyczne).


Wśród nich są witraże obrysowe, figuralne, rozety. Projektowali je różni artyści, wykonawcami byli także lokalni rzemieślnicy. Prace mają różne gabaryty, wpasowane w otwory okienne, które w efekcie pokazują piękno szklanych obrazów. Fundatorem kościoła jest rodzina Gourie, właściciele słynnej tu gorzelni rumu (znany w świecie rum Arehucas), jak też społeczność miasta.

 

20-fot3

 


Nowoczesna technika w służbie tradycyjnych witraży
Witraże w katedrze pokazują swoje najważniejsze cechy: głębię i koloryt obrazów. Pod wpływem promieni słonecznych, szczególnie w godzinach porannych i o zmierzchu, kolory odznaczają się maksymalną intensywnością. Aby jednak witraże i wnętrza oddawały całe swoje piękno przez cały dzień, a także nocą, wdrożono i zainstalowano program oświetleniowy „Oświetlenie Sztuki”. Program ten został w dużej mierze sfinansowany przez Fundację Endesa, a oddanie nowej instalacji odbyło się w setną rocznicę poświęcenia kamienia węgielnego kościoła, w 2009 r.

 
W nowej instalacji użyto 96 projektorów LED  45-punktowych małej mocy, w kolorze białym i bursztynowym. Oprócz tego zastosowano 54 diod LED 3-watowych oraz diody LED 1-watowe wysokiej wydajności. Wszystkie punkty oświetleniowe zużywają 6216 W energii. Gra świateł zrobiła swoje i nowocześnie podświetlone witraże zachwycają kolorami.


Nowy system oświetlenia daje oszczędności i minimalizuje uszkodzenia witraży pod wpływem ciepła. Zimne światło diod chroni polichromie z obrazów, pomaga zachować ich kolory i nie niszczy uszczelnienia okien.


Historyczna architektura kaplicy, witraży i całości obiektu wiele zyskała na oświtleniu. Witraże podziwiane są codziennie przez tysiące turystów z całego świata, odwiedzających katedrę.Edward Poskier

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 11/2012

 

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik