Szkło architektoniczne, coraz częściej wykorzystywane w budownictwie, pełni w nim coraz więcej funkcji, proporcjonalnie do różnorodności wprowadzanych na rynek jego odmian. Podobna ekspansja dotyczy szkła dekoracyjnego, od dawna używanego do wystroju wnętrz. Współczesne pomieszczenia są miejscem, gdzie zacierają się granice funkcjonalności tych dwóch kategorii szkła, a ich tradycyjne zastosowania nie są już zastosowaniami jedynymi. 


Postęp w technologii produkcji szkła umożliwia wyposażenie współczesnych pomieszczeń w szklane elementy, dzięki którym wzrasta komfort mieszkań, wygoda ich użytkowania i utrzymania w czystości, a także ich estetyka.

 

Oranżerie i tarasy
Pejzaże i krajobrazy za szkłem
Wiosenna pogoda oraz letnie upały zachęcają do spędzania czasu w ogrodzie, czy na tarasie. Częściowe ich zabudowanie szklanymi ściankami jest praktyczne i wygodne. Osłania przed wiatrem, deszczem czy upałem. Wykorzystuje się również zabudowę pełną, ale z systemem przesuwnym drzwi. W ten sposób można zaprojektować dodatkowe pomieszczenie o wyjątkowym charakterze.


Szkło jest dobrym rozwiązaniem – jest odporne na zmiany pogody, tłumi hałas. Jego estetyka pozwala na wykreowanie wnętrza zarówno przestronnego, jak jasnego i lekkiego. Dużym atutem tego materiału jest utrzymanie otwartej przestrzeni oraz zapewnienie przestronnego i indywidualnego wnętrza. Przy projektowaniu tarasu lub oranżerii można zastosować szkło klasyczne, kolorowe lub dekoracyjne.


Fusing
Technika fusingu polega na łączeniu ze sobą różnych gatunków szkła w wysokiej temperaturze. Stapianie kolorowego szkła pozwala na formowanie, dekorowanie i rzeźbienie szkła w formy i wzory. Technika ta pozwala na tworzenie obrazów w formie sztuki użytkowej. Szkło jest praktycznym rozwiązaniem, materiał ten zapewnia izolacyjność akustyczną, chroni przed słońcem, zapewnia światło. Przeszklenia wykonane techniką fusingu pozwalają na wprowadzenie wielu motywów i wzorów.

 

Często stosuje się wzory naturalne: kwiaty, liście czy motywy morskie. Przy projektowaniu oranżerii i tarasów wykorzystuje się szkło bezbarwne i kolorowe o różnej przepuszczalności światła (przezroczyste, matowe, satynowe). Szkło fusingowe dynamizuje i orzeźwia wnętrza. Pomieszczenie zmienia się przy zmianie oświetlenia, pory dnia lub roku. Charakter dekoracji szklanych jest różnorodny. Lekka kolorystyka oraz stonowane wzory na szkle stworzą niekonwencjonalne wnętrze o nowoczesnym charakterze. Wykorzystanie kolorowego szkła buduje nastrój odpoczynku.


Witraż
Technika witrażu opiera się na łączeniu elementów ze szkła kolorowego cyną lub żywicą. Witraż jest klejony do tafli szklanej oraz malowany farbą ze szkliwa. 


Sztukę witrażu wykorzystuje się jako element dekoracyjny okna od dawna. Obecnie witraż jest używany przy projektowaniu również innych przeszkleń, jak ścianki i drzwi. Witraż można zastosować przy budowie tarasu lub oranżerii. Stosowanie tej techniki pozwala kreować designerskie i nietypowe wnętrze. Obrazy witrażowe są urozmaiceniem i dekoracją. Często stosuje się wzory oparte na krajobrazach, szczególnie przy dużych powierzchniach. Wzory naturalne na tarasach nadają dynamizmu i świeżości. Gra kolorów tworzy nastrój i charakter pomieszczenia. Wybór kolorystyki określa efekt i przyjemność użytkowania.

 

 24-fot2

24-fot1

Aranżowanie pomieszczeń - oranżerii można oprzeć na produktach i elementach ze szkła. Szeroki asortyment, wysoka plastyczność oraz wytrzymałość zapewniają jakość i bezpieczeństwo. Motywy i style tych aranżacji są różne – szkło bezbarwne i kolorowe, szkło dekorowane, ornamentowe i płaskie, klasyczne.

 

24-fot3

 

24-fot5

24-fot4

Technika fusingu pozwala na szerokie wykorzystanie koloru i plastyczne tworzenie form. Dekoracje na szkle fusingowych są formą płaskorzeźby. Motywy wykorzystywane to zarówno wzory współczesne jak klasyczne (fale, cienie, linie). Intensywność koloru oraz grubość szkła wpływają na odbiór wizualny. W ten sposób tworzy się niezwykły i unikatowy charakter miejsca.


Szkło płaskie i gięte
Szkło płaskie i gięte jest obecnie bardzo popularne przy projektowaniu przeszkleń i ścian. Wytrzymałość, estetyka i bezpieczeństwo tego materiału pozwala na projektowanie wielu elementów i wielu form.

 

Zabudowanie szkłem tarasu chroni przed hałasem i wpływami atmosfery, równocześnie zapewnia stały dostęp światła. Atutem szkła płaskiego i giętego jest bardzo wysoka przezroczystość. Można w ten sposób aranżować słoneczne, otwarte na ogród pomieszczenie. Szkło płaskie, piaskowane lub lakierowane ma rozpraszać światło, ma dodać miękkie i łagodne tony. Wystrój tak dekorowany ma być ciepły i łagodny. Rozmycie i rozpraszanie światła ma tworzyć nowa przestrzeń – jasną i przestronną.

 

Całkowite zabudowanie tarasu to sposób na dodatkowe pomieszczenie, np. w formie oranżerii. Dostępność światła, ochrona przed chłodem i wiatrem to odpowiednie warunki dla roślin. Szkło pozwala tworzyć dynamiczne i nietypowe wnętrza. Przezroczystość szkła pozwala utrzymać jasne pomieszczenia oraz wrażenie przestrzeni. Matowienie szkła to kreowanie jasnego i przestronnego wnętrza. Techniki matowienia stosuje się również jako dekoracje i ozdoby wnętrz (nanoszenie na szkło motywów i wzorów).

     (...)

 

Pokój dzienny
Indywidualizm w szkle
Salon musi utrzymać charakter pomieszczenia reprezentacyjnego oraz miejsca odpoczynku i relaksu. Dbałość o styl i wygodę dotyczy wyboru mebli, dekoracji i oświetlenia. Klasyczne i proste formy można ozdobić zależnie od gustu poprzez podświetlenia, lampy dekoracyjne czy światło LED.

 

Niekonwencjonalne pomysły oraz realizacje są efektowne i tworzą niepowtarzalne pomieszczenie. Przy takich projektach szkło jest praktycznym rozwiązaniem. Atutem jest powiększanie optyczne powierzchni oraz plastyczność i szeroka gama wzorów, form i kolorystyki. Możliwość rozpraszania lub tłumienia światła przez szkło pozwala na projektowanie unikatowych dekoracji i mebli przy użyciu tego materiału.


Świetliki i lampy ozdobne
Lampy ozdobne i świetliki wykorzystuje się przy projektowaniu i wystroju wnętrz. Szkło poddane odpowiedniej obróbce może być praktycznym i funkcjonalnych dodatkiem. Techniki dostępne to piaskowanie, fusing i witraż. W ten sposób tworzy się przedmioty sztuki użytkowej powiązane z malarstwem i sztuką współczesną. Wzory i formy dawne przenosi się na sztukę szkła. Takie dekoracje są trwałe, wytrzymałe i lekkie. Świetliki i lampy ozdobne mają zapewnić przyjemny nastrój i atmosferę, poprzez łagodne światło i wybraną kolorystykę. Motywy naturalne zastosowane w dekoracjach szklanych, są uniwersalne. Słoneczne i kwiatowe wzory zapewniają stonowany nastrój i rozświetlenie pomieszczenia. Takie dekoracje cechuje dynamizm i świeżość.

 

24-fot6

24-fot7

24-fot8

24-fot9
Witraż pozwala na design i projektowanie wielu elementów. Przy zachowaniu odporności na wilgoć, temperaturę i światło jest funkcjonalnym i odpowiednim materiałem dla tarasów i balkonów. Szkło można wykorzystać jako osłonę przed wiatrem oraz słońcem. W takim pomieszczeniu można wypocząć. Otwarta przestrzeń, łagodzenie światła tworzą przyjemną atmosferę oraz lekkość.

 

24-fot10

 

24-fot11

Dekorowanie salonu można oprzeć na wielu motywach. Ważny jest materiał, kolorystyka oraz jakość produktu.Łączenie mocnych , intensywnych pomarańczy z łagodnymi beżami i brązami wzbudza przyjemną atmosferę i odpręża. Nowoczesne linie, fale dodają smaku i stylu.

 

24-fot12

Techniki obróbki szkła oraz zdobienia szkła pozwalają tworzyć nietypowe oświetlenie i lampy. Bogata kolorystyka różnorodność zdobienia jest motywem dekoracyjnym. Światło naturalne i sztuczne jest tłumione i rozpraszane co wywołuje wiele efektów wizualnych. Tony światła powinny być stonowane i łagodne dla utrzymania komfortu i relaksu. Motywy kolorystyczne muszą współgrać z wystrojem i zastosowaniem salonu.

 


Obrazy i ściany podświetlane
Oświetleniową i dekoracyjną formą jest kompozycja ścian i obrazów podświetlanych. Przy takich projektach stosuje się wspominane już techniki zdobienia szkła, tj. fusing, witraż i piaskowanie. Płaszczyzny ze szkła kolorowego lub bezbarwnego są reliefowane, wyginane i formowane. Montowane jako ściana lub obraz mają uzupełniać aranżacje i wystrój. Odpowiedni sposób podświetlenia ma dodać efekty wizualne i estetyczne. Taka forma stylizacji wnętrz ma tworzyć przyjazne otoczenie, reprezentacyjne i atrakcyjne  wnętrze. Inspiracją dla obrazów i ścian szklanych może być malarstwo lub sztuka współczesna i nowoczesna.


Motywy i wzory mogą być proste i klasyczne lub ekstrawaganckie i wytworne. Styl dekoracji musi jednak współgrać z charakterem i wykorzystaniem salonu. Wygoda użytkowania oraz funkcjonalność również. Przy projektowaniu stosuje się zarówno lekkie i łagodne tony kolorów, jak kontrastowe i wyraziste. Styl nowoczesny przeplata się z klasycznymi wzorami i motywami ozdobnymi


Drzwi i światło LED
Innowacją na rynku produktów ze szkła są drzwi szklane z wmontowanymi diodami LED. Oświetlenie tego typu pełni funkcje dekoracyjne, diody emitują słabe światło, rozproszone przez szklane materiały. Stosuje się szkła dekoracyjne, reliefowe, kolorowe bezbarwne dla uzyskania wymaganego efektu. Drzwi te pasują do nowoczesnego i nowatorskiego wnętrza. Zestawienie szkła i światła LED w formę dekoracji współgra z odważnym i inspirującym projektem wnętrza.

 

Uzyskane efekty świetlne intrygują. Przy projektowaniu stosuje się proste motywy i wzory na szkle, wprowadza się diody o intensywnych kolorach w formie linii. Szkło przezroczyste tłumi światło i wywołuje efekt punktowego podświetlania, rozpraszanie koloru daje efekt kontrastu i rozmycia. Pomieszczenie nabiera dynamizmu, rozbudza. Blask światła i rozproszenie światła nadaje pomieszczeniom kolorystykę oraz jaśniejsze i ciemniejsze tony. Kolory stosowane przy tym projekcie to czerwień, zieleń, żółty i pomarańczowy.

 

24-fot13

24-fot14

W każdym wnętrzu trzeba zapewnić odpowiednią ilość światła. Dobrym rozwiązaniem jest system lamp podświetlających dekoracje. Światło i szkło tonuje atmosferę pomieszczenia, wprowadza lekkość i wywołuje efekt przestrzeni. Wzory i motywy klasyczne mogą być łączone z bogatą kolorystyką.

 

24-fot15

 

24-fot17

24-fot18
Dla oświetlenia salonu można zastosować światło LED. Diody są energooszczędne i wywołują niezwykłe efekty świetlne. Projektowanie przy użyciu białego światła LED pozwala stworzyć przyjemną i łagodną atmosferę. Po zastosowaniu jaskrawego i intensywnego światła można stworzyć tajemnicze i niestandardowe wnętrze.

 

24-fot19

24-fot20
Szkło w kuchni może być elementem dekoracyjnym i budowlanym. Zastosowanie szkła kolorowego lub bezbarwnego, ornamentowego lub płaskiego przy projektowaniu mebli jest praktyczne i funkcjonalne. 


Kuchnia
Wielofunkcyjne zastosowanie szkła
Zastosowanie szkła jako elementu wykończeniowego w kuchni pozwala utrzymać czystość i estetykę. Szkło jest bardziej wytrzymałe i trwalsze od innych materiałów. Jest odporne na wilgoć i wysoką temperaturę, co pozwala na montowanie szklanych blatów i osłon. Szkło płaskie, odpowiednio dekorowane, wzmacniane i kolorowane ma szerokie zastosowanie.


Kolorystyka jest bogata a obróbka szkła pozwala na tworzenie wielu form i wzorów. Osłony i blaty ze szkła można dekorować poprzez dodanie zdjęć, obrazów czy szkiców. Wykorzystuje się również szeroką gamę barw do projektowania wyjątkowego i nowatorskiego pomieszczenia. Szkło wykorzystywane w kuchni jest odpowiednio wzmacniane dla utrzymania jakości i wytrzymałości. Technika laminowania i lakierowania jest najczęściej wykorzystywana w projektowaniu i aranżacji kuchni.


Szkło laminowane
Technika laminowania polega na połączeniu powierzchniami kilku tafli szklanych za pomocą folii z tworzywa sztucznego lub żywicy epoksydowej. Umożliwia wzmocnienie tafli szkła jako materiału odpornego na wilgoć i temperaturę. Laminowanie zapewnia również większe bezpieczeństwo przed stłuczeniem. Atutem użytkowym jest odporność na zabrudzenia, estetyka oraz tłumienie hałasu. Szkło laminowane pełni również funkcję dekoratorską. Wybór barw dekoracyjnych oraz rozmycie i rozproszenie światła pozwala na tworzenie wyjątkowego i przyjemnego wnętrza. Laminowanie można wykorzystać do wzmocnienia szkła ornamentowego lub piaskowanego.


Dekoracje na szkle chronione w ten sposób będą trwalsze i bezpieczniejsze. Przy stosowaniu szkła mlecznego lub piaskowanego efekty wizualne są widoczne. Meble i pomieszczenie nabierają miękkich form, wzorów i kolorów. Powierzchnie laminowane rozpraszają blask światła i wprowadzają łagodne i spokojne tony. Motywy i kolorystyka stosowana przy dekorowaniu kuchni zależy od gustu. Stosuje się zarówno motywy naturalne, jak i wzory malarskie czy modernistyczne. Często inspiracją są zdjęcia ujęte w formę obrazu lub szkicu. Świeżość i jasność wnętrz jest wzmacniana przez efekt przestrzeni. Wrażenie przestrzeni budzi stonowany nastrój i lekkość w pomieszczeniu.


Szkło lakierowane
Lakierowanie szkła odbywa się na gorąco, w piecach do obróbki termicznej. Technika lakierowania szkła pozwala na podniesienie poziomu bezpieczeństwa przy użytkowaniu szkła, sprawiając, że staje się ono bardziej widoczne. Utrzymuje przy tym walory estetyczne oraz odporność na zabrudzenia. Materiały ze szkła są odporne na wilgoć i temperaturę. Szkło lakierowane pozwala podkreślić kolory, dodaje intensywności i blasku.

 

Przestrzeń nabiera kolorów. Zestawienie kolorów trzeba dopasować do konkretnego wnętrza dla podkreślenia jego charakteru. Szkło lakierowane wzbogaca barwy, jest akcentem podkreślającym styl mebli i dekoracji. Mocne, intensywne kolory łączą się z klasycznymi i prostymi formami i wzorami. Szklane płaszczyzny są efektowne i funkcjonalne. Technika lakierowania szkła dodaje blasku i optycznie powiększa wnętrze kuchni. Szkło lakierowane, poprzez miękkie, atlasowe wykończenie, zmiękcza ostre wzory i kontury. Wrażenie przestrzeni tworzy jasne i dynamiczne wnętrze.

 

24-fot21

24-fot22

24-fot23

Dla utrzymania wytrzymałości, bezpieczeństwa i estetyki w kuchni często stosuje się technikę laminowania. Technika laminowania jest również techniką dekoracji. Motywy, wzory i kolorystyka są różnorodne. Efektem jest unikalne i niestandardowe wnętrze.

 

24-fot24

24-fot25
Technika lakierowania pozwala na tworzenie nietypowych efektów świetlnych. Intensywne i błyszczące kolory ożywiają wnętrze, łagodzą i rozpraszają światło dzienne i sztuczne. Lakierowanie szkła zapewnia bezpieczeństwo oraz funkcjonalność i estetykę.

 

24-fot26 24-fot27
24-fot28 24-fot29

Pomieszczenie kąpielowe musi być estetyczne i funkcjonalne. Materiały dekoracyjne i budowlane muszą spełniać normy bezpieczeństwa, przy zachowaniu jakości i stylu. Szkło ma wyciszać to pomieszczenie., ma zapewnić komfort użytkowania.


Łazienka
Estetyka szkła
Aranżowanie łazienki wymaga zastosowania wysokiej jakości materiałów. Szkło powszechnie stosuje się w tym pomieszczeniu. Powodem jest odporność na wilgoć i temperaturę. Dla utrzymania bezpieczeństwa wprowadza się szkło hartowane i wzmacniane. Przy projektowaniu wnętrz stosuje się różne techniki zdobienia szkła. Hartowanie, laminowanie i lakierowanie wykorzystuje się do aranżowania dużych płaszczyzn. Technika matowienia, piaskowania, barwienia i stapiania pozwala na tworzenie różnorodnych wzorów, form i aranżacji. Szkło pozwala na utrzymanie czystości w tym pomieszczeniu. W łazience szkło ma tworzyć nowe przestrzenie.


Szkło matowione i piaskowane
Zdobienie poprzez piaskowanie i matowienie pozwala na wprowadzenie wielu oryginalnych wzorów i form. Technika polega na „bombardowaniu” powierzchni szkła ziarenkami odpowiedniego rodzaju piasku, wyrzucanego pod ciśnieniem ze specjalnej dyszy. Takie szkło jest nieprzezroczyste – rozprasza i rozmywa obrazy. Poprzez zastosowanie szablonu z twardego materiału, nałożonego na powierzchnię szkła w trakcie piaskowania uzyskuje się odpowiednie wzory ozdobne, polegające na powstaniu kontrastu między obszarami matowionymi i gładkimi powierzchni szklanej. Tak zdobione szkło można wzmocnić poprzez laminowanie.

 
Szkło przy projektowaniu łazienki jest wykorzystywane przy przeszkleniach, świetlikach i jako dekoracja. Szkło piaskowane i zmatowione stosuje się przy projektach mebli łazienkowych oraz drzwi. Motywy wykorzystywane przy dekoracji szkła opierają się na motywach roślinnych oraz liniach łamanych i giętych. Poprzez dekoracje pomieszczenia nabiera innego charakteru i stylu.

 

24-fot32 24-fot33 24-fot34 24-fot35 24-fot36

 

Szkło barwione w masie
Barwienie szkła opiera się na wprowadzeniu barwników do masy szklanej w czasie jej wytopu. Intensywność, przejrzystość i rozproszenie koloru jest zależne od projektu. Takie szkło jest mało przezroczyste, rozprasza obrazy i światło. Te cechy są praktyczne i wysoko oceniane. Łagodne i wielobarwne motywy są odprężające. Motywy i kolory dekoracyjne opierają się na łączeniu szkła bezbarwnego oraz barwionego w masie tlenkami metali lub lakierowanego powierzchniowo farbami szklarskimi. Efektem jest cieniowane i mieniące się szkło. Takie szkło można wprowadzić również w formie mozaiki. Ozdoba ścienna ułożona według oryginalnego projektu i pomysłu dodaje estetyki i smaku. Szkło barwione w masie stosuje się przy blatach i półkach. Jego zaletą jest estetyka i funkcjonalność.

 

24-fot30

24-fot31
Szkło ornamentowe można uzyskać poprzez matowienie i piaskowanie. Po laminowaniu lub lakierowaniu szkło jest wzmacniane, ma większą odporność na wilgoć i temperaturę. Szkło może być elementem dekoracyjnym i budowlanym w łazience.

 

 

24-fot39


Przy aranżacji wnętrz można zastosować szkło kolorowe. Poprzez barwienie szkła można otrzymać efekt rozproszenia koloru i zmatowienia. Motywy i wzory proponowane nawiązują do sztuki współczesnej. Produkty te charakteryzują się walorami estetycznymi, wizualnymi i artystycznymi (zdjęcia: VILLA GLASS STUDIO)

 

24-fot40 24-fot41 24-fot42 24-fot43

 

Dorota Smoleńska
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

24-fot44 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 1/2013

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.