heroal 2018 Banner C50VSZ 750x150 PL mit-Rahmen1

 

banner konferencja 04 2019  

  

 lisec SS FastLAne

 

 Mir stekla 2019 480x105 stat eng 

 

baner euroasia pancere550x120

 

 

30 000 m2 szkła przeciwsłonecznego ipasol w Brisbane Marc Everling, Rainer W. Schmid
Data dodania: 27.04.13

Z organiczną konstrukcją i z wysoce transparentną fasadą wykonaną w technice szklenia strukturalnego, wieżowiec „One One One Eagle Street”, usytuowany w centrum Brisbane, jest prawdziwym, wyróżniającym się punktem orientacyjnym. Osiągając wysokość 195 m, jest to najwyższy budynek w mieście i ma świetną lokalizację - w centrum dzielnicy biznesowej. Projekt budynku, inspirowany naturą, został wykonany przez biuro projektowe Cox Rayner Architects dla inwestora, Grupy GPT.

 

 

Brisbane, stolica stanu Queensland, jest metropolią o rosnącym znaczeniu gospodarczym, usytuowaną na północno-wschodnim wybrzeżu Australii, które ma klimat subtropikalny. W dzień średnia temperatura nie przekracza 25°C, ale powietrze ma wysoką wilgotność. Sprawia to, że Brisbane jest rajem dla miłośników sportów wodnych, a także jest „siedzibą” drzew figowych o dużych liściach. Drzewa te, ze zwisającymi gałęziami, zapewniają przyjemny cień w samym centrum miasta. To zainspirowało architektów, którzy projektowali wieżowiec „One One One Eagle Street”.

 

14-fot1

 

Konstrukcja stalowa budynku, która jest widoczna z zewnątrz, ma wygląd podobny do pnia drzewa figowego z przeplatanymi odnogami. Na 30 000 m2 fasady zamontowano bezbarwne szkło przeciwsłoneczne ipasol, dostarczne przez INTERPANE, dzięki czemu przeplatane elementy konstrukcji są widoczne z zewnątrz. W nocy 52 000 żył z diodami LED, zamontowane na stalowej konstrukcji oświetla budynek. Szklana fasada jest skąpana w pulsującym świetle, co daje wrażenie ruchu liści w koronie drzewa figowego.

 


Szkło ipasol znacząco przyczyniło się do uzyskania dobrego bilansu CO2: pozwala na dużą transmisję naturalnego światła słonecznego do budynku przez cały rok, ale jednocześnie zmniejsza ryzyko wystąpienia „przegrzania pomieszczeń” w wyniku działania intensywnego promieniowania słonecznego – dzięki czemu obniżone są koszty klimatyzacji i zarazem chronione jest środowisko naturalne. Budynek otrzymał już nagrody za spełnianie wymagań zrównoważonego rozwoju.

 


Koncepcja zrównoważonego budynku Na działce o powierzchni 1400 m2, postawiono budynek zawierający 64 145 m2 powierzchni biurowej do wynajęcia. Stylowe restauracje i bary znajdują się na parterze. Wielopoziomowe atrium jest pełne naturalnego światła. Dzięki dużym przeszkleniom na wysokość kondygnacji, konstrukcja fasady wydaje się być filigranowa i całkowicie przejrzysta. Nad nim znajduje się czteropiętrowy parking na 115 samochodów i 212 rowerów. Goście i pracownicy biurowi mogą osiągnąć poziom parkingu przy użyciu konwencjonalnych wind poruszających się we wnętrzu budynku.

 


„Spektakularna alternatywa” zaczyna się na siódmym piętrze – z tego miejsca startuje w pełni przeszklona winda, która transportuje pasażerów po elewacji budynku z prędkością ośmiu metrów na sekundę, aż do 54 piętra – z zapierającym dech w piersiach widokiem na panoramę miasta.

 


Budynek uzyskał 6 gwiazdek w oznakowaniu Green Star Award przyznawanym przez Green Building Council of Australia (GBCA), która doceniła jego wyjątkową trwałość.

 

14-fot2

 

Pracujący wg najnowszej technologii generator zasilany gazem redukuje szczytowe obciążenia z sieci elektrycznej. Oświetlenie LED zapewnia niskie zużycie prądu. Specjalny system recyklingu zmniejsza ilość odpadów. Ale w gorącym klimacie czynnikiem odgrywającym kluczową rolę jest chłodzenie.

 


W tym budynku, szklana fasada znacznie zmniejsza wymagania dotyczące klimatyzacji, zmniejszając tym samym emisję CO2: neutralne szkło przeciwsłoneczne ipasol z doskonałym współczynnikiem zacieniania (solar factor) na poziomie 27%, skutecznie chroni przed przegrzaniem pomieszczeń biurowych, które mogłoby wystąpić ze względu na intensywne słońce, „operujące” przez cały rok. Jednocześnie wszystkie przeszklenia o wysokości 3,1 m dostarczają dużo naturalnego światła, gdyż współczynnik transmisji światła widzialnego TV na szyby jest stosunkowo wysoki. To zapewnia przyjemny komfort pracy, a elektryczne oświetlenie jest włączane stosunkowo „późno”.

 

 

Marc Everling
PR NORD

Rainer W. Schmid
INTERPANE

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 3/2013

 

 

 

01 chik
01 chik