Czy okna drewniane montować przed „pracami mokrymi” czy po nich? Poniżej przypomnienie Instrukcji ITB nr 421/2010 w tej sprawie, a resztę mogą dopowiedzieć fotki.

34-fot1

 

 

34-fot2

 

Fot. 1-2. Magazyn okien „pod chmurką”: wiatr pozrywał folię, deszcz pada na okna, a okna stoją w wodzie...

Proste zasady
Zasady montażu okien i drzwi balkonowych określa m.in. Instrukcja ITB nr 421/2010 Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych, część B: Roboty wykończeniowe, zeszyt 6: Montaż okien i drzwi balkonowych.

Między innymi można tam przeczytać, że:
- Wbudowywanie okien i drzwi balkonowych powinno odbywać się po zakończeniu większości robót mokrych (tynki, posadzki, malowanie ścian i sufitów).
- Osadzenie okien przed zakończeniem robót mokrych jest możliwe przy zapewnieniu odpowiednich warunków cieplno-wilgotnościowych w pomieszczeniach.
- W przypadku okien drewnianych nie należy dopuścić do ich zawilgocenia na skutek dużej wilgotności względnej powietrza w pomieszczeniach (kondensacji pary wodnej na oknach).
- Wymagane jest sprawdzenie stanu wilgotności powietrza i zapewnienie systematycznego wietrzenia pomieszczeń.
- W ścianach z ociepleniem zewnętrznym okna i drzwi balkonowe powinny być wbudowywane przed ociepleniem.
- Podczas robót wykończeniowych, takich jak: szlifowanie ścian, podłóg i innych, w trakcie których powstaje pył, okna i drzwi balkonowe powinny być zabezpieczone przed przedostawaniem się pyłu na okucia, gdyż może to spowodować utrudnienie w funkcjonowaniu skrzydeł okiennych i drzwiowych, doprowadzić do uszkodzenia okuć.
- Zabezpieczeniu powinny również podlegać powierzchnie lakierowane przed uszkodzeniami w trakcie wykonywania prac malarskich, szlifowania, spawania itp.
- Do zabezpieczenia powierzchni lakierowanych okien oraz okuć należy stosować odpowiednie taśmy klejące, samoprzylepne. Taśmy klejące należy usuwać w ciągu 2 tygodni.
- Do zabezpieczenia okien i drzwi balkonowych można stosować folie. W przypadku okien drewnianych nie należy dopuścić do wykroplenia się pary wodnej na ich elementach, z chwilą jej pojawienia się należy usunąć zabezpieczenie foliowe.

Folie i taśmy klejące nie zabezpieczają stolarki przed uszkodzeniami mechanicznymi.

 

34-fot3

 

34-fot4

 

Fot. 3-4. Zniszczone okna przez nieumiejętnie prowadzone prace budowlane


Warunki w trakcie budowy i użytkowania okien powinny być zbliżone do klimatu normalnego wg PN-EN 205, tj.: wilgotność 60% (±5), temp. 18°C (±2).
W przypadku innych warunków wilgotnościowo-temperaturowych należy dokonywać całkowitej wymiany powietrza w krótkim czasie (wietrzenie uderzeniowe).

 

34-fot5

 

34-fot6

 

34-fot7

 

34-fot8

Fot. 5-8. Przykłady wad montażu okien zabezpieczonych, wbudowywanych przed „pracami mokrymi”. Zabezpieczenia zostały pozrywane przez ekipy tynkarzy gdyż folia przeszkadzała w tynkowaniu glifów i ich malowaniu

Do powietrza w pomieszczeniu przedostaje się para wodna z murów, stropów i wykonywanych prac wykończeniowych mokrych, co stwarza niebezpieczeństwo uszkodzenia drewna i lakieru.
- w warunkach zimowych należy równocześnie ogrzewać i wietrzyć,
- w razie powstania skroplin po stronie wewnętrznej należy przeprowadzić wietrzenie.

 

(...)


Jerzy Płoński
Instytut Techniki Budowlanej

  

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 3/2013

 

 

 

wytyczne montazu

    Informacje na temat Wytycznych montażu mozna uzyskać bezpośrednio w redakcji miesięcznika Świat Szkła:

   - Agata Kostrzewa       Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

   - Agnieszka  Roguska   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


   oraz dziale dystrybucji

   - Iwona Markowska   Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

 więcej informacji też na stronie o Wytycznych do montaż okien i drzwi zewnętrznych tzw Instrukcja RAL

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.