Aktualne wydanie

SS-09-2018-okladka

20180813-BANNER-160X600-V1-PL-GLASSTECEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

konferencja 12 kwietnia 2018 1a

baner-2-krzywe

baner konferencja 12 2017

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 RODO

 

25575923 

  

480x100px RFT18 engl

 

abs banner 480x120 English

 

glass2018 480x120  

 lisec SS FastLAne

 

20180817doe12 baner-480-100

 

 

 

Fasada modernizacyjna SCHÜCO ERC 50
Data dodania: 03.06.13

     Wartość rynkowa nieruchomości zależy od wielu czynników, m. in. lokalizacji, stanu technicznego, czy funkcji. W związku z koniecznością dostosowania polskiego prawa do Dyrektywy UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków, rosnącą rolę odgrywają koszty eksploatacji obiektu. Najbardziej ekonomicznym sposobem na zmniejszenie energochłonności budynku jest metoda „drugiej skóry”.

 

 

 2013-04-24-1

1. Fasada modernizacyjna SCHÜCO ERC 50 (fot. SCHÜCO)

 

 

Wymuszona energooszczędność

     Dyrektywa UE dotycząca charakterystyki energetycznej budynków nakłada obowiązek każdorazowego podawania wskaźnika EP w ofertach sprzedaży i wynajmu obiektu lub jego części. Oznacza to, że energooszczędność stanie się niebawem realnym kryterium decydującym o atrakcyjności rynkowej danego obiektu. Rozważając gruntowną termomodernizację, inwestorzy biorą pod uwagę nie tylko koszt ulepszeń budynku, lecz także straty wynikające z jego wyłączenia z użytku na czas remontu. Rośnie jednak świadomość, że w długim okresie zastosowanie technologii energooszczędnych i inteligentnych systemów zwraca się w postaci niższych kosztów utrzymania i wyższych cen wynajmu powierzchni. Racjonalnym sposobem na ekonomiczne i szybkie podniesienie wartości budynku jest modernizacja metodą „drugiej skóry”, np. przy zastosowaniu fasady modernizacyjnej SCHÜCO ERC 50. Modułowe rozwiązanie obejmuje termoizolację ścian, stolarkę okienną, system zacienienia, a także wysokoefektywne instalacje. Pozwala na kompleksową termomodernizację budynku w kilku prostych krokach i bez wpływu na jego normalne funkcjonowanie.

 

 

 2013-04-24-2

2. Nowe okna są montowane w szkielet przymocowany do stropów budynku, a stara stolarka jest demontowana dopiero po zakończeniu wszystkich prac na zewnątrz (fot. SCHÜCO) 

 

 

Racjonalna logistyka remontu

     Obecnie najczęściej stosowaną techniką termomodernizacji jest metoda lekka mokra, polegająca na oklejeniu ścian płytami polistyrenowymi. Docieplenie przegród musi iść w parze z wymianą okien, a często również zmianą instalacji grzewczych i klimatyzacji na bardziej efektywne. Wszystko to oznacza czasowe zamknięcie budynku i potrzebę zaangażowania różnych firm podwykonawczych. W ramach tzw. metody „drugiej skóry” prefabrykowana fasada ERC 50 składana jest na placu budowy i mocowana do stropów istniejącego budynku, a w jej konstrukcję wstawiane są w sposób szczelny nowe okna aluminiowe, za pomocą specjalnych profili montażowych. Następnie, w przestrzeni pomiędzy starą elewacją a konstrukcją nośną mocowana jest termoizolacja, a na końcu panele fasadowe. W zależności od projektowanego standardu termoizolacyjności można zastosować różne grubości izolacji. Demontaż starej stolarki okiennej następuje dopiero po zakończeniu prac na zewnątrz budynku i może być z powodzeniem realizowany poza godzinami pracy w budynku. Konstrukcja SCHÜCO ERC 50, oprócz tradycyjnych elementów stolarki, ochrony przeciwsłonecznej czy indywidualnie dobranych okładzin elewacyjnych, może zawierać również aktywne elementy, pozwalające na zmniejszenie zapotrzebowania budynku na energię pierwotną, bez całościowej modernizacji istniejących instalacji wewnętrznych.

 

 

2013-04-24-3

3 . Z fasadą SCHÜCO ERC 50 mogą być zintegrowane żaluzje przeciwsłoneczne, panele (także fotowoltaiczne) a nawet system wentylacji z rekuperacją (fot. SCHÜCO)

 

 

Budynek z horyzontami

     Fasada modernizacyjna SCHÜCO ERC 50 to bardzo elastyczne rozwiązanie, które nie tylko potrafi zastąpić już istniejące instalacje w budynku, lecz również daje opcję pozyskiwania odnawialnej energii ze słońca i zarządzanie nią. Funkcje fasady mogą być rozbudowane o wysokoefektywną, zdecentralizowaną wentylację z odzyskiem ciepła. Stolarkę można wyposażyć w mechatroniczne okucia SCHÜCO TipTronic. W połączeniu z czujnikami CO2 okna będą aktywnie reagować na klimat wewnątrz pomieszczeń i realizować zadania automatycznego wietrzenia pomieszczeń. Bezprzewodowa technologia pozwala bez trudu zintegrować z automatyką budynku wszystkie aktywne elementy.

     W nadchodzących latach dużą rolę – zarówno prestiżową, jak i ekonomiczną – będą odgrywać energie odnawialne. W fasadzie SCHÜCO ERC 50, zamiast tradycyjnych paneli elewacyjnych, można zastosować panele fotowoltaiczne SCHÜCO ProSol do produkcji darmowej energii elektrycznej, która będzie zasilać niektóre urządzenia w budynku.

 

www.schueco.pl 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 4/2013

 

 

 

01 chik
01 chik