Newsletter

Login FormAktualne wydanie

Okladka 01-2018

20180123-BANNER-160X600-V1-PL-FENSTERBAUEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

baner-2-krzywe

baner konferencja 12 2017

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

FF18 750x150px PL NEUGIERIG

 

   swiat szkla 750x100 2

 

lisec SS FastLAne

  

ERD480x100-en 

Ankieta

Czy montują Państwo lustra u klienta za pomocą kleju silikonowego?
 
Czy uważają Państwo, że klej do luster LAKMA jest lepszy od innych klejów dostępnych na rynku?
 
Czy stosują Państwo klej do luster firmy LAKMA?
 
Nowa koncepcja podwójnej fasady – bardziej szczelna?
Data dodania: 21.06.13

 

Jak można pogodzić różnorodne i często przeciwstawne wymagania: efektywność energetyczną i ochronę przed słońcem, warunkami pogodowymi oraz hałasem, właściwą wentylację i rentowność, trwałość i lepsze zintegrowanie elewacji? Odpowiedzią jest fasada podwójna Gartner CCF (closed-cavity façade).

 

Closed cavity façade (fasada z zamkniętą przestrzenią) jest dalszym etapem rozwoju podwójnej fasady (tzw. double skin). W tym systemie nie tylko zużycie energii i koszty utrzymania budynku zostały znacząco zmniejszone, ale również znacząco spadły koszty konserwacji fasady. W 2011 r., został ukończony pierwszy budynek z fasadą CCF: 68-metrowy biurowiec dla Roche Diagnostics International AG w Rotkreuz (Szwajcaria).

 

Na czym polega ten nowy typ fasady? Closed cavity oznacza, że została utworzona zamknięta pusta przestrzeń w strukturze fasady podwójnej – od strony wewnętrznej (czyli od strony pomieszczeń) montowane są szyby zespolone jedno- lub dwukomorowe (czyli przeszklenie z dwiema lub trzema taflami szkła), a od strony zewnętrznej przeszklenie pojedyncze (z jednej tafli szkła). W przypadku tej fasady przestrzeń między przeszkleniem zewnętrznym a wewnętrznym jest szczelnie zamknięta, tak więc powierzchnie przeszklenia (od strony zamkniętej przestrzeni) nie muszą być czyszczone.

 

 

SS-2013-05-24-1

Rys. 1. Narożnik fasady CCF z zamkniętą szczelną przestrzenią w strukturze fasady podwójnej – przeszklenie od wewnątrz szyba dwukomorowa (U=0,58 W/m²K), przeszklenie od zewnątrz bezpieczna szyba laminowana.

 

 

Jednak hermetyczne zamknięcie pustki o dużych rozmiarach mogłoby doprowadzić do dużych odkształceń tafli szkła w wyniku różnicy ciśnień, co źle wpływa na estetykę fasady i termoizolacyjność przegrody, a w skrajnym przypadku może nawet doprowadzić do pęknięcia tafli szklanych.

 

Poza tym wewnątrz zamkniętej przestrzeni mógłby tworzyć się kondensat pary wodnej, co mogłoby być widoczne w postaci zaparowanych szyb, gdy spada temperatura na zewnątrz budynku. Dlatego do tej zamkniętej przestrzeni powinno być dostarczane osuszone powietrze, co zapobiegnie kondensacji i zapewni stałe ciśnienie, uzyskiwane dzięki instalacji sprężonego powietrza, przykładowo zarządzanej z pomieszczeń technicznych umiejscowionych na poddaszu. Innym sposobem jest doprowadzenie do tych przestrzeni rurociągu z sieci niskiego ciśnienia, np. w postaci przewodów gumowych.

 

Utworzenie zamkniętej szerokiej pustej przestrzeni w fasadzie podwójnej umożliwia zastosowanie efektywnych systemów ochrony przeciwsłonecznej, zapewniających precyzyjną kontrolę dostarczanego do pomieszczeń światła i ciepła, a odpowiednie ukształtowanie listew żaluzji pozwala nawet na zwiększenie doświetlenia głębokich pomieszczeń z wykorzystaniem światła naturalnego (w zależności od potrzeb promienie słoneczne mogą być odbijane na zewnątrz lub do wewnątrz pomieszczenia).

 

Tak więc, na fasadach o dużych przeszkleniach ochrona przed przegrzewaniem pomieszczeń może być zrealizowana bez stosowania przeciwsłonecznych szkieł absorpcyjnych czy powłok refleksyjnych, co zapewnia większą przejrzystość tych przeszkleń.

 

W fasadzie CFF można zapewnić naturalną wentylację korzystając z jednej dwóch technologii: z instalacji zdecentralizowanych urządzeń wentylacyjnych lub w pełni otwieranych elementów elewacyjnych.

 

Parametry technicznie fasady CCF, a w szczególności: energooszczędność, izolacja akustyczna i przejrzystość, zostały znacząco poprawione. W zależności od zastosowanych komponentów wartości UCW wahają się od 0,60 do 1,20 W/m2K.

 

Zyski solarne są w rozsądnym zakresie i współczynnik g osiąga wartość od 0,06 do 0,14 przy maksymalnej ochronie przeciwsłonecznej lub leży w przedziale <0,44 gdy ochrona przeciwsłoneczna jest zminimalizowana. Przepuszczalność światła może osiągnąć wartości <0,63 (w stanie braku ochrony przeciwsłonecznej) lub wartości <0,10 (w stanie aktywacji ochrony przeciwsłonecznej). Izolacja akustyczna osiąga wartości leżące między 37 do 45 dB (A).

 

Zrealizowana fasada CCF o powierzchni 8200 m2 – ma oszklenie od wewnątrz z szyby dwukomorowej (Ug=0,58 W/m2K), a od zewnątrz oszklenie pojedyncze z bezpiecznego szkła laminowanego. Fasada zapewnia maksymalną przejrzystość mimo wysokiej izolacyjności termicznej z UCW o wartości 0,84 W/m2K. Wartość współczynnika g wynosi 0,11 i to pomimo umieszczenia żaluzji w strukturze fasady.

 

Wartości odbicia światła od listew żaluzji zachowane są przez długi czas na wysokim poziomie, co wpływa na wysoką skuteczność sterowania dopływu światła i ciepła, ponieważ żadne zanieczyszczenia nie gromadzą się w wnętrzu elementów elewacyjnych, w tym na powierzchni listew żaluzyjnych.

 

Dzięki zamontowaniu 600 zdecentralizowanych jednostek wentylacyjnych zintegrowanych z oknami, o wysokości całej kondygnacji, budynek jest wentylowany i w zależności od sezonu wspomagane jest ogrzewanie lub chłodzenie. Powietrze zewnętrzne dostarczane do systemu wentylacyjnego w zimie może być podgrzane przez wymienniki ciepła lub schłodzone w lecie w zintegrowanych urządzeniach chłodniczych.

 

 

 

SS-2013-05-37-2

Rys. 2. Przekrój poziomy przez narożnik fasady CCF: Bezpieczne szkło laminowane (1), profile aluminiowe (2), mocowanie fasady (3)

 

 

Nowy rodzaj fasady typu CCF opracowany przez firmę Gartner oferuje wszechstronne rozwiązania do ochrony przeciwsłonecznej. Nawet przy budowie obiektów certyfikowanych w systemie LEED lub standardzie MINERGIE ten typ elewacji pomaga osiągnąć dobre rezultaty w procesie certyfikacji.

 

Fasada CCF pomaga spełnić wymagania pomieszczeń czystych (tzw. cleanroom’y o podwyższonych wymaganiach higienicznych) i może być wykorzystywana jako przegroda w pomieszczeniach laboratoryjnych. Obliczenia efektywności kosztowej wykazały, że nowy typ elewacji pozwala osiągnąć okres efektywnego użytkowania przedłużony do 30 lat.

 

Zmniejszeniu ulegają koszty utrzymania, głównie ze względu na szczelność zamkniętej przestrzeni w strukturze fasady podwójnej. Odchodzi konieczność czyszczenia dużych powierzchni szklanych, a zwiększona jest termoizolacja i ochrona przeciwsłoneczna.

 

Koszty czyszczenia fasady CCF są o ok. połowę niższe niż zwykłej fasady podwójnej i odpowiadają kosztom czyszczenia fasady pojedynczej, przy zachowaniu wszystkich zalet użytkowych fasady podwójnej. Wszystkie urządzenia sterujące fasady CCF są zaprojektowane w sposób zapewniający ułatwioną konserwację.

 

Stary budynek Poseidon we Frankfurcie został ostatnio wyposażony w 10 000 m2 elewacji CCF z otwieranymi oknami. Żaluzje zostały zintegrowane z fasadą CCF, tak że silnik poruszający listwy żaluzji może pracować przy otwartym oknie. W tym budynku UCW dla elewacji CCF osiągnął wartość 1,0 W/m2K.

 

www.josef-gartner.permasteelisagroup.com

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

Więcej informacj: Świat Szkła 05/2013

 

 

 

01 chik
01 chik