W ciągu ostatnich pięciu lat zauważono zmiany w dynamice powstawania nowych technologii przemysłowych, które zmusiły firmy do dokonywania niezbędnych inwestycji w celu dostosowania maszyn i urządzeń, by utrzymać niezbędny poziom wydajności, a tym samym konkurencyjności.

 


W przemysłowej produkcji szkła płaskiego, w szczególności dla sektora motoryzacyjnego, istnieją cztery główne cechy, które stanowią najważniejsze wskaźniki przy benchmarkingu: godzinowa produkcja szkła, szybkość wprowadzania zmian w produkcji, zmniejszenie powierzchni zajmowanej przez linie drukarskie, umiejętności personelu kierującego działaniem linii drukarskiej. Wszystkie te cechy wpływają na potencjalne zyski i są dzisiaj, bardziej niż kiedykolwiek, decydującym wskaźnikiem rozwoju.

 

2013 12 7-fot1


CUGHER GLASS po niedawnym kontakcie z firmą PGW (Pittsburgh Glass Works, USA), która zdecydowała się otworzyć swoje nowe zakłady produkcyjne, zauważył zwiększony popyt na nowe serie maszyn do sitodruku, które łączą w sobie niezwykłą precyzję, typowych maszyn CUGHER Seria G, z wieloma nowymi funkcjami, umożliwiającymi osiągnięcie wysokiej elastyczności i wydajności.


Dzięki tej współpracy, CUGHER opracował linię produkcyjną do sitodruku na bocznych i tylnych szybach samochodowych, asymetrycznych i z otworami, pojedynczych lub zespolonych, redukując liczbę maszyn na linii. Dało to znaczną oszczędność powierzchni produkcyjnej i zwiększyło możliwości zadrukowania różnorodnych rozmiarów tafli szkła, aż do 1300x2000 mm.


To nowe urządzenie o wysokiej wydajności, jest w stanie wykonać nadruki całkowicie automatycznie na wielkogabarytowe, podwójne zestawy szyb lub pojedyncze tafle, także z otworami, z rzeczywistą wydajnością linii druku do dwóch drukowanych szyb co 8 lub 12 sekund, o wydajności do 450 szyb na godzinę. Urządzenie oferuje najwyższą prędkość osiągniętą do tej pory na linii sitodruku, z dokładnością +/- 0,08 mm. Wysoka różnorodność produkcji to również zasługa dwóch nowo opracowanych systemów transportu, pracujących niezależne od siebie oraz dwóch drukarek do nadruku logo na linii produkcyjnej.


Urządzenie do ustalania pozycji tafli szkła składa się z 18 ruchomych osi i wyposażone jest w sterowanie momentu obrotowego, co pozwala poruszać 10-elementowym łącznikiem używanym do pozycjonowania dwóch płyt szkła niezależnie od siebie, w celu sprawdzenia ich położenia i wymiarów. Urządzenie kontroluje siłę nacisku przy nakładaniu farby na szkło. Jeśli pomiar siły nacisku jest niezgodny z tym, co wynika z ustalonej pozycji szyby i jej wymiarów, maszyna zatrzymuje się i sygnalizuje tę różnicę za pomocą alarmu.


System sterowania momentu obrotowego 18 osi połączony jest z wyrafinowanym oprogramowaniem do zarządzania, które zapamiętuje profile nowych kształtów tafli szklanych w systemie typowych wzorów, przypisując im określone parametry drukowania. System umożliwia też zaprogramowanie różnych łączeń typowych wzorów, aby następnie łatwo skorzystać z nich w każdej zmianie asortymentu produkcyjnego.


System wzorów, wprowadzany w oparciu o ekran dotykowy, wraz z pełną automatyzacją obsługi urządzenia, pozwoliło osiągnąć rekordowy wynik w zmianie asortymentu produkcji, z czasem przygotowania do 10 minut.


www.cugher.com

 

 

  
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

Więcej informacj: Świat Szkła 12/2013  

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.