heroal 2018 Banner C50VSZ 750x150 PL mit-Rahmen1

 

banner konferencja 04 2019  

  

 lisec SS FastLAne

 

 Mir stekla 2019 480x105 stat eng 

 

baner euroasia pancere550x120

 

 

Elastyczne wykorzystanie przestrzeni publicznej
Data dodania: 04.06.14

W ostatnich latach szkło zyskało na popularności i cieszy się dużym zainteresowaniem – szczególnie ze strony architektów, którzy coraz częściej wykorzystują je do tworzenia efektownych i funkcjonalnych aranżacji wnętrz. Zarówno w prywatnych mieszkaniach, jak i budynkach użytku publicznego spotkać można już nie tylko szklane elementy wyposażenia – blaty, stoły, witryny czy parapety – ale również wykonane z tego materiału schody, balustrady czy nawet ściany.

 

2014-05-32-2

Centrum Handlowe Alex –Center , Regensburg, Niemcy

 

Więcej światła i przestrzeni

Szklane ściany są idealnym rozwiązaniem dla nowoczesnych pomieszczeń biurowych, szczególnie tych, których specyfika wymaga wydzielenia kilku działów czy boksów. Świetnie sprawdzają się też w roli okien, gablot, witryn oraz wielu innych przestrzeni konstrukcyjnych.

Transparentne przegrody z powodzeniem można stosować też w kameralnych wnętrzach, gdyż sprawiają wrażenie lekkich i przestronnych, dzięki czemu przyczyniają się do optycznego powiększenia przestrzeni. Jednak główną korzyścią wynikającą z zastosowania szklanych przegród jest penetracja światła dziennego do wnętrza budynku. A jak wiadomo, dostateczna ilość naturalnego światła w znacznym stopniu ogranicza korzystanie ze światła sztucznego. A poza tym widne, odpowiednio nasłonecznione pomieszczenia poprawiają komfort przebywających w nich osób.

 

2014-05-32-1

Drzwi z kontrolą dostępu, Sea Towers, Gdynia

 

Szklane ściany są jednocześnie gustowne i innowacyjne. W zależności od zastosowania posiadają różnorodne schematy układów. Do wyboru są ściany: pełne, przeszklone, całkowicie przeszklone, przeszklone w środku do wysokości futryny drzwi oraz z przeszkleniem powyżej futryny drzwi. Z kolei sąsiadujące ze szklanymi segmentami drzwi (pełne lub przeszklone) mogą być wyposażone w elementy: pełne nad futryną, przeszklone nad futryną, przeszklone z boku i nad futryną oraz pełne z boku i nad futryną.

Efekt prostej elegancji można spotęgować decydując się na przegrody wykonane w całości ze szkła (całoszklane) czyli takie, które nie zawierają profili aluminiowych pomiędzy poszczególnymi taflami. Dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskać można pokaźne, panoramiczne szklenia zawierające jedynie dwie listwy – przypodłogową oraz podsufitową. Dodatkowym atutem wariantu całoszklanego jest spotęgowanie wcześniej wspomnianej penetracji światła dziennego do wnętrza budynku.

 

2014-05-32-3

Szpital Elisabethkrankenhaus, Kassel, Niemcy

 

Dekoracja – minimalistycznie czy „na bogato”?

Osobom, które preferują bardziej oryginalne i wyszukane rozwiązania zaleca się zastosowanie tafli o dodatkowych walorach estetycznych (lacobel, szkło hartowane, emaliowane lub laminowane) – barwionych, piaskowanych, laminowanych lub ozdobionych dowolnie wybranymi wzorami, zdjęciami czy tapetami. Jedno lub wielobarwne faktury mogą z powodzeniem zastąpić standardowe tabliczki informacyjne, jakie umieszcza się na drzwiach sal, pokoi czy gabinetów. Rozwiązanie to umożliwia podkreślenie indywidualnego charakteru wnętrza. Stanowi więc świetne rozwiązanie dla wszystkich tych, którzy marzą o oryginalnej stylistyce SPA, biura, sklepu, hotelu, mieszkania czy centrum handlowego.

Szkło emaliowane czy laminowane z powodzeniem może zastąpić materiał budowlany, jakim są tradycyjne płytki ceramiczne. Nie dość, że jest bardziej wysublimowane, to jeszcze chroni przed wilgocią oraz odznacza się wysokim poziomem estetyczności, a to dlatego, że znacznie łatwiej utrzymać je w nieskazitelnej czystości.

 

2014-05-33-1

Zabudowa akustyczna w systemie Micra II z drzwiami pełnymi z listwą opadającą. Olivia Business Centre, Gdańsk

 

Szklane ścianki działowe są nie tylko nowoczesne, ale również bardzo uniwersalne. Można je zastosować w odmianie składanej. Wtedy rozłożona przegroda gwarantuje subtelną izolację i prywat- ność, a złożona – zwiększa wolną przestrzeń, którą można dowolnie zagospodarować. Wielu producentów szklanych ścian wyposaża je w specjalne mechanizmy umożliwiające składanie nie tylko w linii prostej czy prostopadłej, ale również w łuku. Konfigurację poszczególnych ścian dobiera się do indywidualnych potrzeb klienta. Przegrody mogą być bezdrzwiowe lub zawierać drzwi rozwierane, przesuwne, wahadłowe lub przymykowe. Solidność konstrukcji gwarantuje grube szkło hartowane oraz mocne, profesjonalne okucia ze stali nierdzewnej.

 

2014-05-33-2

Restauracja Haus Kissenkamp, Unna, Niemcy

 

Uniwersalnie czy indywidualnie?

Główną zaletą przegród szklanych jest umożliwienie dostępu do dużej ilości światła oraz przestrzeni. Przejrzysty podział to dziś jeden z ważniejszych trendów w architekturze wnętrz. Przesuwne ściany wykonane z gładkiego szkła gwarantują efektywny podział wielu pomieszczeń użytkowych, np.: biura, kantyny, holu wejściowego, pasażu handlowego czy sali konferencyjnej.

Gładkie segmenty dodają wnętrzu smaku i elegancji, jednak tylko te wzbogacone inwencją twórczą klienta mogą być prawdziwymi dziełami sztuki. Duża część producentów szklanych ścian oferuje profesjonalne dekorowanie segmentów. Wśród proponowanych przez nich technik zdobniczych najpopularniejsze to: sitodruk (przy zastosowaniu istniejącego już wzoru lub z wykorzystaniem nowego), piaskowanie, naklejanie folii, malowanie na szkle czy wykorzystanie szkła kolorowego. Dekoracja umieszczona na szklanej przegrodzie może być subtelna i minimalistyczna albo wielobarwna, wręcz barokowa. Wszystko zależy od gustu i indywidualnych potrzeb klienta.

 

2014-05-34-1

Poziomy wyizolowania dodatkowego pomieszczenia przy użyciu szklanej ścianki działowej. Tetra Melle.

 

Szczegóły techniczne

Standardowa szklana ściana składa się z kilku modułów stałych lub ruchomych (otwieralnych, przesuwnych), które za pomocą górnych oraz dolnych profili mocujących szkło, mocowane są do stropów budynku (ściany stałe) lub do szyny prowadzącej (ściany ruchome). Z reguły minimalna szerokość modułu ruchomego wynosi 500 mm, a maksymalna – 1250 mm. Z kolei maksymalna wysokość tafli nie może przekroczyć 3000 mm dla szkła o grubości 10 mm oraz ciężarze – 32 kg/m2. Wysokość segmentu wynosząca 4000 mm dopuszczalna jest przy maksymalnej grubości szkła 12 mm.

Elementy szklane mogą być wykonane ze szkła typu ESG czyli bezpiecznego, jednowarstwowego oraz pasywnie hartowanego. Otrzymuje się je poprzez wewnętrzne napięcia termiczne przy oziębianiu. Grubość takiego szkła waha się od 10 do 12 mm, a waga od 26 do 32 kg/m2. Kanty poszczególnych segmentów poddaje się obróbce – głównie szlifowaniu oraz polerowaniu.

 

2014-05-33-3

Dom Seniora, Borchen, Niemcy

 

Innym rodzajem materiału, który wykorzystuje się do produkcji szklanych przegród jest szkło typu VSG. Jest to szkło wielowarstwowe aktywne oraz bezpieczne (z wewnętrzną folią). Wykonany z niego moduł składa się z dwóch tafli o grubości 6 mm oraz umieszczonej między nimi folii PVB. Otrzymuje się go w drodze termicznego, częściowego napięcia szkła. Podobnie, jak w przypadku szkła jednowarstwowego, kanty poddaje się szlifowaniu oraz polerowaniu.

Wyróżniamy kilka typów modułów ruchomych – otwieralny (mocowanie zasuwką podłogową lub zamkiem na kluczyk), drzwiowo/otwieralny (dodatkowy element – uchwyt do otwierania drzwi), przesuwny albo drzwiowy/otwieralno-przesuwny (jedno lub dwuskrzydłowy wyposażony w uchwyt). Warto przy tym wiedzieć, że dostępnych jest wiele systemów odstawiania (parkowania) szklanych segmentów. Każdy z nich dopasowywany jest do rozkładu oraz indywidualnych potrzeb konkretnego pomieszczenia. Pamiętajmy, że w szklanych modułach można umieścić nie tylko drzwi, ale również okna (np. podawcze, przesuwne lub rozwieralne) albo lady pieniężne z przesuwaną szufladką.

 

2014-05-43-1

Pomieszczenia biurowe – biurowiec firmy QVC Kassel, Niemcy

 

Szkło do zadań specjalnych

Dużą zaletą szklanych przegród jest możliwość wyboru wielu wariantów konstrukcyjnych. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie ścian m.in. o właściwościach ognioodpornych. Moduł może składać się ze szkła w całości lub posiadać jedynie elementy wykonane z tego materiału. Przykładowo, przesuwne segmenty mogą być szklane, a sąsiadujące z nimi drzwi już drewniane lub aluminiowe. Istnieje też możliwość wyposażenia szklanych elementów w dodatki, np. żaluzje, które można w dowolnym momencie zamykać i otwierać, kontrolując tym samym poziom prywatności pomieszczenia.

Z kolei decydując się na szklane przegrody wyposażone w izolację akustyczną, w łatwy sposób odseparujemy obszary wymagające ciszy i skupienia (np. gabinet) od miejsc cechujących się zwiększonym poziomem hałasu (np. hala produkcyjna). Świetnym uzupełnieniem dźwiękoszczelnej ściany jest akustyczny sufit podwieszany, wyróżniający się ponadprzeciętną absorpcją hałasu. Takie rozwiązanie gwarantuje maksymalne wyciszenie miejsca pracy, co jest szczególnie istotne w przypadku sal konferencyjnych czy studiów nagraniowych.

 

2014-05-34-2

Podłoga pod ścianką działową może być płaska. Nie ma tam elementów, które przeszkadzałyby chodzić po złożeniu ścianki (górne zdjęcie). Poniżej: ścianka złożona i „zaparkowana” we wnęce w ścianie bocznej.

 

Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań w produkcji szklanych ścian jest wykorzystanie innowacyjnej technologii oświetlenia – LED Glass. Dzięki zastosowaniu oryginalnego oświetlenia LED można efektownie podświetlić logo firmy na recepcji lub utworzyć niepowtarzalną, świetlną dekorację w sali konferencyjnej. Taka gra światła i koloru to idealne rozwiązanie do baru, dyskoteki, hotelu, muzeum, butiku, salonu czy stoiska wystawowego. Dodatkowym atutem rozwiązania jest duża ilość barw światła do wyboru (np. podstawowe: niebieskie, żółte lub zielone i ich pochodne w telewizyjnej skali RGB). W zależności od wielkości szklanej tafli aplikuje się jeden lub kilka paneli LED. Są one bezpośrednim źródłem światła, które ma padać na krawędź odbarwionej tafli szkła. Metodą sitodruku wykonuje się w szkle specjalne punkciki (tzw. kropki), których zadaniem jest zatrzymanie wiązek światła. Zmianę koloru, jasności i częstotliwości migania światła reguluje się za pomocą pilota i profesjonalnego oprogramowania. Co więcej, po wyłączeniu funkcji światła, szkło pozostaje całkowicie przezierne.

Nietypowym rozwiązaniem jest też zastosowanie szkła wyprodukowanego w oparciu o koncepcję PRIVA-LITE (tzw. „przejrzystość na żądanie”), wyposażonego w specjalne zasilanie, które umożliwia natychmiastowe przeobrażenie funkcjonalności i barwy poszczególnych modułów. Segment może np. w dowolnym momencie zmienić kolor z przezroczystego na mleczny, dzięki czemu znajdujące się w pomieszczeniu osoby zyskają całkowitą prywatność. Rozwiązanie wykorzystuje szkło laminowane, spełniające swoją funkcję dzięki zastosowaniu specjalnego limu LC. „Przejrzystość na żądanie” gwarantuje swobodne zarządzanie prywatnością oraz umożliwia wygenerowanie dodatkowej przestrzeni przeznaczonej na projekcję filmów, reklam czy prezentacji. Ponadto, tego typu ściany można dodatkowo wyposażyć w specjalistyczną folię o wysokim poziomie izolacji akustycznej.

 

(...)

 

Magdalena Prokop-Duchnowska

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym  I elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
Więcej informacj: Świat Szkła 05/2014

 

 

 

 

01 chik
01 chik