W ProLam Plus HEGLA demonstruje nowy system cięcia bezpiecznego szkła laminowanego, w którym formatki o dowolnych kształtach mogą być wycinane automatycznie i precyzyjnie.

 

Firma HEGLA przez kilka lat prowadziła badania aby zoptymalizować powyższe rozwiązanie techniczne. Podstawowe zasady procesu technologicznego zostały określone już w 2001 r. i w tymże roku złożono wniosek o patent dla powyższego wynalazku. W nowym systemie cięcia firmy HEGLA istotne było, by wykazywał on nie tylko możliwość krojenia bezpieczneg szkła laminowanego na dowolne kształty, ale także by oferował wysoką precyzję i krótkie cykle cięcia. Koncepcja napędu, która była doskonalona przez lata, jest rozwiązaniem spełniającym te wysokie wymagania.

 

 

2014 6 48 1

Fot. 1. ProLam Plus – system do cięcia szkła laminowanego

 

 

Rozwój procesu cięcia szkła laminowanego był kontynuowany, aż osiągnięto automatyczne wycinanie dowolnych kształtów przez ProLam Plus. Podstawowe zasady procesu pozostały te same: most tnący jest zamontowany w stałej pozycji, co czyni proces cięcia krzywoliniowego z wieloosiowym ruchem głowicy tnącej o wiele bardziej skomplikowanym. Chociaż głowice tnące już dawniej mogły ciąć szkła w kierunku X, w przeszłości nie było możliwe cięcie w kierunku osi Y w związku ze stałym położeniem mostu tnącego. W celu wykonania tego ruchu, tafla szkła jednocześnie zostaje „złapana” dwoma chwytakami i precyzyjnie przemieszczana, zgodnie z planem cięcia. Głowica tnąca porusza się po konturze (obrysie) cięcia wraz z synchronizowanym i sterowanym elektromechanicznie ruchem obrotowym. Metoda ta pozwala na wycinanie dowolnych kształtów, co poprzednio było możliwe tylko przy cięciu szkła float. Proces cięcia jest synchronicznie przeprowadzany na górnej i dolnej stronie tafli szkła laminowanego przez głowicę tnącą na każdej stronie. 

 

HEGLA wykorzystała zaawansowaną technologię napędu CNC w połączeniu z siłownikami do osiągnięcia wymaganej precyzji w synchronizacji głowicy tnącej i mostu pozycjonującego z dwoma chwytakami. Pozytywne doświadczenia zostały również osiągnięte z maszynami serii ProLam i AdvaLam, które sprawdziły się w przeszłości, dzięki odpowiedniej precyzji, przyspieszeniu i prędkości cięcia. 

 

Głowica tnąca nie jest ustawiona zgodnie z kierunkiem ruchu w ProLam Plus śledząc i podążając za ruchem tafli szklanej. Jest natomiast precyzyjnie skoordynowana przez własny napęd CNC z ruchem oraz z planem cięcia. Ułatwia to wysoką dokładność i jakość cięcia konturu.

 

 

2014 6 48 2

Fot. 2. Dokładność cięcia w zakresie 360o. Zaznaczony prostokąt powstaje pierwszy. Dodatkowe kontury wymagają dodatkowego cięcia

 

2014 6 48 3

Fot. 3. Wynik dokładnego cięcia z użyciem ProLam Plus

 

2014 6 48 4

 

Fot. 4. Cięcie szkła float jest również możliwe przy użyciu ProLam Plus

 

 

(...) 

System samoczynnie wykonuje kilka kolejnych czynności procesu technologicznego, w tym automatyczny transport szkła, pozycjonowanie i cięcie szkła – co było wykonywane w poprzednich procesach krzywoliniowego cięcia szkła laminowanego przez przeszkolony personel, w trakcie czasochłonnych czynności. W najnowszym procesie wyeliminowana została konieczność używania wykonanych wcześniej szablonów, a dokładność cięcia krzywoliniowego nie jest już zależna od doświadczenia personelu. 

 

2014 6 49 1

Fot. 5. Wszystkie wzory cięcia są powtarzane precyzyjnie

 

 

Dawniej niedokładności ręcznego rozkroju szkła laminowanego ujawniały się szczególnie na ostatnim etapie, gdy pociętych formatek szkła laminowanego nie można było dopasować do przygotowanych wcześniej formatek ze szkła float w szybie zespolonej, albo gdy gotowego zestawu nie można było zainstalować na fasadzie budynku. Zalety maszynowego cięcia szkła to skrócone cykle cięcia i duża dokładność, widoczna zwłaszcza w dużych realizacjach tego rodzaju. ProLam Plus nie tylko zapewnia krzywoliniowe cięcie tafli szkła laminowanego z wymaganą dokładnością, ale i brak wad szkła w trakcie montażu, co sprawia, że szklane konstrukcje mogą być dostarczane szybko i z dokładnie pasującymi okuciami.

 

2014 6 49 2

Fot. 6. System cięcia maszyny jest wyposażony we wszystkie funkcje potrzebne do wykonania cięć prostych na podstawowych rodzajach bezpiecznego szkła laminowanego

 

ProLam Plus można również stosować do prostych cięć wzdłuż osi X, Y i Z.. Posiada wszystkie zautomatyzowane elementy do tych procesów (transport, pozycjonowanie, cięcie, podgrzewanie, oddzielanie) i charakteryzuje się krótkimi czasami cyklów cięcia. Najmniejszy pozostający pas szkła po cięciu automatycznym ma szerokość 50 mm. 

 

W zależności od potrzeb klienta, maszyna do cięcia szkła może być doposażona w urządzenie do obcinania folii, urządzenie do usuwania powłoki, głowicę tnącą do szkła float i zintegrowane urządzenie do łamania.

 

Natomiast opcjonalnie ProLam Plus może też być wyposażone w elektromagnetyczne napędy liniowe. Ta wersja umożliwia zamontowanie w przyszłości automatycznego laserowego rozcinania folii.

 

Manfred Vollbracht
General Manager HEGLA

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 6/2014

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.