Newsletter

Login FormCzytaj także -

Aktualne wydanie

Okladka 01-2018

20180123-BANNER-160X600-V1-PL-FENSTERBAUEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

baner-2-krzywe

baner konferencja 12 2017

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

FF18 750x150px PL NEUGIERIG

 

   swiat szkla 750x100 2

 

lisec SS FastLAne

  

ERD480x100-en 

Ankieta

Czy montują Państwo lustra u klienta za pomocą kleju silikonowego?
 
Czy uważają Państwo, że klej do luster LAKMA jest lepszy od innych klejów dostępnych na rynku?
 
Czy stosują Państwo klej do luster firmy LAKMA?
 
Samodzielna maszyna do rozkroju z napędem liniowym
Data dodania: 10.03.15

Firma HEGLA prezentuje przygotowaną specjalnie na GLASSTEC 2014 nową, samodzielną (tzw. stand-alone) maszynę do rozkroju, moduł RAPIDCUT KT. Urządzenie to stanowi następcę cenionej na rynku Formline KT.

 

 

2015 03 50 1

Fot. 1. Przygotowana przez HEGLA do prezentacji na GLASSTEC 2014 nowa maszyna do rozkroju szkła float z napędem liniowym RAPIDCUT KT

 

 

Pod względem technicznym podstawowa różnica pomiędzy tymi dwoma urządzeniami polega na zastosowaniu w RAPIDCUT KT elektromagnetycznego napędu liniowego. Dzięki temu rodzajowi napędu, wprowadzanemu przez HEGLA przy zmianie generacji także w instalacjach samodzielnych, uzyskuje się jeszcze bardziej dokładne wyniki rozkroju i mniejsze koszty konserwacji. 

 

 

2015 03 50 2

Fot. 2. W celu załadunku szkła można przechylić zintegrowany stół prawie do kąta prostego. Mostek tnący pozostaje w wolnej od wibracji pozycji oczekiwania. Dzięki temu przedłuża się żywotność precyzyjnego systemu.

 

 

„Od wielu lat stawiamy na liniową technikę napędu, która spełnia rosnące wymagania i pozwala na uzyskiwanie rezultatów rozkroju, które mogą sprostać wszelkim porównaniom, także po dłuższym okresie eksploatacji”, stwierdza Dyrektor Generalny HEGLA, Manfred Vollbracht.

 

Zastosowany w RAPDICUT KT elektromagnetyczny napęd liniowy został już sprawdzony w innych seriach produkcyjnych. Zastrzeżone początkowo tylko dla wysokowydajnych instalacji rozkroju Galactic i Galactic Plus, napędy te zostały w międzyczasie wykorzystane także w uniwersalnej maszynie do rozkroju szkła float RAPIDLINE, a także w maszynie do rozkroju bezpiecznego szkła laminowanego ProLam. HEGLA kładzie nacisk przede wszystkim na dwie zalety tej techniki.

 

Napędy liniowe są bezdotykowe (w związku z czym nie wymagają konserwacji) i są odporne na zużycie. Nie ma potrzeby smarowania mechanizmu napędowego, a wysoka dokładność wyników rozkroju nie ulega pogorszeniu wraz z upływem czasu eksploatacji. Chociaż wyraźnie wyższa wartość przyśpieszenia stwarza lepszą dynamikę ruchu, to jego dokładność zostaje zachowana. Jest to kolejna zaleta tego typu napędu.

 

 

2015 03 50 3

Fot. 3. Elektromechaniczny napęd przechyłu pozwala na równomierne i bezpieczne dla materiału obniżanie stołu podporowego do poziomu obróbki

 

 

Pomyślane jako dające dużą oszczędność miejsca samodzielne, kompaktowe rozwiązanie dla rozkroju szkła monolitycznego, RAPIDCUT KT został wyposażony w przechylny segment stołowy. Przy załadunku ustawia się go w lekko nachylonym, prawie prostopadłym położeniu, dzięki czemu szkło może być ułożone bezpiecznie.

 

Elektromechaniczny napęd przechyłu zapewnia równomierne i bezpieczne dla materiału obniżanie stołu do pozycji roboczej. Położenie szkła zostaje automatycznie rozpoznawane przez czujniki i ruch cięcia jest dokładnie dostosowywany do schematu rozkroju. Obok zwykłych, geometrycznych kształtów szyb można przy pomocy RAPIDCUT KT wykrawać dowolne formatki i wzory. Operator rozdziela szkło ręcznie przez odłamywanie przy użyciu zintegrowanych podłużnych i poprzecznych listew. 

 

(...) 

2015 03 52 4

Fot. 4. W celu uzyskania większej dokładności i szybkości firma HEGLA zastosowała przy nowym urządzeniu RAPIDCUT KT niewymagający konserwacji napęd liniowy

 

 

RAPIDCUT KT posiada także specjalne funkcje poprzedniej instalacji. Aby zachować wydajność i dokładność maszyny przez długi czas, przechylany jest jedynie stół podporowy, a nie mostek tnący. Stabilna i wolna od wibracji pozycja spoczynkowa układu cięcia zapewnia równomierną, dobrą jakość cięcia. 

 

RAPIDCUT KT jest kompaktowym, samodzielnym urządzeniem do wysokiej jakości rozkroju szkła specjalnego, ornamentowego i cięcia kształtowego.

 

 

2015 03 52 5

Fot. 5. Na dodatkowe zamówienie RAPIDCUT KT może być wyposażony w urządzenie do obróbki krawędzi

 

 

W celu uproszczenia obsługi maszyna do rozkroju została wyposażona w graficzne oprogramowanie HEGLA. Dzięki stanowiącemu dodatkowe wyposażenie modułowi do obróbki krawędzi można jeszcze bardziej rozszerzyć zakres zastosowań RAPIDCUT KT. Ten, kto nie chce sam borykać się z problemami optymalizacji rozkroju albo lubi polegać na wspomaganiu komputerowym, może dodatkowo zastosować program optymalizacji stołu firmy HEGLA.

 

 

Carsten Koch
HEGLA GmbH & Co. KG

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 3/2015

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik