Newsletter

Login FormAktualne wydanie

Okladka SS-12-2017

20170725-edgetech-banner-160x600-polonaisEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

baner-2-krzywe

baner konferencja 12 2017

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

FF18 750x150px PL NEUGIERIG

 

 budma750x200

  swiat szkla 750x100 2

 

lisec SS FastLAne

 

Ankieta

Czy montują Państwo lustra u klienta za pomocą kleju silikonowego?
 
Czy uważają Państwo, że klej do luster LAKMA jest lepszy od innych klejów dostępnych na rynku?
 
Czy stosują Państwo klej do luster firmy LAKMA?
 
„Drugie życie szkła” na GLASS&STONE 2016
Data dodania: 06.12.16

Organizer na garażowy, wisior z pojemnikiem dla diabetyka, skarbonka, przybornik na nici, karmnik, lampa i wiele innych prac napłynęło na I edycję konkursu EduPak Polska. Okazuje się, że „drugie życie szkła” może być naprawdę ciekawe, a czasem wręcz zaskakujące! 

 

 

2016 12 6 1

 

 

Prawie pięciuset uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Wielkopolski zgłosiło swoje prace do I edycji konkursu EduPak Polska, którego hasłem przewodnim było „drugie życie szkła”. Wystawa prac konkursowych odbyła się podczas targów Glass&Stone 2016 w Poznaniu, gdzie miały także miejsce obrady Jury, podczas których wyłoniono zwycięzców.

 

 

2016 12 6 2

 

 

Organizatorami EduPak Polska są: Friends of Glass, organizacja non profit oraz Ardagh Group - producent opakowań szklanych. Celem tego projektu edukacyjno-ekologicznego, na który składał się film o produkcji szkła oraz konkurs, było zwiększenie świadomości młodzieży w zakresie recyklingu szkła, a także kreatywne wykorzystanie surowców wtórnych. Po ilości zgłoszonych prac, a przede wszystkim po ich wysokim poziomie, można śmiało stwierdzić, że wszystkie założenia konkursowe zostały zrealizowane z nawiązką.

 

W konkursie brali udział uczniowie szkół zawodowych, techników, a także liceów z całego województwa wielkopolskiego. Mogliśmy także zobaczyć prace uczniów szkół specjalnych – dzieci niewidomych z Owińsk czy też uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Kalisza.

 

W zgłoszonych pracach podobała mi się inwencja uczniów, a także użyteczność tego, co stworzyli. Godne podziwu są prace wychowanków z Kalisza – widać, że włożyli w nie dużo wysiłku. Jestem też pod dużym wrażeniem zaangażowania nauczycieli. W pracach ich podopiecznych można dostrzec pasję szkolnych mentorów – mówi Gabriela Wojciechowska, kierownik Pracowni Wspomagania Szkół i Doradztwa z Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli z Poznania, będąca jurorem konkursu.

 

 

2016 12 6 3

 

 

Jestem pod dużym wrażeniem, ponieważ rzadko się zdarza, że na pierwszą edycję konkursu napływa tak wiele różnorodnych zgłoszeń. Natomiast wśród nagrodzonych projektów ujęła mnie ich pomysłowość i estetyka wykonania – informuje drugi z Jurorów konkursu, Krystyna Aleksandrzak z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. 

 

Organizatorzy już dziś zapraszają szkoły do udziału w przyszłorocznej edycji projektu. – Znakomita większość prac reprezentowała nie tylko wysoki poziom, ale też świadczyła o dużej świadomości ekologicznej uczniów. Niektóre jednak, choć piękne, nie mogły być brane pod uwagę, ponieważ zostały wykonane ze szkła, które nie jest poddawane recyklingowi np. z żarówek. To pokazuje, że przed nami jeszcze wiele pracy nie tylko wśród uczniów, ale i nauczycieli – informuje Barbara Maciałczyk z Ardagh Group, reprezentująca organizatora projektu – Friends of Glass Polska.

 

Wielu gości targowych oglądając wystawę zadawało pytanie: „Ile kosztują i gdzie można nabyć te szklane arcydzieła?” A to chyba najlepsza nagroda za włożony trud i wysiłek, który został doceniony nie tylko przez Jury.

 

Więcej informacji na stronach organizatorów: www.friendsofglass.pl, www.ardaghgroup.com 

 

 

 

Nagrody w I edycji konkursu EduPak Polska przyznano: 

Prace indywidualne:

I miejsce – „Karmnik dla ptaków” autorstwa Angeliki Sobczak z Zespół Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu. Koordynator szkolny: Danuta Mały.

2016 12 6 4

II miejsce – „Skarbonka” autorstwa Dominiki Bajer z Zespołu Szkół w Opalenicy. Koordynator szkolny: Mariusz Stachowski.

2016 12 6 5

III miejsce – „Przybornik krawiecki” autorstwa Diany Pilarskiej ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Kaliszu. Koordynator szkolny: Katarzyna Kominek

2016 12 6 6

 

Prace zbiorowe:

I miejsce – „Kolorowy lampion” autorstwa Szymona Ratajczaka, Jakuba Maciejewskiego, Klaudii Sroka, Natalii Cudaszewskiej i Weroniki Herbowskiej z Technikum Architektury Krajobrazu w Szamotułach: Koordynator szkolny: Marlena Solarz.

2016 12 6 7

II miejsce – „Organizer garażowy” autorstwa Marcela Nowackiego i Gracjana Mikołajczaka z Zespołu Szkół nr 3 w Szamotułach. Koordynator szkolny: Ludmiła Hartwich .

2016 12 6 8

III miejsce – „Wizualizer barw” autorstwa Niny Kroll, Kamila Cieślaka, Sandry Czamańskiej oraz Natalii Szydłowskiej z Zespół Szkół Licealno-Technicznych Technikum nr 19:. Koordynator szkolny: Hanna Szymanowska.

2016 12 6 9

 

Nagroda dla szkoły, która zgłosiła najwięcej prac: Zespół Szkół nr 3 w Szamotułach. Koordynator szkolny: Ludmiła Hartwich.

 

 

Łukasz Mikołajczak
KOMUcom

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 12/2016

 

 

 

 

01 chik
01 chik