Czytaj także -

Aktualne wydanie

ss 11 2018 okladka

Swiat-Szkla-V1B-BANNER-160x600-PL-BAUEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 konferencja 2018 banner

konferencja 12 kwietnia 2018 1a

baner-2-krzywe

baner konferencja 12 2017

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 RODO

 

konferencja 2018 banner

 

 lisec SS FastLAne

 

 windoor tech550x120

 

 

Konferencja Budownictwa Pasywnego w dniach 28 i 29.04. 2017 r. w Wiedniu
Data dodania: 18.03.17

„Dom pasywny dla wszystkich” jest tematem 21. Międzynarodowej Konferencji Budownictwa Pasywnego w Wiedniu. Będą omawiane wszystkie aspekty budownictwa energooszczędnego realizowane teraz i przewidywane w przyszłości. Władze Wiednia zobowiązały się do przestrzegania standardów budownictwa pasywnego w przedszkolach, akademikach, budynkach mieszkalnych i biurach.

 

 

2017 3 12 5

 

 

Kompleksowy program konferencji zostanie uzupełniony licznymi warsztatami, forum budowlanym i wycieczką-pokazem budynków pasywnych w Wiedniu. Konferencja Budownictwa Pasywnego wraz z towarzyszącą wystawą odbędzie się 28 i 29 kwietnia 2017 w Centrum Kongresowym Messe Wien. 

 

Konferencja pokaże, jak wiele się wydarzyło od początku idei budownictwa pasywnego (pierwszy dom pasywny został wybudowany 25 lat temu). Obecnie budynki pasywne są zlokalizowane na całym świecie, mają zupełnie różne kształty i rozmiary, mają też różne przeznaczenie, zarówno jako domy jednorodzinne, jak i wielorodzinne budynki mieszkalne, akademiki dla studentów, czy też domy opieki dla seniorów. W standardzie budynków pasywnych są też wznoszone przedszkola, szkoły i biura. Wiedeń może się szczycić szczególnie dobrymi przykładami takich budynków – wyjaśnia dr Wolfgang Feist, Dyrektor Instytutu Budownictwa Pasywnego. Mający swoje biura w Darmstadt i Innsbrucku, Instytut Budownictwa Pasywnego jest gospodarzem Międzynarodowej Konferencji Budownictwa Pasywnego. 

 

 

2017 3 12 1

Dom pasywny dla każdego jest głównym tematem na 21. Międzynarodowej Konferencji Budownictwa Pasywnego – obrazuje to również kompleks mieszkaniowy w Uttendorfgasse w Wiedniu, widoczny powyżej. Konferencja oferuje również warsztaty i wycieczki (fot.: © PH Austria)

 

 

Wiedeń wyznacza standardyAustriacka stolica skupia się na energooszczędnym budownictwie od wielu lat. W 2013 r. w Wiedniu zainaugurowano pierwszy na świecie wieżowiec pasywny – nowatorski w tym czasie 20-piętrowy RHW.2 tower. Pierwsze osiedle pasywnych domów jednorodzinnych obejmujące 800 budynków, zwane Eurogate również znajduje się w Wiedniu. Od tamtego czasu wybudowano w wielu dzielnicach pasywne domy i kompleksy mieszkaniowe. Miasto posiada również doświadczenie w modernizacji istniejących budynków do standardu domu pasywnego. W sąsiednim regionie Dolnej Austrii, budynki użyteczności publicznej również były projektowane jako budynki pasywne od 2008 r., w tym Centrum Sądownictwa. Uniwersytety i inne instytucje edukacyjne są zaangażowane w szkolenia dla energooszczędnego budownictwa.

 

 

Tymczasowe mieszkania w akademikach PopUpAkademiki, tak zwane PopUp, zostały niedawno zbudowane w Seestadt Aspern w Wiedniu. Jest to przykład możliwości elastycznego wybudowania i demontażu atrakcyjnych domów pasywnych, na działkach budowlanych w tym rejonie miasta, który zostanie w pełni zagospodarowany najwcześniej za kilka lat. Do tego czasu studenci będą mogli mieszkać tutaj w ekologicznych i ekonomicznych budynkach.

 

Koncepcja domu pasywnego jest rozwiązanie przyjaznym środowisku i optymalnym pod względem kosztów dla budynków o „niemal zerowym” zużyciu energii. Ponieważ prawidłowo może on funkcjonować wszędzie, daje możliwość realizacji celów w zakresie ochrony klimatu i środowiska, łącznie z zachowaniem wysokiego poziomu komfortu życia w tym samym czasie – mówi dr Wolfgang Feist.

 

 

2017 3 12 2

Wybudowany w 2013 r. wiedeński 20-piętrowy wieżowiec RHW.2 Tower był najwyższym budynkiem pasywnego na świecie. Dwa inne wieżowce są obecnie w trakcie budowy w Nowym Jorku i Bilbao – będą one jeszcze większe (fot.: Passivhaus Austria)

 

 

Warsztaty na temat wieżowców w standardzie budownictwa pasywnegoW trakcie dwóch dni konferencji ponad stu prelegentów z około 50 krajów będzie wygłaszać wykłady na temat różnych kwestii budownictwa pasywnego. W sumie 16 grup roboczych będzie koncentrować się na tematach dotyczących energooszczędnego budownictwa, takich jak wysokie budynki w standardzie domu pasywnego, odnawialne źródła energii w domu pasywnym, pasywne domy w różnych strefach klimatycznych, oraz modernizacja budynków prowadząca do standardu budownictwa pasywnego. Uczestnicy spotkają się też na uroczystym przyjęciu, które odbędzie się w piątek 28 kwietnia wieczorem w Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu.

 

 

Wystawa Budownictwo PasywneKonferencji będzie towarzyszyć Wystawa „Passive House Exhibition”, na której wiodący dostawcy komponentów domu pasywnego będą prezentować swoje wyroby w ciągu dwóch dni. Będą pokazywać komponenty do nowych konstrukcji i modernizacji, w tym do okien i drzwi, izolacji termicznej i systemów wentylacyjnych z odzyskiem ciepła.

 

 

2017 3 12 3

2017 3 12 4

Życie w budynkach o standardzie domu pasywnego: z lewej akademik PopUp dla studentów w Seestadt Aspern, który można zdemontować i zbudować w innym miejsc; z prawej Stadthotel z „zieloną elewacją” (fot.: PH Austria)

 

 

Darmowe forum dla prywatnych właścicieli budynkówWystawa na 21. Międzynarodowej Konferencji Budownictwa Pasywnego przeznaczona jest także dla prywatnych właścicieli budynków. Mogą oni uzyskać rzetelne informacje odnoszące się do energooszczędnego budownictwa w trakcie forum właścicieli budynków, które odbędzie się w sobotę 29 kwietnia, na które każdy może uzyskać bezpłatny wstęp. Oprócz ekspertów budownictwa pasywnego, także właściciele prywatnych budynków pasywnych będą odpowiadać na pytania i dzielić się swoimi doświadczeniami z eksploatacji budynku pasywnego.

 

 

Podstawowe i zaawansowane warsztaty dla wszystkich poziomówPrzed konferencją odbędzie się dziewięć warsztatów, od poniedziałku do czwartku (od 24 do 27 kwietnia). Tematyka obejmuje wydajne energetycznie systemy pozyskiwania ciepłej wody, chłodzenia i osuszania, a także uruchamianie i optymalizowanie działania tych instalacji. Ponadto są również w ofercie kursy korzystania z narzędzi do projektowania domów pasywnych PHPP i designPH.

 

Wycieczki z wykorzystaniem autobusów i metra będą organizowane w niedzielę 30 kwietnia 2017 r., uczestnicy konferencji będą mogli wziąć udział w jednej z sześciu wycieczek autobusowych do ciekawych obiektów wybudowanych w standardzie budownictwa pasywnego oraz w jednej wycieczce metrem do pasywnych budynków mieszkalnych i domów studenckich. Obejmuje to także wizytę w akademikach PopUp w Seestadt Aspern w Wiedniu.

 

Sesje Konferencji odbędą się w języku niemieckim i angielskim. Dla wszystkich niemieckojęzycznych sesji językowych zostanie zapewnione tłumaczenie symultaniczne na język angielski. 

 

Wczesna rezerwacja do 20 lutego 2017 zapewnia uzyskanie zniżek w opłatach.

 

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.passivehouse-conference.org 

 

 


Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 03/2017

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik