Czytaj także -

Aktualne wydanie

SS-10-2018 okladka

20180813-BANNER-160X600-V1-PL-GLASSTECEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

 konferencja 2018 banner

konferencja 12 kwietnia 2018 1a

baner-2-krzywe

baner konferencja 12 2017

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 RODO

 

konferencja 2018 banner

  

glass2018 480x120  

 lisec SS FastLAne

 

20180817doe12 baner-480-100

 

 

 

8 Międzynarodowe Forum Budownictwa Pasywnego
Data dodania: 27.04.17

W dniach 07.02-08.02.2017 w Poznaniu, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, podczas targów BUDMA odbyło się największe i najbardziej merytoryczne wydarzenie w Polsce w tematyce budownictwa pasywnego.

Oficjalnie była to ósma edycja tego wydarzenia, chociaż według “ojca chrzestnego” Budownictwa Pasywnego w Polsce, Guntera Schlagowskiego, wcześniej konferencja organizowana była jeszcze dwukrotnie. Łącznie ma już ona 10-letnią tradycję.

 

Wydarzenie to odbyło się w trakcie targów BUDMA 2017 w Poznaniu, pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Historia zobowiązuje, dlatego też organizatorzy, jak co roku, stanęli na wysokości zadania sprowadzając wybitnych prelegentów zagranicznych oraz, nie mniej uznanych, polskich specjalistów w dziedzinie budownictwa pasywnego.

 

Nowością w tym roku był fakt, iż tuż obok sali wykładowej (Pawilon 15 sala 1 ABC), swoje produkty i usługi mogli zaprezentować Ambasadorzy Budownictwa Pasywnego.

Są to firmy, które często od wielu już lat przyczyniają się do propagowania i rozwoju standardu budownictwa pasywnego w Polsce, Europie i na świecie.

Mogliśmy zobaczyć tam m.in. super izolacyjne, termicznie drzwi wejściowe firmy CAL.

Sprawdzone od wielu lat rozwiązania na posadowienie budynków pasywnych z wykorzystaniem płyt fundamentowych prezentowała nam firma BRINKMANN.

Były również systemy ogrzewania ściennego firmy 3THERMO oraz producent izolacyjnych płyt konstrukcyjnych o zwiększonej wytrzymałości mechanicznej do konstruowania podłóg, stropów i dachów – firma SOLCRAFT.

Swoje usługi i produkty prezentowała również firma Green Collective – certyfikowany wykonawca budynków pasywnych, STEICO – producent elementów do budowy naturalnych domów drewnianych oraz portal BudynekPasywny.pl

 

Po raz kolejny konferencję prowadził Gunter Schlagowski, założyciel Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej NON PROFIT. Jak co roku konferencja została podzielona na dwa dni. Zarówno pierwszy, jak i drugi dzień przepełnione były merytorycznymi wystąpieniami zarówno polskich, jak i zagranicznych prelegentów.

 

Forum skonstruowane jest w taki sposób, żeby każdy znalazł coś dla siebie. Bez względu na to, czy uczestnik początkuje w tej tematyce, czy jest bardziej doświadczony, czy jest ekspertem – na pewno znajdzie na tej konferencji prelekcje, które go zainteresują. 

 

 

2017 04 06 01

 

 

Wszystkie wystąpienia tłumaczone były na język polski i niemiecki. Tłumaczenie symultaniczne umożliwia odsłuchiwanie obcojęzycznych prelegentów poprzez zestaw słuchawkowy w czasie rzeczywistym, co niezwykle uatrakcyjnia cały przekaz.

 

Pierwszy dzień rozpoczął się od przywitania gości i krótkiego wprowadzenia Guntera Schlagowskiego. Później zaczęły się prelekcje zaproszonych gości.

W tym roku w mogliśmy posłuchać m.in. Michała Chwastka, zastępcy Burmistrza Gminy Słomniki (najbardziej innowacyjnej gminy w Polsce), która w 2010 r. zdecydowała się budować wszystkie nowe budynki użyteczności publicznej w standardzie pasywnym.

Prelegent, zapytany dlaczego zdecydowano się na taki krok, odpowiada bez zastanowienia: “bo nam się to po prostu opłaca”.

Wystąpili również wybitni polscy architekci, Marcin Stelmach i Tomasz Pyszczek, którzy od wielu lat z sukcesem projektują budynki pasywne w Polsce, pomagając gminie Słomniki przejść do historii. Przedstawili oni w szczegółach swoje topowe projekty, jak również zaprezentowali nowe pomysły na rozwój budownictwa pasywnego w Polsce.

 

Budownictwo pasywne przez wielu z nas kojarzone jest z innowacyjnością, ale pokaz szczególnej innowacyjności mieliśmy również w pierwszym dniu konferencji, kiedy to uczestnicy mogli wysłuchać na żywo wystąpienia założyciela niemieckiego Instytutu Budynków Pasywnych w Darmstadt, Wolfganga Feista, mimo tego, iż nie był wtedy obecny w Poznaniu, przy wykorzystaniu programu do videokonferencji.

Na zakończenie pierwszego dnia wystąpiła Anke Unverzagt z firmy ProKlima Hannover. Przedstawiła ona rozwój budownictwa pasywnego w Niemczech na przykładzie Saksonii.

 

Drugi dzień konferencji rozpoczął architekt Ludwig Rongen, właściciel niemieckiego biura projektowego Rongen Architekten, które zajmuje się projektowaniem tylko i wyłącznie budynków pasywnych i lepszych eneregooszczędnie.

Biuro jego realizuje projekty na całym świecie. W trakcie krótkiej rozmowy tuż po swoim wystąpieniu zdradził, że budynek pasywny nie jest budynkiem “High- Tech” – budynek pasywny to budynek “Low-Tech”. Trzeba tylko wiedzieć, jak tę technikę ze sobą w odpowiedni sposób połączyć.

 

Później mieliśmy okazję wysłuchać architekta Kamila Wiśniewskiego, założyciela biura GreenCherry Architecture oraz Akademii Budownictwa Pasywnego przy PiBPiEO.

Prelegent prowadzi szkolenia dla wykonawców budynków pasywnych, które kończy się egzaminem i wpisem na listę europejskich, certyfikowanych wykonawców. Przedsiębiorcy z branży architektoniczno- budowlanej koniecznie powinni rozważyć uczestnictwo w tym szkoleniu, mając na uwadze ciągle zaostrzające się normy energooszczędności.

 

Było też coś dla inwestorów: na scenie pojawił się Frank Junker, Prezes firmy ABG FRANKFURT HOLDING, która z budowy budynków pasywnych zrobiła niesamowity biznes.

Powiedział on, że koszty eksploatacji budynków pasywnych są tak niskie, że przeznaczając te oszczędności na kolejne inwestycje budujemy portfel naszych nieruchomości zdecydowanie szybciej, co może pozwolić nam na zbudowanie dochodu pasywnego zdecydowanie krócej.

Wystarczy arkusz kalkulacyjny i kilka formuł żeby okazało się, że delikatnie wyższe koszty inwestycyjne budynków pasywnych zwracają się z nawiązką, nie wspominając już nawet o komforcie i zdrowiu, czyli bezcennych elementach naszego życia.

 

Następnym prelegentem był architekt Piotr Jurkiewicz, który zaprezentował nam najnowsze rozwiązania w zakresie projektowania budynków pasywnych przy użyciu programu DESIGN PH, umożliwiającego modelowanie 3D projektowanych obiektów.

 

Kolejnym zagranicznym prelegentem był niezwykle sympatyczny Mathias Wohlfahrt z firmy ProKlima z Hannoveru. Pokazał on na przykładzie, jak ważne jest lokalne wspieranie inicjatyw w zakresie termomodernizacji i budowy obiektów w standardzie pasywnym.

 

To były bardzo intensywne, przepełnione wiedzą dwa dni. Powyższa relacja nie oddaje nawet w połowie tego, co tam się działo. Zapraszamy do obejrzenia relacji.

 

Video relację z konferencji możesz zobaczyć tutaj:

 

www.budynekpasywny.pl/konferencja          

 

2017 04 06 02                                               

 

 

Już dziś zapraszamy serdecznie na kolejne, 9 FORUM BUDOWNICTWA PASYWNEGO, które odbędzie się w trakcie targów BUDMA 2018 w Poznaniu, w dniach 31.01-01.02.2018.

 

 

 

Kamil Lesiuk
BudynekPasywny.pl

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 04/2017

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik