Newsletter

Login FormAktualne wydanie

Okladka 01-2018

20180123-BANNER-160X600-V1-PL-FENSTERBAUEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

baner-2-krzywe

baner konferencja 12 2017

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

FF18 750x150px PL NEUGIERIG

 

   swiat szkla 750x100 2

 

lisec SS FastLAne

  

ERD480x100-en 

Ankieta

Czy montują Państwo lustra u klienta za pomocą kleju silikonowego?
 
Czy uważają Państwo, że klej do luster LAKMA jest lepszy od innych klejów dostępnych na rynku?
 
Czy stosują Państwo klej do luster firmy LAKMA?
 
„Oczywiście, otwieramy okna!”
Data dodania: 28.04.17

Wolfgang Erichson od trzech lat mieszka w dzielnicy Bahnstadt w Heidelbergu i jest bardzo zadowolony z nowego miejsca zamieszkania. Według niego mieszkanie jest przyjemnie ciepłe, nawet w chłodne dni w zimie. Jako mieszkaniec Bahnstadt, a także jako burmistrz miasta, uczestniczył w spotkaniu informacyjnym, które odbyło się remizie straży pożarnej, gdzie administracja miasta wraz z Instytutem Budownictwa Pasywnego (Passive House Institute) przedstawiła wyniki monitorowania energii*). Dwoma najważniejszymi wnioskami było to, że zużycie energii na ogrzewanie w dzielnicy Bahnstadt było niezwykle niskie, a jednocześnie całkowite zużycie energii stanowiło tylko jedną trzecią wartości osiąganej w konwencjonalnych kompleksach mieszkaniowych. 

 

 

2017 4 18 1

Informacje na temat monitorowania zużycia energii w Bahnstadt (nowa dzielnica powstająca na terenie dawnego dworca towarowego) w Heidelbergu cieszyły się dużym zainteresowaniem. Ta dzielnica miasta, zawierająca budynki wzniesione w „standardzie pasywnym” zużywa dwie trzecie mniej energii niż kompleksy typowych budynków (fot.: Passive House Institute)

 

 

 Bahnstadt stanowi doskonały przykład skutecznej implementacji standardu domów pasywnych w dużym projekcie urbanistycznym. W celu monitorowania zużycia energii w Bahnstadt w imieniu administracji miejskiej, Instytut Budownictwa Pasywnego (Passive House Institute) zbadał zużycie energii w 1400 apartamentach, które obejmowały 563 miejsc zakwaterowania dla studentów. Miesięczne wartości zużycia energii dla niemal 90 000 m² powierzchni użytkowej były mierzone w latach 2014 i 2015, co czyniło te badania istotne statystycznie.

 

 

Badanie istotne statystycznie

 

Søren Peper z Instytutu Budownictwa Pasywnego (Passive House Institute) prowadził proces monitorowania i podsumował go w następujący sposób: – W odniesieniu do całkowitego zużycia energii, jest to zaledwie jedna trzecia normalnego zużycia ciepła w budynkach mieszkalnych, co oznacza dwie trzecie mniej kosztów energii w Bahnstadt.

 

 

Niskie zużycie pomimo wentylacji

 

Miesięczne dane obejmują dane o zużyciu energii cieplnej i ciepłej wody, stratach cieplnych w trakcie dystrybucji i magazynowania oraz innych wartościach dotyczących zużycia energii, w tym przez ogrzewanie wejścia do parkingu podziemnego.

Monitorowanie wykazało również, że budynki w Bahnstadt zużyły zaledwie jedną ósmą energii zużywanej na ogrzewanie w tradycyjnym, istniejącym budynku i spełniały standardy domu pasywnego.

 

To średnie zużycie energii cieplnej wynosiło 14,9 kWh/(m²a) w roku 2014 i 16,4 kWh/(m²a) w roku 2015.

 

– Jest to zgodne z naszymi oczekiwaniami – stwierdza Peper. Przyznaje, że występują niewielkie różnice między wartościami zużycia energii w ciągu dwóch lat, spowodowane chłodniejszą zimą oraz niższym całkowitym promieniowaniem słonecznym w okresie od stycznia do marca 2015 r.

 

 

2017 4 18 2

Pomimo zamontowania systemu wentylacyjnego w każdym mieszkaniu, zużycie energii elektrycznej w dzielnicy Bahnstadt jest znacznie niższe od średniej (fot.:Passive House Institute)

 

 

„Zgodnie z naszymi oczekiwaniami”

 

Aby uzyskać pełny obraz wartości zużycia energii, poza zużyciem energii cieplnej zużywanej do ogrzewania warto poznać zużycie energii elektrycznej. Gospodarstwa domowe w dzielnicy Bahnstadt mają niskie wartości zużycia w porównaniu do średniej konsumpcji w Niemczech – i to pomimo faktu, że wszystkie te budynki mają zamontowane systemy wentylacyjne w mieszkaniach i uwzględniając energię elektryczną do wspólnego użytku.

 

Średnia wartość przypadająca na m² gospodarstwa domowego wynosi zaledwie 17,9 kWh / (m²), podczas gdy licznik energii elektrycznej do wspólnego użytku wynosi 8,6 kWh / (m²a). Instytut Budownictwa Pasywnego (Passive House Institute) i Administracja Miasta Heidelberg przypisują ten znakomity rezultat przede wszystkim usługom doradczym dostarczanym przez miasto, wspierającym oszczędzania energii elektrycznej oraz nowoczesnemy wyposażeniu apartamentów.

 

 

Standardy budownictwa pasywnego są wykorzystywane przez różnych projektantów

 

– Monitorowanie pokazuje, że program wspierający projektowanie budynków pasywnych (Passive House Planning Package – PHPP), jest bardzo przydatny do obliczania rzeczywistej efektywności energetycznej budynków, a później porównywania jej do wartości średniej.

Dodatkowo, budowa dzielnicy w standardzie budynków pasywnych działa dobrze nawet w przypadku współpracy zupełnie różnych zespołów projektowych i użytkowników – wyjaśnia dr Wolfgang Feist, Dyrektor Instytutu Budownictwa Pasywnego (Passive House Institute) w Darmstadt.

 

Podkreśla on też, że koncepcja budownictwa pasywnego spełnia już wymagania dyrektywy Unii Europejskiej w sprawie budynków o prawie zerowym zużyciu energii, które będą obowiązkowe od 2021 r.

 

(...)

 

Miasto Heidelberg otworzyło nowe terytorium

 

W ten sposób udało się zrealizować wysiłki podjęte przez miasto Heidelberg, aby zaprojektować całą dzielnicę miasta w wysokim standardzie pod względem efektywności energetycznej. Z dzielnicą Bahnstadt w 2007 r. administracja miasta przyjęła zupełnie unikalne podejście do planowania urbanistycznego. Ustalono, że wszystkie budynki na obszarze 116 hektarów bezpośrednio przy centralnym dworcu kolejowym w Heidelbergu zostaną zbudowane w niezwykle wydajnym energetycznie standardzie domów pasywnych – zarówno budynki mieszkalne, jak i niemieszkalne.

 

 

„Budynki dobrze się sprzedają i wynajmują”

 

Wśród budynków niemieszkalnych znajdują się cztery przedszkola i szkoła, która zostanie otwarta latem 2017, a także restauracje i bary, kino i sklep zoologiczny. Remiza straży pożarnej, w której odbywała się impreza informacyjna organizowana przez miasto i Instytut Budownictwa Pasywnego, również spełnia standardy budynku pasywnego. W budowie jest duże centrum handlowe, a planowane jest też otwarcie klubu fitness. Obecnie około 3500 mieszkańców zamieszkuje w dzielnicy Bahnstadt w Heidelbergu. Po zakończeniu wszystkich projektów budowlanych będzie mieszkało tu około 6000 mieszkańców. Miasto planuje już trzecią i ostatnią fazę budowy.

 

– Mamy znacznie wyprzedzenie harmonogramu, ponieważ budynki są łatwo sprzedawane i wynajmowane, co przerosło nasze oczekiwania – mówi burmistrz Erichson.

 

 

2017 4 19 1

Według burmistrza Wolfganga Erichsona sprzedaż i wynajem domów w dzielnicy Bahnstadt jest bardzo dobra. Działają już cztery przedszkola, a szkoła zostanie otwarta latem tego roku. Są tam restauracje i kawiarnie, a także działa kino i sklep z narzędziami. Wszystkie budynki zbudowano w standardzie budownictwa pasywnego. (fot.: M. Frelet)

 

 

Pochwała dobrej jakości powietrza wewnątrz pomieszczeń

 

Badanie mieszkańców wykazało, że większość z nich jest bardzo zadowolona ze swojej nowej dzielnicy w pobliżu centrum miasta i z mieszkania w energooszczędnych budynkach. Markus Duscha, obecny na spotkaniu wraz z innymi mieszkańcami, wyjaśniał:

 

– Oczywiście, otwieramy okna w domach pasywnych, kiedy tylko chcemy. Kiedy pogoda jest dobra, siedzimy na patio.

 

Jednocześnie podkreślił dobrą jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń.

 

 

2017 4 19 2

„Oczywiście, otwieramy okna w budynkach pasywnych, kiedy tylko chcemy”, wyjaśniono to mieszkańcom dzielnicy w czasie imprezy informacyjnej. Mieszkańcy doceniają dobrą jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń (fot.: Passive House Institute)

 

 

Komfort w lecie jest coraz ważniejszy dla mieszkańców we wszystkich budynkach

 

Jako szef departamentu ds. ochrony środowiska i oszczędzania energii w Agencji Ochrony Środowiska w Heidelbergu, Ralf Bermich mówi:

 

– Jeśli chodzi o wygodę życia, to jest wyzwanie, z którym musimy się zmierzyć w przyszłości, nie tylko w budynkach pasywnych.

 

W trakcie konsultacji w sprawie innych, przyszłych projektów mieszkaniowych w Bahnstadt, miasto doradza w sprawie oszczędzania energii i zapewniania komfortu okresie letnim.

 

 

Energooszczęne budynki na Międzynarodowej Konferencji Budownictwa Pasynego (International Passive House Conference)

 

Inne dzielnice miasta z budynkami pasywnymi zostaną przedstawione podczas 21. Międzynarodowej Konferencji Budownictwa Pasynego. Eksperci w dziedzinie efektywnych energetycznie konstrukcji spotkają się w Wiedniu, w dniach 28 i 29 kwietnia 2017 r. Mottem konferencji jest hasło „Dom pasywny dla wszystkich”. Są też liczne warsztaty i wycieczki. Udział w seminarium szkoleniowym Passive House Basics Course 26 kwietnia oraz wyjazd do budynków niemieszkalnych w Dolnej Austrii 30 kwietnia jest bezpłatny dla przedstawicieli miast.

 

 

2017 4 19 3

Budynek straży pożarnej w Bahnstadt, z placem zabaw z przodu, jest również zbudowany w standardzie budownictwa pasywnego. W 2007 r. miasto Heidelberg podjęło nowy kierunek i wprowadziło energooszczędny standard zgodny z wytycznymi Instytutu Budownictwa Pasywnego do wszystkich budynków, zarówno mieszkalnych, jak i niemieszkalnych (fot.: Passive House Institute)

 

 

Więcej informacji jest dostępnych na stronie www.passivehouseconference.org 

 

 

Katrin Krämer
Passive House Institute
Darmstadt

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 04/2017

 

 

 

 

01 chik
01 chik