Rozmowa z Przemysławem Wojtysiakiem, Prezesem Zarządu firmy ELWIZ. 

 

W jakim zakresie jest Pan związany z koncepcją domów pasywnych?

P.W.: Technologia budownictwa pasywnego oraz energooszczędnego to główny kierunek rozwoju firmy ELWIZ. Jesteśmy przekonani, że domy pasywne są przyszłością naszej branży. Już teraz wszelkie wysiłki podejmowane dla podniesienia poziomu energooszczędności naszych domów mają znaczący wpływ na oszczędności w domowych budżetach. Stanowią też pozytywny kierunek zmian dla środowiska. Popularyzując budownictwo energooszczędne, nie tylko dajemy naszym klientom komfort ciepła i niezależności, ale także znacząco przyczyniamy się do ochrony klimatu.

 

 

Co odróżnia Wasze okna do domów pasywnych od innych okien obecnych na rynku?

P.W.: Przede wszystkim technologia i pasja. Tworzymy z pasją i dbałością o szczegóły oraz design, wychodzący naprzeciw oczekiwaniom klientów. Nieustannie doskonalimy technologię produkcyjną, poszukując nowych rozwiązań. Nasze produkty poddajemy testom i procesom certyfikacyjnymi, które potwierdzają ich doskonałą jakość. Okno ELWIZ Energio Passiv® posiada certyfikat Passivhaus Institute Darmstadt i, ze względu na swoje parametry cieplne, jest produktem pierwszego wyboru dla budownictwa pasywnego w strefie klimatu umiarkowanego.

 

 

Jaka jest ogólna opinia i perspektywa rozwoju w zakresie idei domów pasywnych w Polsce?

P.W.: Niestety, w wielu przypadkach budownictwo pasywne kojarzone jest z wyższymi kosztami realizacji, przez co wielu inwestorów rezygnuje z zastosowania najnowocześniejszych rozwiązań energooszczędnych. Faktycznie, koszt inwestycji w przypadku budynku pasywnego jest o kilkanaście procent wyższy w stosunku do budynków tradycyjnych. Biorąc jednak pod uwagę rosnące koszty pozyskania i użytkowania tradycyjnej energii, w ostatecznym rozrachunku inwestycja w energoaktywne rozwiązania przynosi wiele wymiernych oraz jakościowych korzyści.

 

 

Jak doszło do Państwa współpracy z firmą SWISSPACER?

P.W.:Wysoka wydajność oraz doskonałe parametry cieplne ramki dystansowej SWISSPACER idealnie wpasowują się w nasze technologie. Dodatkowym plusem jest jej wyjątkowa elegancja, odpowiadająca estetyce naszych produktów. Od lat z powodzeniem stosujemy ramkę dystansową SWISSPACER Ultimate w oknach linii Energio oraz Premium.

 

 

Jaka jest średnia wysokość dopłaty do okien pasywnych w porównaniu do okien „zwykłych”?

P.W.:Dopłata do certyfikowanych okien pasywnych wynosi około 35%. Przede wszystkim jest to dobra inwestycja, która zwraca się w krótkim okresie użytkowania. Okna pasywne posiadają doskonałe parametry termoizolacyjne, które skutecznie chronią budynek przed utratą ciepła i tym samym przyczyniają się do ograniczenia zużycia energii.

 

 

Nad jakimi projektami pasywnymi aktualnie Państwo pracują?

P.W.: Obecnie jesteśmy zaangażowani w kilka dużych projektów pasywnych i energooszczędnych. Pracujemy w Polsce i w Belgii – są to zarówno inwestycje komercyjne, jak i mieszkaniowe. Wielu naszych klientów to również inwestorzy indywidualni. Rozważamy też wprowadzenie produktów ELWIZ Energio na nowe rynki Europy Środkowej i Wschodniej.

 

Dziękuję za rozmowę.

 

 

 Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 07-08/2017

 

 

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.