Newsletter

Login FormCzytaj także -

Aktualne wydanie

Okladka 01-2018

20180123-BANNER-160X600-V1-PL-FENSTERBAUEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

baner-2-krzywe

baner konferencja 12 2017

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

FF18 750x150px PL NEUGIERIG

 

   swiat szkla 750x100 2

 

lisec SS FastLAne

  

ERD480x100-en 

Ankieta

Czy montują Państwo lustra u klienta za pomocą kleju silikonowego?
 
Czy uważają Państwo, że klej do luster LAKMA jest lepszy od innych klejów dostępnych na rynku?
 
Czy stosują Państwo klej do luster firmy LAKMA?
 
Uproszczone obliczenia dla montażu okien
Data dodania: 29.08.17

Sposób zamontowania okien ma znaczny wpływ na zużycie energii cieplnej w domach pasywnych. Różnice w zapotrzebowaniu na ciepło mogą wynosić 1 kWh/(m²a). Dokonywane na etapie projektowania obliczenia współczynnika odzwierciedlającego wpływ mostków termicznych, powstałych w trakcie montażu okien, są niedokładne, a pomimo to bardzo czasochłonne. 

 

 

Jak oszacować wpływ montażu okien podczas obliczania bilansu energetycznego?

 

Dzieje się tak, ponieważ wymagane jest dokładne określenie geometrii ram, a także właściwości wszystkich materiałów, z których są zbudowane. Prawdopodobnie z tego powodu pojawiają się w projektach nieprzydatne – zbytnio uproszczone – obliczenia mostka termicznego, w których oszklenie i odnoszące się do nich wartości współczynnika U są używane zamiast współczynnika Uw dla całego okna. Obliczenia takie nie mają sensu! W tej metodzie wynik zależy od wyboru oszklenia. W rzeczywistości jednak oszklenie nie ma wpływu na pozycję okna w czasie montażu.

 

Aby pokonać tę przeszkodę, w celu poprawnego projektowania montażu okna energooszczędnego, w raporcie zbadano uproszczony model dla różnych typów ram okiennych i porównano obliczenia z tymi, które zostały wykonane przy użyciu modeli uwzględniających precyzyjnie określoną geometrię ram okiennych.

 

 

 

Uproszczony model

 

Uproszczony model do obliczeń przedstawia ramę okna jako zestaw płyt/ paneli, które różnią się w zależności od użytych materiałów i od ich wartości U. Trzy schematy dla różnych typów ram są przedstawione na rys. 1. Na tym rysunku pokazano profile aluminiowe o doskonałej przewodności cieplnej jako oddzielne warstwy. Przy obliczaniu wartości równoważnej przewodności cieplnej wpływ warstw aluminium może być pominięty.

 

 

2017 7-8 36 1

 

(...)

Rys. 1. Uproszczony model obliczania wpływu mostków termicznych w zależności od budowy ramy okiennej.

 

 

 

Obliczenia

 

Aby sprawdzić metodę uproszczoną, przeprowadzono kalkulacje porównawcze, a wyniki dla modeli z dokładnym odwzorowaniem geometrii ram porównano z modelami uproszczonymi (w postaci zestawu płyt/paneli). Obliczenia przeprowadzono odpowiednio dla trzech różnych typów ram: drewnianej, aluminiowej i drewniano-aluminiowej, a także dla czterech różnych ram z PVC. Zarówno ramy, jak i konstrukcje ścienne są zgodne w wymaganiami domu pasywnego.

 

Poniższe wykresy przedstawiają różnice między wynikami uzyskanymi przy użyciu dokładnej metody obliczeniowej, a uproszczonym modelem obliczeniowym. Wartość dodatnia wskazuje, że wynik wyliczony przy użyciu modelu uproszczonego jest wyższy niż wynik otrzymany przy użyciu dokładnej metody obliczeniowej i dlatego jest po bezpiecznej stronie podczas tworzenia bilansu energetycznego (uwzględnianie odchyleń procentowych nie ma sensu, ponieważ wyniki i wartości referencyjne oscylują wokół zera).

 

Dla porównania wyników, w każdym wykresie wartość wpływu montażu predefiniowano zgodnie z PHPP: 0,040 W/(mK).

 

Wyniki sugerują, że wartości dla sytuacji montażu, w którym izolacja termiczna pokrywa ramę okienną ma bardzo pozytywny wpływ (np. ramy z drewna i z PVC z połączeniami na górze) i znacznie bardziej odbiegają od wartości uzyskanych przy użyciu dokładnego modelu.

 

Oznacza to, że wpływ mostka termicznego jest niedoszacowany w uproszczonym modelu.

 

Wartości obliczeń dla ram aluminiowych i drewniano-aluminiowych są najbardziej spójne.

 

Należy zauważyć, że dane dotyczą montażu z optymalnym ustawieniem okna w warstwie izolacyjnej.

 

Kilka dodatkowych obliczeń porównawczych z ramami okiennymi umieszczonymi w warstwie izolacyjnej wskazuje, że interakcje materiałów i geometrii w słabych punktach stają się znaczniejsze i nie mogą być również przedstawione za pomocą modelu uproszczonego.

 

 

2017 7-8 36 2

 

2017 7-8 36 3

Rys. 2. Wykresy przedstawiają różnice między wartością uwzględniającą wpływ montażu obliczoną przy użyciu modelu z precyzyjnie określoną geometrią ramy, a wartością określoną przy użyciu modelu uproszczonego, odejmując ten ostatni od poprzedniego. Typ konstrukcji ramki jest pokazany po lewej stronie każdego wykresu.

 

 

 

Podsumowanie

 

Ta metoda zapewnia praktyczny i szybki sposób obliczania wpływu mostków termicznych. Wyniki z modelu uproszonego dla ram aluminiowych lub ram z nakładkami aluminiowymi odpowiadają wartościom otrzymanym przy użyciu dokładnej metody obliczeniowej, a odchylenia w obliczeniach dla ram z drewna i ram z PCW wykazują określoną niepewność pomiaru (około 0,005 W/mK) (odchylenia mogą również znajdować się na stronie niebezpiecznej).

 

Niemniej jednak wydaje się, że uproszczona metoda może osiągnąć większą dokładność niż zwykłe szacunki lub użycie wartości początkowej 0,04 W/(mK), wstępnie zdefiniowanej w PHPP. Korzystanie z uproszczonego modelu obliczania mostu termicznego zapewnia prostą metodę lepszego określania bilansów energetycznych zgodnie z PHPP, nawet na wczesnych etapach procesu projektowania.

 

Model powinien jednak zawsze być tworzony zgodnie z regułami fizyki budowli. Dokładne wartości uwzględniające wpływ montażu dla certyfikowanych ram można znaleźć w certyfikatach.

 

 

 

 Esther Gollwitzer
Passive House Institute
Darmstadt

 

 

 Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 07-08/2017
 

 

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik