LiSEC SS Konfig 480x120

  

VITRUM Swiat Szkla Web

 

ift 480x105px RFT19 engl 

 

 GP19-480x105px

 

 GLASS 480X120

 

Fasady to złożone, inteligentne organizmy
Data dodania: 26.09.17

– Jeśli mamy rozwijać zrównoważoną przyszłość, budynki muszą stać się bardziej kreatywnymi organizmami niż reaktywnymi maszynami – wyjaśnia Omar Renteria z firmy EYP Architecture&Engineering z Nowego Jorku.

 

Omar Renteria jest jednym z ponad 220 uczestników na konferencji Advanced Building Skins (Nowoczesne fasady budynków), która odbędzie się w dniach 02-03 października 2017 r. w Centrum Kongresowym Kursaa w Bernie w Szwajcarii. 

 

Na konferencji w Bernie, Omar Renteria zwróci uwagę na wyzwania przyszłości i wyjaśni, jak inteligentne fasady dostosowują się do zmieniających się warunków zewnętrznego środowiska. Firma EYP jest biurem projektowym architektoniczno-inżynierskim, zatrudniającym ponad 700 pracowników w Ameryce Północnej i Europie.

 

Zgodnie z wizją EYP, fasada budynku powinna przekształcić się w spójny swoisty „układ nerwowy”. Centralny "mózg" analizuje wszystkie dane dotyczące wymagań użytkownika oraz kontroluje i uruchamia odpowiednie moduły elewacyjne.

 

– Nadążanie za tymi pojawiającymi się i zmieniającymi wyzwaniami wymagają konieczności zaprojektowania fasady nie tylko jako bariery ochronnej przed zewnętrznym środowiskiem, ale jako skomplikowanego, kreatywnego organizmu, zdolnego do skutecznego i efektywnego dostosowywania się do zmiennych warunków we wnętrzach i na zewnątrz – wyjaśnia Omar Renteria.

 

– Aby to zrobić, wszystkie składniki fasady – „skóry budynku” – muszą być ściśle połączone i powinny być zdolne do wzajemnej komunikacji, a każdy składnik z osobna zdolny do pochłaniania i analizowania, w czasie rzeczywistym, danych środowiskowych, społecznych i wytycznych programowych.

 

To nie tylko dynamicznie działająca fasada, ale powłoka dosłownie zdolna do uczenia się i samodzielnego dostosowywania się w czasie bieżącym do aktualnych warunków, poprzez analizę napływających danych ilościowych i jakościowych – przewiduje Omar Renteria.

 

W tegorocznej Konferencji Advanced Building Skins, uczestniczą przedstawiciele dwunastu najbardziej innowacyjnych amerykańskich firm architektoniczno-inżynierskich.

 

Uczestnicy pochodzą z firm architektonicznych i inżynierskich takich, jak np.: EYP Architecture & Engineering, Skidmore, Owings & Merrill, Chicago; HKS Architects, Houston; Walter P Moore, Los Angeles; Belzberg Architects, Santa Monica; Gehry Technologies, Los Angeles; Gensler, Chicago; Integral Group, Oakland; Amtech Solutions, Dallas; Roesling Nakamura Terada Architects, San Diego.

 

 

2017 9 4 1

Fondation Louis Vuitton

 

 

2017 9 4 2

Apple Store – West Lake

 

 

Wzrastające znaczenie szkła w architekturze

 

Podczas berneńskiej konferencji Europa będzie również reprezentowana przez wybitnych architektów i inżynierów. 

 

  • Matt King, dyrektor firmy inżynierskiej T/E/S/S z Paryża, który wraz z Frankiem Gehrym, projektował fasadę Fondation Louis Vuitton; nadzorował wykonanie konstrukcji olbrzymich szklanych żagli (patrz zdjęcie). Otrzymał za to uznaną nagrodę "Grand Prix National de L'Ingenierie".
  • James O'Callaghan, z londyńskiej firmy Eckersley O'Callaghan, przedstawi inspirującą architekturę z użyciem szklanej konstrukcji. O'Callaghan zastosował szkło jako element konstrukcyjny. Jest znany z opracowania konstrukcji sklepów firmowych firmy Apple w Tokio, Sydney, Szanghaju, Hong Kongu, Nowym Jorku i Londynie. Wprowadził innowacyjne rozwiązania szklanych elewacji i szklanych (patrz zdjęcie). W swoim wykładzie będzie omawiać innowacyjne rozwiązania zastosowane w Apple Stores i przedstawi swoją wizję szklanej architektury w przyszłości.
  • Z Niemiec przykładowo przyjedzie Thomas Winterstetter, dyrektor firmy Werner Sobek ze Stuttgartu. Zaprezentuje projekt nowoczesnej fasady wykonany za pomocą programów BIM i CAD. Jego wykład będzie się koncentrował przedstawieniu projektów dużych obiektów realizowanych na Bliskim Wschodzie, takich jak Narodowe Muzeum w Katarze i Muzeum Etihad w Dubaju.

 

 

Międzynarodowa platforma dla architektów, inżynierów, naukowców i specjalistów z branży budowlanej

 

Kilka instytutów badawczych, uniwersytetów i firm jest wspólnym gospodarzem konferencji i każda z nich będzie organizowała własną sesję na temat najnowszych osiągnięć w projektowaniu i technologii fasad. Należą do nich: 

 

  • University of Newcastle (Wielka Brytania) z sesją na temat inteligentnych materiałów do aktywnych fasad; 
  • Uniwersytet w Leuven (Belgia) z tematyką optymalizacji wykorzystania światła dziennego; 
  • Instytut Badawczy Tecnalia (Hiszpania) z tematyką realizowania budynków ze zintegrowanymi elementami fotowoltaicznymi; 
  • firma Smart Architecture (USA) z tematyką projektowania skomplikowanych fasad; 
  • Instytut Badawczy INES (Francja) z tematyką nowych fasad betonowych; 
  • Instytut Badawczy EMPA (Szwajcaria) z tematyką nowego wykorzystania aerożeli w elementach fasadowych; 
  • firma Vector Foiltec (Niemcy) z tematyką membran architektonicznych.

 

– Udostępniając różne sesje organizowane przez instytuty badawcze, uniwersytety, firmy architektoniczne i firmy z branży budowlanej, mamy nadzieje, na zintensyfikowanie wymiana wiedzy i doświadczeń między tymi grupami, aby pomóc przekształcić wiedzę naukową w praktykę – wyjaśnia Andreas Karweger.

 

W trakcie 38 sesji weźmie udział ponad 220 uczestników z 40 krajów. Wykłady będą głównie w języku angielskim, ale dwie sesje będą prowadzone w języku niemieckim.

 

Program konferencji i informacje dotyczące programu towarzyszącego, jak również formularz rejestracyjny zamieszczono na stronie: https://abs.green.

 

 

 

Andreas Karweger
Advanced Building Skins GmbH
www.abs.green

 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 09/2017 
 

 

 

 

 

 

 

01 chik
01 chik