Czytaj także -

Aktualne wydanie

2019 05 okladka

 5/2019

wydanie dwujezyczne (pol-ang)

20190444Swiat-Szkla-V4B-BANNER-160x600-PLEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

heroal 2018 Banner C50VSZ 750x150 PL mit-Rahmen1

 

swiatszkla 750x240 1  

  

 LiSEC SS Konfig 480x120 

 

 gpd2019 480x100

 

 

W pionie znaczy bezpiecznie i oszczędnie
Data dodania: 27.02.18

Obróbka przeszkleń drzwi czy ścianek działowych wymaga załadowania na centrum obróbcze wielkogabarytowych arkuszy szkła, o powierzchni nawet kilkunastu metrów kwadratowych. Zamiast martwić się o to, gdzie pomieścić w zakładzie maszynę o tak dużej powierzchni stołu roboczego, warto skierować swoje zainteresowanie w kierunku pionowych centrów obróbczych. 

 

Po co obrabiać szkło w pozycji horyzontalnej, skoro można zaoszczędzić sporo cennego miejsca w zakładzie mocując je do automatycznego centrum obróbczego, gdzie wykonane zostaną precyzyjne nawiercenia, frezowania a nawet szlifowanie?

 

Pionowe centrum obróbcze Vertmax włoskiej marki INTERMAC wyposażone jest w cztery niezależne wózki z bardzo mocnymi przyssawkami podciśnieniowymi. Każdy z wózków posiada odrębną, automatyczną regulację odległości, która pozwala na optymalizację sposobu ułożenia szkła i obszaru obróbczego w zależności od operacji, której mam być poddany arkusz. To jedna, lecz nie jedyna zaleta tego urządzenia, zapewniająca większą elastyczność i wydajność.

 

 

2018 02 43 1

 

 

Pionowe centrum obróbcze Vertmax oferowane jest w kilku wersjach, w zależności od możliwości obróbczych osi X. Najmniejszy model Vertmax 2.2 może obrabiać elementy o wymiarach 2200x3500 mm, a oś Z ma wysokość 19 mm. Największy model Vertmax 3.3 może obrabiać arkusze niemal dwukrotnie większe, oś X ma zasięg aż 6 m, a oś Y pozwala na obróbkę płyt o szerokości nawet 3,3 m. Wysoka oś Z w tym modelu to zaleta w przypadku zakładów, gdzie obróbce mają być poddane grube, nawet 25 mm tafle, ale urządzenie docenią również firmy, które oczekują możliwość obrabiania bardzo cienkiego szkła. Wszystkie modele centrów Vertmax mogą pracować z arkuszami już od grubości 3 mm.

 

Co kryje się pod hasłem „centrum obróbcze”? Jak duży zakres czynności może wykonać ta maszyna? Biorąc pod uwagę jej wyposażenie w dwa wrzeciona osadzone na ruchomych głowicach, zakres wykonywanych czynności jest szeroki, choć niewątpliwie do głównych jej zadań należy wiercenie otworów, nawiercanie i frezowanie. Te trzy podstawowe operacje wykonuje każdy ze wspomnianych modeli w standardzie.

 

W opcji natomiast możliwe jest także szlifowanie czy polerowanie. Możliwość wykonania tych najbardziej pożądanych zadań obróbczych na jednej maszynie, bez konieczności straty czasu i ryzyka uszkodzenia płyty podczas transportu na kolejne gniazdo produkcyjne, to niewątpliwie korzystna optymalizacja kosztów produkcji, ograniczenie czasu wykonania zadania do minimum i to bez najmniejszego kompromisu w zakresie jakości. Szybkość działania i przezbrajania wrzecion z użyciem narzędzi umieszczonych w pojemnym magazynku, to opatentowany system INTERMAC dający mu przewagę nad innymi, konkurencyjnymi rozwiązaniami. Uchwyt mocujący typu ISO40 z samoblokowaniem, to gwarancja bardzo dokładnej obróbki i doskonałej współpracy wierteł i frezów z systemem sterowania numerycznego.

 

 

2018 02 43 2

 

 

Na maszynach Vertmax można obrabiać różnego rodzaju szkło. W prosty sposób, przy pomocy kilku kliknięć w programie sterującym maszyną, zmienimy program z obróbki zwykłego szkła w operacje wykonywane na szkle z powłoką niskoemisyjną (Low E-Glass) czy szkle bezpiecznym, wzmocnionym w procesie laminowania. Zakłady, które obrabiają cienkie szkło o dużych wymiarach, na pewno powinny zwrócić uwagę na specjalny system redukcji drgań w centrum Vertmax, który przekłada się na jeszcze większą precyzję i pewność obróbki, ale przede wszystkim bezpieczeństwo powierzonego maszynie surowca. O to dba także dodatkowy system, którego działanie polega na tym, że w momencie rozpoczęcia procesu frezowania automatycznie aktywowane są rolki przeciwstawne, zapewniające maksymalną szczelność szkła, aby zminimalizować ryzyko powstania odprysków.

 

 

2018 02 43 3

 

 

Dowodem na „inteligencję” tego pionowego centrum obróbczego jest system rozpoznawania i zapamiętywania grubości szkła, który następnie wysyła sygnał do magazynku narzędzi, gdzie dobierany jest odpowiedni frez czy wiertło. Oczywiście wszystko to dzieje się dzięki bardzo wydajnym procesorom, które poprzez autorskie oprogramowanie bSolid typu CAD/CAM, w ciągu kilku sekund przetwarzają dane na użyteczne informacje i zadania dla maszyny. Dane te są zapisywane w pamięci maszyny, która niczym pilny uczeń podczas kolejnych zadań wykorzystuje zdobytą już wiedzę.

 

 

 

Małgorzata Wnorowska

MEKANIKA

 

Masz pytanie dotyczące artykułu, napisz:
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 02/2018

 

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik