W czasach rosnących cen energii unikanie niepotrzebnych wydatków na energię jest warunkiem koniecznym. Wprowadzając nowe rozporządzenie dotyczące oszczędzania energii (EnEV) rząd Niemiec wydał walkę marnotrawstwu energii. Projekt rozporządzenia zaostrza wymagania w stosunku do obecnie obowiązującej normy o ok. 30%. W przypadku nowych budowli będzie wprowadzane planowanie zapotrzebowania energetycznego, natomiast w przypadku starych budowli będą obowiązywały normy minimalne i obowiązek doposażenia w niezbędne urządzenia.

Szczególnie obszar zabudowy okiennej posiada wciąż jeszcze duże rezerwy oszczędności energetycznej. Okna drewniano-aluminiowe z konstrukcją ramy o dwóch niestykających się ze sobą płaszczyznach funkcjonalnych, zapewniają optymalną izolację cieplną. Konstrukcje te przyczyniają się już obecnie całkiem wyraźnie do zmniejszenia zużycia energii.

Fot. 1. Fraunhofer Institut oraz Instytut Techniki Okiennej w Rosenheim wciąż potwierdzają znakomite budowlano-fizykalne właściwości okien z drewna i aluminium



Rozporządzenie rządu niemieckiego EnEV
Ponad jedna trzecia całego zapotrzebowania energetycznego przypada na nieruchomości. Stąd też oszczędność energii w procesie eksploatacji budynku jest głównym elementem programu ochrony klimatycznej rządu. Dzięki rozporządzeniu dotyczącemu oszczędzania energii emisja CO2 do roku 2005 powinna ulec zmniejszeniu o ok. 10 mln ton.

W przypadku nowych budowli przewidziane jest obniżenie zapotrzebowania na energię grzewczą o ca. 30% obecnego zapotrzebowania. Podstawą jest w tym przypadku przyjęty standard domu o niskim zapotrzebowaniu energetycznym.

Domy zbudowane według nowych przepisów powinny zużywać tylko 7 wobec obecnie zużywanych 10 litrów oleju opałowego na m2 rocznie. Rząd, obok zwielokrotnionego wykorzystania energii odnawialnych, wspiera przede wszystkim wprowadzanie rozwiązań innowacyjnych w budownictwie. Szczególna uwaga należy się inteligentnemu wyszukiwaniu obszarów oszczędzania energii.

W przypadku nowych budowli zalecane będzie w przyszłości planowanie zapotrzebowania energetycznego zawierające istotne informacje na temat właściwości energetycznych budynku. Również dla budowli istniejących określone zostaną standardy minimalne i wymagania ich dozbrojenia w niezbędne urządzenia.
Rząd przyjmuje za punkt wyjścia osiągnięcie potencjału oszczędności energetycznej na poziomie 40%. Planowane modernizacje budynków mają obejmować wymianę nieefektywnych urządzeń grzewczych, renowację tynków oraz wymianę okien i przeszkleń.

Fot. 2. Zdjęcie w podczerwieni wykazuje niewielką emisję ciepła dla okien z drewna i aluminium



Znakomita termoizolacja
W przypadku starych budowli ponad jedna czwarta strat energii spowodowana jest niedostateczną termoizolacją okien. Okna z drewna i aluminium mogą zmniejszyć te straty o ok. 50-70%. Dopracowana pod względem technicznym konstrukcja ramy okiennej zapewnia znakomitą termoizolację dzięki całkowitemu oddzieleniu części drewnianych od aluminiowych.

Okna te, jak ciepły skafander, w zimie dają ochronę przed zimnem i wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych, latem dają przy dużym upale przyjemny chłód wewnątrz pomieszczeń i redukują w ten sposób nadmierne zużycie  energii przez urządzenia klimatyzacyjne. Dzięki sprawdzającej się technice połączeń ekstremalne różnice temperatur nie szkodzą oknom.

Fot. 3-4. Termiczna analiza części wykazuje, że okna z drewna i aluminium izolują ciepło w sposób optymalny. Przebiegi temperatury wykazują wyraźnie, że okna nawet w ekstremalnych warunkach klimatycznych (przejmujące zimno na zewnątrz i przyjemna  emperatura wewnątrz) zapewniają w każdym przypadku najwyższy stopień termoizolacji



Oprócz znakomitej termoizolacji technicznie zaawansowana koncepcja konstrukcji ramy zapewnia izolację dźwiękową i jedyną w swoim rodzaju szczelność. Fraunhofer Institut oraz Instytut Techniki Okiennej w Rosenheim wciąż potwierdzają znakomite budowlano-fizyczne właściwości okien drewniano-aluminiowych.

Liczy się tu przede wszystkim duża odporność na uderzenia deszczu (do 1200 Pa), minimalna przepuszczalność fug (wartości a) oraz ponadprzeciętna dźwiękochłonność od 32 do 42 dB. Okna takie, charakteryzujące się długoletnim okresem użytkowania, gwarancją dobrego funkcjonowania liczoną w dziesiątki lat i nie podlegającą spadkowi wartością, jak również niskimi kosztami konserwacji, nie wymagają w zasadzie utrzymania i stanowią znaczny wkład w korzystny bilans energetyczny i ekologiczny.

Glaswelt 8/2005

Dom przyszłości
Dom przyszłości będzie potrzebował zdecydowanie mniej energii niż obecnie budowane domy. O osiągnięciu tego efektu decyduje dobrze zharmonizowane oddziaływanie wszystkich istotnych pod względem energetycznym czynników. Mamy tu na myśli nie tylko doskonałą izolację cieplną, ale i nowoczesny system grzewczy o wysokim stopniu efektywności, jak również wykorzystywanie dodatkowych źródeł energii, np. energii odnawialnej.

Ponadto inteligentne systemy sterujące (z wykorzystaniem komputerów) będą w stanie w przyszłości przejąć w sposób zautomatyzowany obsługę wszystkich funkcji okien. Zabudowa okienna o wysokim stopniu izolacji cieplnej była i jest nadal decydującym czynnikiem dla dobrego bilansu energetycznego budynku

więcej informacji: Świat Szkla 12/2005

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.