Siła napędowa: ściany kurtynowe

Rynek fasad osiągnął umiarkowany 3,7% wzrost w ciągu ubiegłego roku w największych krajach europejskich (Niemcy, Francja, Włochy, Hiszpania, Wielka Brytania). Siłą napędową tego wzrostu były ponownie ściany kurtynowe, które cieszyły się wzrostem 6,3% w 2006 roku, podczas gdy konwencjonalne fasady musiały się zadowolić o wiele mniejszym wzrostem.

     W 2006 roku zostały wykonane fasady o powierzchni 629 miliona m2. Powierzchnia ta jest mniej więcej równa 88 000 boiskom do piłki nożnej. Większość (73,4%) stanowiły konwencjonalne fasady zrobione z tynku, cegieł licowych, okładzin drewnianych i innych tradycyjnych materiałów. Te typy fasad są nadal popularne, szczególnie w budownictwie mieszkaniowym. Tradycyjne projekty są często preferowane przez inwestorów w budownictwie jednorodzinnym. Niemniej jednak, jest zauważalna tendencja zmiany kierunku ku fasadom wentylowanym, które stopniowo zwiększają udział w rynku.

      Pozytywny trend rozwojowy w 2006 roku może być tylko częściowo powtórzony w kolejnych latach. Przewiduje się, że w 2007 i 2008 roku europejski rynek fasad wzrośnie co roku o 2%, a na 2009 prognozowany jest wzrost o 1,5% - chociaż mogą wystąpić znaczące regionalne różnice. Szczególnie bowiem w krajach południowej Europy boom budowlany powoli się kończy. Włochy stanęły wobec stagnacji w rynku fasad, a przewiduje się że i Hiszpania będzie musiała walczyć z recesją w budownictwie, której początek prognozowany jest na 2007 rok. Z drugiej strony Niemcy, Francja, i Wielka Brytania są na fali rozwoju gospodarczego – co może skutkować wzrostem w budownictwie.

      Ściany kurtynowe mogą najbardziej skorzystać na ekspansji budynków biurowych, który był zauważany w ubiegłym roku szczególnie w Niemczech, Francji, i Wielkiej Brytanii. W południowych krajach jednak popyt na nowe budynki był bardzo niski, a włoski rynek stanął na początku 2006 r.

     Ale i w tym segmencie w nadchodzących latach tempo wzrostu spadnie z 6,3% w 2006 do tylko 3,5% w 2009. Głównym powodem będzie nasycenie rynku i spadek inwestycji w budownictwie biurowym. Ten negatywny trend obejmie wszystkie badane kraje.

     Rozpatrując kryterium materiału zastosowanego do wykonania fasady widać, że fasady aluminiowo-szklane – z udziałem 86,8% – dominują wśród ścian kurtynowych, a inne materiały, takie jak stal, drewno lub PVC odgrywają mniejszą rolę.

     Największe regionalne różnice istnieją wśród materiałów stosowanych do wykonania tradycyjnych fasad. Fasady tynkowane w Hiszpanii nie są rozprzestrzenione, a w Niemczech ten materiał jest stosowane w ponad 75% tradycyjnych fasad. Niemcy są liderem rynku we wznoszeniu fasad otynkowanych – wykonano ich 57 mln m2.

     Z wyjątkiem Hiszpanii, w nadchodzących latach fasady tynkowane zyskają jeszcze większy udział w rynku, a inne materiały tradycyjne, takie jak cegła klinkierowa, stracą na znaczeniu. W latach od 2006 do 2009 przewiduje się że fasady tynkowane osiągną wzrost o 4,8% i jeszcze bardziej zdominują segment fasad tradycyjnych.

     Powyższą notatkę sporządzono na podstawie badań wykonanych w pięciu czołowych, pod względem wykonywanych fasad, krajach Europy.

     Więcej informacji na stronie www.interconnectionconsulting.com .

INTERCONNECTION
  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.