Nowy wymiar szkła – panele słoneczne
Energia z paneli słonecznych staje się jedną z najbardziej obiecujących technologii energii odnawialnej.

Wzrost efektywności paneli słonecznych oraz liczne dotacje rządowe, przyczyniają się do szybkiego rozwoju sektora produkującego panele słoneczne. Dla kolektorów słonecznych utrzymanie odpowiedniej transmisji światła przez szkło ma kluczowe znaczenie w produkcji energii cieplnej.

Dla ogniw fotowoltaicznych najważniejszym czynnikiem jest z kolei wydajność konwersji energii lub ich efektywność przekształcania energii słonecznej w elektryczną.

Dzięki zamianie zwykłego szkła w szkło nieprzywierające, transmisja światła przez powierzchnię szklaną pozostaje na wysokim poziomie. Dlatego ważne jest, aby długoterminowo dbać o skuteczność paneli słonecznych, nie tylko tuż po ich zainstalowaniu.

Ekologia w projektowaniu, obsłudze i konserwacji
Bycie ekologicznym jest dzisiaj bardzo istotne. Oznacza to również poprawę rentowności i zmniejszenie zapotrzebowania na energię. Dużo czasu, wysiłku i pieniędzy przeznacza się na rutynowe mycie szkła zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Pielęgnowanie szkła niesie ze sobą duże zużycie energii ze względu na:
􀁺 produkcję środków czyszczących,
􀁺 obsługę i utrzymanie pojazdów,
􀁺 eksploatację i utrzymanie sprzętu.

Ponadto mycie powierzchni szklanych generuje emisję dwutlenku węgla (CO2) i innych gazów cieplarnianych, zmieniających klimat.

Za ekologiczne szkło należy uznać takie, które powinno przyczyniać się do:

􀁺 oszczędności energii – zmniejszenia energii, zużycia wody i innych zasobów,

􀁺 poprawy zdrowia i samopoczucia – zwiększona przepuszczalność światła w budynkach,

􀁺 ochrony środowiska - zmniejszenie oddziaływania emisji CO2 i poprawa efektywności energii słonecznej.

Szkło nieprzywierające (non-stick), wymagające rzadszej konserwacji, spełnia te wymagania, jak i ekologiczne standardy budowlane. Aby sprostać ekologicznym normom, szkło musi być sprawdzone w praktyce, aby było łatwiejsze w czyszczeniu. Musi również być odporne na zaplamienia i przebarwienia oraz na korozję powierzchni szkła.

Dlaczego zwykłe szkło nie jest ekologiczne?
Zwykłe szkło nie spełnia ekologicznych wymogów, ponieważ jest znacznie trudniejsze w utrzymaniu. Wymaga większego zużycia energii przez zwiększenie wykorzystania środków czyszczących, wody, paliwa i innych źródeł.

Nawet częstsze i intensywniejsze mycie zwykłego szkła, nie prowadzi do oczekiwanych rezultatów. Jego pozbawiona ochrony powierzchnia, narażona jest na korozję i zabrudzenia. Powodują one pogorszenie się wizualnych właściwości szkła poprzez liczne przebarwienia i negatywny wpływ czynników zewnętrznych.

Wraz z utratą właściwości wizualnych budynki nie spełniają oczekiwań mieszkańców.

Czystsze, bardziej ekologiczne szkło a zwiększona efektywność
Ponieważ ekologiczne projekty budynków stają się coraz ważniejszym tematem, również i szkło jest istotną częścią tego projektu, ponieważ:

􀁺 wypływa na energię - mniejsze zapotrzebowanie na sztuczne oświetlenie, zmniejszona częstotliwość czyszczenia, obniżenie kosztów eksploatacji i utrzymania urządzeń, zmniejszone zużycie środków czyszczących i innych materiałów, mniejsze ryzyko opóźnień w realizacji projektów,

􀁺 zwiększa efektywność energetyczną – kolektory słoneczne do podgrzewania wody i ogniwa fotowoltaiczne do wytwarzania energii elektrycznej,

􀁺 ogranicza zużycie wody podczas mycia szkła – zwłaszcza gdzie woda jest cennym zasobem, koszty dostaw lub przetwarzania bywają wysokie ze względu na proces odsalania.

Wybór należy do Ciebie!
Na rynku światowym od 30 lat są dostępne nowoczesne rozwiązania, które pozwalają zabezpieczyć szkło przed negatywnym wpływem czynników atmosferycznych. Dzięki temu możliwe jest obniżenie kosztów związanych z dbaniem o wszelkiego typu powierzchnie szklane.

Do niewątpliwych korzyści szkła „non-stick” należą oszczędność czasu, którego tak brakuje w dzisiejszym świecie oraz bycie przyjaznym dla środowiska naturalnego. Ponadto dzięki zastosowaniu szkła nieprzywierającego, zyskujące coraz większą popularność panele słoneczne zachowują wysokie normy przepuszczalności świetlnej, co z kolei przekłada się na zwiększenie efektywności energetycznej.

Jednym z rozwiązań zamieniającym zwykłe szkło w szkło nieprzywierające jest System ClearShield, który jest wciąż nowością na polskim rynku, będąc jednocześnie sprawdzoną i docenioną technologią w wielu krajach świata.

SANT-TECH

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym

inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne

więcej informacj: Świat Szkła 10/2011

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.