LiSEC SS Konfig 480x120

 

 GP19-480x105px

 

 GLASS 480X120

 

Fasady i dachy szklane a komfort i bezpieczeństwo
Data dodania: 23.02.14

2014-01-07-36 grudnia ub.r. w warszawskiej Wyższej Szkole Menedżerskiej przy ul. Kawęczyńskiej odbyła się kolejna konferencja techniczna organizowana przez miesięcznik „Świat Szkła”. Tym razem jej tematem były komfort i bezpieczeństwo w konstrukcjach dachów szklanych i fasad.

W jej trakcie wygłoszono 7 referatów:

  • Komfort cieplny w budynkach wg nowych przepisówRobert Geryło, Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa,
  • Szczeliwa konstrukcyjne do fasad strukturalnych – wnioski z badańAgnieszka Marczewska, Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych, O/Kraków
  • Odporność ogniowa ścian osłonowych z dużymi przeszkleniamiBartłomiej Sędłak, Instytut Techniki Budowlanej, Warszawa
  • Hybrydowe dźwigary szklaneMarcin Kozłowski, Jacek Hulimka, Politechnika Śląska,
  • Zagadnienia projektowe fasad ze szkłem mocowanym punktowo i prętową konstrukcją wsporczą Maciej Cwyl, Politechnika Warszawska
  • Bezpieczny montaż fasad metalowo-szklanych – jak ustrzec się wypadku?Jerzy Obolewicz, Politechnika Białostocka
  • Projektowanie elementów konstrukcji szklanych na fasadachArtur Piekarczuk, Instytut Techniki Budowlanej

 

 

2014-01-06-1d

 

W Konferencji wzięli przede wszystkim udział przedstawiciele firm zajmujących się projektowaniem fasad przeszklonych – w tym głównie doborem szkła, producenci elementów szklanych mocowanych na fasadach oraz firmy zajmujące się montażem fasad i dachów przeszklonych. Byli też producenci materiałów „bazowych” i surowców – czyli szkła, profili aluminiowych, mas uszczelniających i klejących oraz okuć i napędów do elementów ruchomych instalowanych na fasadach.

Uczestnicy dopisali, mimo iż Polskę nawiedzał właśnie orkan Ksawery, utrudniając komunikację. Nawet w czasie trwania konferencji za oknami sali konferencyjnej pracowała ekipa strażaków usuwająca połamane drzewa.

 

2014-01-06-2d

 

Najwięcej pytań i kontrowersji dotyczyły kwestie związane z projektowaniem konstrukcji szklanych. Wobec braku ścisłych unormowań i przepisów zarówno w zakresie krajowym, jak też europejskim – duża odpowiedzialność spoczywa więc na projektantach. Muszą oni przyjąć odpowiednie modele statyczne i obciążenia, a po wykonaniu obliczeń tak dobrać parametry proponowanych materiałów konstrukcyjnych (np. grubość i rodzaj szkła) - aby zapewnić – trwałość i bezpieczeństwo, ale również mieć na względzie aspekty ekonomiczne projektowanej konstrukcji.

 

2014-01-07-1d

 

Mamy nadzieję iż wykładowcy wiele z takich wątpliwości wyjaśnili.

(red.)

 Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym  
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacj: Świat Szkła 01/2014

 

 

 

01 chik
01 chik