Newsletter

Login FormCzytaj także -

Aktualne wydanie

Okladka 01-2018

20180123-BANNER-160X600-V1-PL-FENSTERBAUEDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK

EDG Swiat Szkla Skyscraper 160x600 BAU OK 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

baner-2-krzywe

baner konferencja 12 2017

 

Wydanie Specjalne

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

FF18 750x150px PL NEUGIERIG 

swiat szkla 750x100 2

 

 Swiat-Szkla 480x120 26163

 inoutic 480x120-s

ERD480x100-en 

Ankieta

Czy montują Państwo lustra u klienta za pomocą kleju silikonowego?
 
Czy uważają Państwo, że klej do luster LAKMA jest lepszy od innych klejów dostępnych na rynku?
 
Czy stosują Państwo klej do luster firmy LAKMA?
 
Lumen, Lumen II  współczesna europejska sztuka szkła i witrażu
Data dodania: 19.08.11

Lumen, Lumen II – współczesna europejska sztuka szkła i witrażu

„Adam i Ewa” z cyklu „Stworzenie świata”. Francuski witraż współczesny w gotyckiej katedrze Notre-Dame w Rodez (pd. Francja). Projekt: Stephane Belzere; współpraca i wykonanie: Gilles Rousvoal – Atelier Duchemin, Paryż 2005/2007; technika fusing i malatura na szkle, utrwalana na ciepło; wym.: 1,5x9 m     To wystawa, którą przygotowuje polsko-francuskie stowarzyszenie Witraże 2000, z siedzibą w Paryżu, w partnerskiej współpracy z klasztorem OO. Dominikanów w Krakowie. Wystawa będzie prezentowana w gotyckich krużgankach tego klasztoru w lipcu 2007 roku.

 

Projekt jest kontynuacją cyklu wystaw, który został zapoczątkowany w tym samym miejscu w 2000 r. wystawą „Polski witraż współczesny”.     W grudniu 2005 r. roku została tu także zaprezentowana wystawa „Lumen, Lumen...” Wzięło w niej udział trzydziestu artystów zaproszonych z Francji, Polski i Węgier. Zaprezentowali oni rzeżbiarskie dzieła ze szkła artystycznego, a także projekty i realizacje współczesnych przeszkleń witrażowych oraz przykłady konserwacji witraży zabytkowych.

 

 

To kulturalne wydarzenie odniosło duży sukces zarówno artystyczny jak i medialny. W związku z tym, na życzenie polskiej publiczności, a zwłaszcza artystów witrażowych, stowarzyszenie „Witraże 2000” organizuje następną wystawę o tej tematyce z udziałem artystów francuskich, jak też twórców zaproszonych z Republiki Czeskiej i Slowacji, członków Unii Europejskiej.„Dolmen” – szkło artystyczne, rzeźba. Projekt i wykonanie: Jana Mihulova, Liberec (Czechy) 2005; technika: szkło dmuchane, formowane na ciepło, malatura; wym.: wys. 46 cm, szer. podst. 27 cm.     Wystawie towarzyszyć będzie seminarium, które odbędzie się w sali Kapitularza, przylegającej do krużganków klasztoru. Artyści witrażowi, biorący udział w wystawie, będą mogli przedstawić swoje idee, zaprezentować dorobek twórczy, jak również podzielić się doświadczeniem zawodowym z innymi twórcami jak i z publicznością.Wykłady będą bogato ilustrowane przeźroczami i filmami wideo.„Anioł” z cyklu „Zwiastowanie”. Polski witraż współczesny w gotyckim kościele św. Macieja we Wrocławiu. Projekt: Beata Stankiewicz-Szczerbik; wykonanie: pracownia Witraże Oleszczuk, Wrocław 2005, we współpracy z autorką projektu; technika: szkło termoformowane, malatura.     Celem wystawy i seminarium jest przede wszystkim spotkanie się artystów o różnorodnej kulturze i tradycji, z różnych krajów Europy, którzy zaprezentują swoją specyficzną twórczość w tej dziedzinie sztuki, z całkowitym respektem dla tożsamości narodowej.

Prezentacja ujawni zarówno różnice jak i podobieństwa między nimi Spotkania te mogą ułatwić nawiązanie znajomości, może przyszłej współpracy między artystami, jak także kontaktów z innymi fachowcami z tej dziedziny sztuki. Wystawa „Lumen, Lumen II” ma także cel dydaktyczny i kulturalno-oświatowy.

 

Organizatorzy mają nadzieję, że upowszechni wiedzę na temat współczesnej sztuki szkła i witraży wśród jak najszerszej publiczności, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży ze szkół artystycznych, artystów witrażowych, historyków sztuki, konserwatorów zabytków, architektów oraz wszystkich zainteresowanych tym tematem osób, zarówno ze środowiska sakralnego jak i świeckiego – być może przyszłych zleceniodawców.


     Wystawa w swoim założeniu, ma mieć charakter europejski, ewolucyjny i cykliczny. Przewiduje się również prezentację tej wystawy w innych miastach, zarówno w Polsce jak i we Francji. W październiku 2007 r. wystawa ma być pokazana we Wrocławiu w nowej galerii sztuki „U Wujka”, a w 2008 – w Orleanie, stolicy Regionu Centrum we Francji, w ramach współpracy i wymiany kulturalnej między tym regionem a województwem małopolskim.

 

Projekt uzyskał patronat honorowy ze strony Genralnego Konsulatu i Instytutu Francuskiego w Krakowie, jak też Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego oraz subwencje finansowe zarówno polskie jak i francuskie.

 

Wystawa
Miejsce: krużganki klasztoru OO. Dominikanów, ul. Stolarska 12, 31-043 Kraków
Data: 7-29 lipca 2007 r.
Wernisaż: sobota 7.07., godz. 17.
Czynna: codziennie w godz. 8-20. Wstęp wolny.


Seminarium
Miejsce: sala Kapitularza w krużgankach klasztoru OO. Dominikanów
Data: sobota, 7.07., w godz. 9-14. Wstęp wolny.
Program wystawy i seminarium będzie dostępny na miejscu oraz na stronie internetowej „Świata Szkła” www.swiat-szkla.pl

„Diatreta ze spaghetti” – szkło artystyczne, naczynia. Kompozycja, projekt i wykonanie: Peter Borkovics, Budapeszt (Węgry) 2007; technika: szkło gięte, formowane palnikiem na ciepło; śred. naczynia od góry 18 cm.


W ramach patronatu medialnego „Świat Szkła” zamieści relację z wystawy oraz opublikuje wybór materiałów seminaryjnych i portfolio wystawców.Ewa Grzech

 

więcej: Świat Szkła 6/2007

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik