Rho Vetrocer to nazwa nowej drukarki do szkła, która została zaprezentowana po raz pierwszy na targach Glasstec 2014 przez firmę Durst Industrial Inkjet Application GmbH,nowoutworzony oddział firmy Durst w miejscowości Lienz.

 

Durst Industrial Inkjet Application GmbH produkuje, dostarcza, instaluje i serwisuje nie tylko drukarki Rho Vetrocer jako urządzenia wolnostojące, ale także dostarcza atramenty ceramiczne Vetrocer. Jako główny wykonawca, dostarcza także kompletne linie do produkcji dekorów szklanych, zawierające myjkę, sekcję suszenia w podczerwieni IR oraz piec do wypalania. 

 

Nowa drukarka to owoc wieloletnich doświadczeń, pracy i wiedzy firmy Durst w zakresie technologii druku cyfrowego: seria Gamma do drukowania wzorów na płytkach ceramicznych, która jest w ciągłej produkcji od roku 2003, rozwiązała problem sedymentacji nieorganicznych atramentów dzięki zastosowaniu technologii ciągłego przepływu atramentu przez głowice. 

 

 

2015 03 53 1

 

 

Technologia ta została teraz jeszcze bardziej zoptymalizowana w serii Rho Vetrocer, wykorzystując nowe głowice z dyszami QSR oraz innowacyjną technologię płynów.

 

Rama bazowa, bioniczny wspornik wykonany w technologii „maglev”, pochodzący od uznanej serii Rho do grafiki, elektronika wywodząca się z technologii jednoprzejściowej dla maszyn drukujących etykiety oraz interfejs użytkownika zostały zoptymalizowane do drukowania na szkle.

 

Atramenty ceramiczne, które zostały opracowane w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym firmy Durst, są całkowicie nowe i innowacyjne: selektywne pigmenty nieorganiczne, środki dyspersyjne i bezołowiowe fryty zostały połączone w atramenty, które z powodzeniem przeszły wszystkie testy dla kolorów elewacyjnych – zarówno dla szkła ESG, jak i laminowanego szkła z EVA.

 

Atramenty Vetrocer, szczególnie w zakresie czerwieni, zapewniają dużo większą głębię koloru niż w przypadku podobnych nadruków cyfrowych bądź atramentów sitodrukowych.

 

Kolor czarny ma także wyższy poziom czerni w porównaniu z innymi, znanymi atramentami. Ze względu na wysoką pigmentację, wystarcza nanoszenie atramentu z wydajnością wynosząca 35 g/m2 lub 65 g/m2 dla zapewnienia całkowitej nieprzezroczystości – to mniej niż w przypadku zwykłych atramentów.

 

 

2015 03 53 2

 

 

Użycie nietoksycznych substancji – fryty są także bezołowiowe (na bazie cynku) – powoduje, że atrament nie musi być opatrzony etykietą jak dla substancji szkodliwej/niebezpiecznej (poza etykietą o szkodliwości dla środowiska), co oznacza, że klasyfikowany jest w niższej kategorii zagrożenia niż standardowe atramenty UV.

 

Seria Rho Vetrocer jest obecnie produkowana dla szerokości nadruku wynoszącej 2500 mm. Trwają już prace nad szerszą wersją o wymiarach do 3300 mm. Seria Rho Vetrocer ma asymetryczny układ głowic drukujących, dlatego nanoszenie koloru zawsze odbywa się w ten sam sposób podczas dwukierunkowego drukowania, co zapobiega przesuwaniu się kolorów i prążkowaniu.

 

Wydajność i kolory serii Rho Vetrocer mogą być opcjonalnie rozszerzone. Podstawowy model Rho Vetrocer Basic z jednym modułem na każdy kolor drukuje z wydajnością około 25 m2/h w dobrej jakości, bez efektu prążkowania.

 

 

 

2015 03 53 3

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 3/2015

  • Logo - alu
  • Logo aw
  • Logo - fenzi
  • Logo - glass serwis
  • Logo - lisec
  • Logo - mc diam
  • Logo - polflam
  • Logo - saint gobain
  • Logo termo
  • Logo - swiss
  • Logo - guardian
  • Logo - forel
  • vitrintec wall solutions logo

Copyright © Świat Szkła - Wszelkie prawa zastrzeżone.