Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 02 okladka gif

Świat Szkła 02/2020

(wydanie polsko-angielskie)

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 20200212a-SWIAT-SZKLA-HALIO-160X600-V3

  

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

 dom bez barier okladka

 

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

BUDMA 2018 – krótkie podsumowanie
Data dodania: 23.02.18

Każda firma chcąca się liczyć na rynku budowlanym w Polsce rozważa swój udział w największych polskich targach budowlanych. Nie wszystkie ostatecznie się decydują na stoisko, ale z pewnością je co roku odwiedzają. Tym bardziej, że targi to również imprezy towarzyszące. Wśród nich, według nas, na szczególne zainteresowanie branży szklarskiej i okiennej zasługiwały dwa wydarzenia: 

 

IX Forum Budownictwa Pasywnego i Efektywności Energetycznej, konferencja poświęcona najważniejszym trendom w zakresie szeroko pojętego oszczędzania energii w budownictwie. Prelegentami byli polscy i zagraniczni specjaliści, a wśród uczestników można było spotkać zarówno przedstawicieli branży, jak i inwestorzy chcący uzyskać wiedzę i podyskutować na temat najnowszych technologii oszczędzających energię w budownictwie.

 

Budynek przyszłości. Poza standard pasywny. Pod tym hasłem Stowarzyszenie Wielkopolski Dom Pasywny zorganizowało wystawę i warsztaty mające na celu zaprezentowanie rozwiązań i technologii zastosowanych w budynkach zaprojektowanych i wybudowanych w standardzie pasywnym, w których połączono rozwiązania inspirowane naturą z wykorzystaniem nowoczesnych, odnawialnych źródeł energii. Dzięki takiemu podejściu powstają niezwykłe obiekty łączące w sobie 5 poszukiwanych przez inwestorów cech: komfortu, oszczędności energii, ekonomiczności budowy, estetyki oraz dbałości o środowisko naturalne. Na koniec każdego dnia konferencji, zarejestrowani uczestnicy mogli wziąć udział w wycieczce szkoleniowej prezentującej wybrane obiekty.

 

Wystawa natomiast prezentowała ostatnie projekty nowoczesnych dodatnio-energetycznych budynków w standardzie pasywnym wraz z zastosowanymi w nich technologiami.

 

„Świat Szkła” był patronem medialnym obu opisanych powyżej wydarzeń

 

 

Warto było zobaczyć

 

W ramach targów najbardziej nowatorskie produkty nagradzano medalami targowymi, o czym pisaliśmy przed miesiącem, a także wzmianki można znaleźć na sąsiednich stronach niniejszego wydania. Za szczególną ciekawostkę uznaliśmy produkt przygotowany przez firmę DGF, a prezentowany przez ALUSKY. To szkło o sterowanej elektrycznie przezierności strefowej.

 

Innym, bardzo ciekawym i nowatorskim rozwiązaniem był zintegrowany system sterowania urządzeniami domowymi „Smart Dom” firmy FIBARO, prezentowany także na stoisku FAKRO.

 

 

2018 02 2 1

 

 

2018 02 2 2

 

 

2018 02 2 3

 

 

BUDMA 2018 w liczbach: 

 

  • blisko 1000 wystawców (blok targów BUDMA, KOMINKI, INTERMASZ, INFRATEC)
  • ponad 150 zgłoszonych nowości produktowych 
  • 20 zgłoszonych rynkowych premier w ramach Klubu Premier BUDMA 
  • 42 Złote Mede MTalP (rozkład dla bloku targów: 35 BUDMA, 5 Kominki, 2 Intermasz) 
  • Około 100 konferencji, prezentacji, szkoleń i wydarzeń towarzyszących targom BUDMA 
  • 2700 informacji prasowych, telewizyjnych, w serwisach internetowych czy także forach tematycznych (od 01.09 do 05.02) 
  • 46 000 targowych gości w ciągu 4 intensywnie budowlanych dni!

 

 

II Forum Gospodarcze Budownictwa i Architektury

 

Nowe przepisy, założenia programu „Krajowego Zasobu Nieruchomości”, konkurencyjność polskich firm budowlanych na rynkach zagranicznych – to tylko niektóre z tematów, jakie zostały poruszone podczas II Forum Gospodarczego Budownictwa i Architektury oraz Dni Inżyniera Budownictwa, które zapewniło ogromną dawkę wiedzy podczas targów BUDMA.

 

Podczas Forum poruszona została także tematyka jakości w przestrzeni publicznej, w kontekście jej dostępności dla osób niepełnosprawnych. Dyskusji poddana została przyszłość branży budowlanej, podczas której zaproszeni goście starali się odpowiedzieć na pytanie, czy automatyzacja produkcji i eksport są szansą na stały rozwój polskich firm? Wśród podejmowanych podczas Forum tematów nie zabrakło również rozmów o przyszłości kadry pracowniczej i fachowców, których zaczyna brakować na polskim rynku budownictwa.

 

 

(...)

 

2018 02 3 1

 

 

2018 02 3 2

 

 

Prawidłowy montaż stolarki budowlanej – MONTERIADA

 

Podczas 3 edycji MONTERIADY na Międzynarodowych Targach Budownictwa i Architektury BUDMA uczestnicy wydarzenia mieli okazję przekonać się na żywo, jak wygląda montaż produktów wiodących firm z branży stolarki budowlanej. W pokazach zostały wykorzystane najnowocześniejsze narzędzia, akcesoria i systemy montażowe. W tym roku nowością był pokaz montażu rolet zewnętrznych wraz ze sterowaniem oraz regulacją okuć.

 

Na osoby, które odwiedziły stoisko MONTERIADY 2018 czekali też eksperci firm, którzy w przystępny sposób wyjaśniali wszelkie kwestie techniczne i opowiadali o produktach. Proces instalacji można było nie tylko oglądać, lecz także przeprowadzić go samodzielnie – w ramach konkursu dla najszybszych „monterów” spośród publiczności przygotowano specjalne nagrody. Zaplanowano również konferencję prasową oraz wizytę uczniów klas patronackich „DOBRY MONTAŻ” z dwóch szkół branżowych.

 

 

Wytyczne do montażu okien i drzwi zewnętrznych

 

Ponieważ czytelników „Świata Szkła” interesują kwestie związane z prawidłowym montażem stolarki otworowej, na naszych łamach często gości ten temat, a także pisaliśmy o samej MONTERIADZIE, której byliśmy patronem medialnym.

 

Na gruncie zainteresowań tym tematem naszych czytelników postanowiliśmy udostępnić na polskim rynku Wytyczne do montażu okien i drzwi zewnętrznych, opracowane przez niemiecki RAL, a wydane przez ift Rosenheim. Jest to polskie wydanie, zaktualizowane do obowiązujących przepisów w tym zakresie. Na targach BUDMA 2018 rozpoczęto przedsprzedaż tej poszukiwanej instrukcji, która będzie trwała do końca marca. Samo wydanie planowane jest na maj 2018. Zainteresowanych szczegółami zapraszamy tu:

 

www.swiat-szkla.pl/aktualnoci/112/14163

 

 

Czas architekta

 

Z innych wydarzeń targowych warto było zwrócić uwagę na cykle wykładów przeznaczonych dla architektów i projektantów, którzy podczas BUDMY znaleźć mogli nie tylko setki najnowszych i inspirujących produktów prezentowanych przez wystawców, ale także spotkać światowej sławy architektów, wziąć udział w debatach, czy także zobaczyć ponad 130 prac i realizacji biur i pracowni architektonicznych z całej Polski!

 

 

2018 02 3 3

 

 

2018 02 3 4

 

 

1m/ARCH. To właśnie 1m/ARCH (1 metr dla architekta) był, po raz pierwszy podczas targów BUDMA, miejscem prezentacji dokonań i osiągnięć ponad 130 biur i pracowni architektonicznych. Specjalnie zaaranżowana przestrzeń antresoli pawilonu 3A była także miejscem spotkań i konsultacji z architektami, chętnie odwiedzanym nie tylko przez samych architektów, ale również inwestorów, którzy zainteresowani byli często niestandardowymi, interesującymi rozwiązaniami architektonicznymi.

 

Design 4 Senses. Unikatowe, nieszablonowe rozwiązania, niecodzienny design, perfekcyjna forma i faktura – każdego dnia w naszej pracy poszukujemy materiałów, które wyniosą nasze projekty na wyższy poziom i spełnią, a nawet przekroczą oczekiwania naszych klientów. To również dzięki topowym produktom i rozwiązaniom technologicznym, nasze prace mają szansę wybić się spośród otaczającej nas architektury, zostać dostrzeżone i docenione zarówno przez środowisko architektów, ale przede wszystkim przez postronnego obserwatora.

 

To właśnie w strefie Design 4 Senses znaleźć mogliśmy te produkty i rozwiązania, które spełnią najwyższe wymagania każdego projektu. Design 4 Senses zaprezentowało unikatowe, ekskluzywne propozycje produktowe takich marek jak m.in. Alusky, Fakro, Finishparkiet, Hörmann, czy Schody Marchewka.

 

MVRDV – odkrywając poznański Bałtyk Tower. Co przyświecało twórcom poznańskiego Bałtyk Tower, uznanej na całym świecie pracowni architektonicznej? Kulisy powstania nowoczesnego, odważnego jak na poznańskie (i pewnie polskie) standardy budynku, poznaliśmy już drugiego dnia targów BUDMA. Gościem specjalnym była Fokke Moerel z holenderskiej pracowni MvRdV, wielokrotnie wyróżnianej prestiżowymi nagrodami, tworzącej nietypowe realizacje, które projektowane są zawsze od nowa, bez używania środków już raz wypowiedzianych.

 

Opowiedzmy o przestrzeni. Stałym miejscem w kalendarzu wydarzeń skierowanych głównie do architektów podczas targów BUDMA jest debata architektoniczna. Tegoroczne spotkanie z udziałem twórców zajmujących się m.in. opisywaniem i popularyzacją wiedzy o architekturze i urbanistyce odbyło się pod hasłem „Opowiadanie Przestrzeni”. Zaproszeni goście podjęli próbę odpowiedzi na klika pytań, m.in. w jaki sposób opowiadać o przestrzeni, z których mediów korzystać, jakim językiem przekazywać informacje i do kogo je kierować? Podjęta została także kwestia edukacji i stanu wiedzy o architekturze u przeciętnego polskiego odbiorcy.

 

Debatę prowadził znany i ceniony krytyk architektury, dziennikarz Jakub Głaz. Obszerną fotorelację z targów BUDMA 2018 można zobaczyć tu:

 

 

2018 02 3 5

 

Już dzisiaj zapraszamy na 28. Edycję Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury BUDMA!

05-08.02.2019, Poznań

 

 

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 
Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji: Świat Szkła 02/2018

 

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik