Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 07 okladka

Świat Szkła 07-08/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

Sedymentacja – przyjazne dla środowiska i dla portfela uzdatnianie wody w urządzeniach BOHLE
Data dodania: 02.08.19

Firmy zajmujące się obróbką szkła, wiedzą, jak docenić dużą wydajność i niezmiennie wysoką jakość wykonania. Ponieważ uzdatnianie wody chłodzącej niesie ze sobą również dodatkowe wartości, nie tylko własna działalność zyskuje ekonomiczną efektywność, ale proces ten przynosi także korzyści środowisku.

 

Firma użytkująca urządzenie do sedymentacji osadów potrzebuje o 20% mniej wody niż w technologii konwencjonalnej. Obróbka szkła odbywa się prawie we wszystkich przypadkach z wykorzystaniem chłodzenia wodą.

 

2019 07 54 1

 

Zapobiega to skokom ciepła na krawędziach szkła i usuwa drobne cząstki szkła. Rezultatem jest zanieczyszczona woda chłodząca, która – gdy nie jest poddana procesowi oczyszczania – powoduje obniżenie jakości obrabianych wyrobów i wzrost kosztów obróbki szkła.

 

Coraz więcej firm korzysta więc z nowoczesnych osadników z firmy BOHLE do oczyszczania i ponownego wykorzystania wody stosowanej w procesie obróbki szkła.

 

2019 07 54 2

 

Zostały sprawdzone w wieloletniej pracy w rzeczywistych warunkach, na stanowiskach zajmujących się obróbką szkła. Łączą optymalne wyniki czyszczenia ze znacznymi oszczędnościami zużucia maszyn i narzędzi diamentowych – a więc redukcji kosztów obróbki szkła. Ponad 500 systemów oczyszczających z powodzeniem działa na całym świecie.

 

2019 07 54 3

 

 

Nowoczesna technologia sedymentacji jest dobra dla firmy i środowiska
Jak dotąd, wiele firm często kieruje zanieczyszczoną wodę procesową do prostego zbiornika zbiorczego. Tymczasem woda staje coraz bardziej zanieczyszczana przez niedokładne oczyszczenie, więc należy ją wymieniać w regularnych odstępach czasu.

 

Natomiast sedymentator prawie całkowicie usuwa nawet najmniejsze cząstki pyłu szklanego (mniejsze od 5 μm). Przy odpowiedniej dawce granulatu sedymentacyjnego uzyskuje się prawie czystą wodę. Nawet tłuste składniki są usuwane prawie całkowicie.

 

2019 07 54 4

 

Ponadto czysta woda procesowa ma znaczący wpływ na jakość obrabianego szkła. Czysta woda, szczególnie w połączeniu z odpowiednio dozowanym chłodziwem, zapewnia ciągłą wysoką jakość szlifowania i polerowania. Poprawia wydajność maszyny nawet o 20%, zwiększa trwałość narzędzi nawet o 30% i niezawodnie zapobiega wzrostowi pH wody procesowej.

 

 

Nawet mniejsze firmy coraz częściej wykorzystują Sedymentory
Sedymentatory są obecnie używane nie tylko w firmach zajmujących się obróbką szkła na dużą skalę lub przy instalacji nowych maszyn do obróbki szkła.

 

Mogą być również instalowane na istniejących liniach produkcyjnych i przy osobno pracujących maszynach. Dążenie do przyjaznych dla środowiska, zrównoważonych metod produkcji, w połączeniu ze znaczną redukcją kosztów prowadzi również coraz częściej do korzystania z oczyszczalni ścieków w mniejszych przedsiębiorstwach.

 

2019 07 54 5

 


Decydującym czynnikiem jest zasada czyszczenia
Przy wdrażaniu technologii sedymentacji BOHLE celowo zaprojektował częściowe oczyszczanie przepływajęcej wody (zasada „by-pass“), ponieważ takie rozwiązanie niesie ze sobą znaczne korzyści.

 

Z jednej strony granulki sedymentacyjne nie wchodzą w obieg wody do połączonych maszyn, a z drugiej strony przedawkowanie preparatu sedymentacyjnego, prowadzące do „zmydlenia“ narzędzi, jest praktycznie niemożliwe. Reakcja granulek sedymentacyjnych zachodzi wyłącznie fizycznie w Sedymentorze.

 

Woda procesowa jest wstępnie oczyszczana przez ciągłą sedymentację i zawracana do maszyny (stopień oczyszczenia do około 30%). Aktywna faza czyszczenia wyłącza połączenie z maszyną przetwarzającą; działa to z własnym systemem cyrkulacji.

 

Dodatek granulek sedymentacyjnych wiąże również najdrobniejsze szklane części, które później osiadają na dnie i są wypompowywane. Odpady pyłu po szlifowaniu szkła można następnie odpowiednio utylizować.

 

 

 Dziesięć korzyści widocznych na pierwszy rzut oka

- zmniejszenie zużycia świeżej wody i kosztów utylizacji ścieków;
- oszczędzanie energii i zmniejszenie kosztów;
- ochrona środowiska;
- przestrzeganie wytycznych dotyczących zużycia wody i warunków sanitarnych;
- zmniejszenie kosztów konserwacji, obsługi i czyszczenia maszyn szklarskich;
- wydłużenie czasu bezawaryjnej pracy maszyny;
- zmniejszenie zużycia narzędzi diamentowych
- unikanie korozji;
- zwiększanie wydajności;
- poprawienie jakości przetwarzanego szkła.

 


Przykładowy rachunek
W porównaniu z konwencjonalnymi metodami oczyszczania wody (np. ręcznym czyszczeniem zbiorników wody) Sedymentor zużywa mniej niż 20% wody potrzebnej w konwencjonalnym procesie technologicznym. Z reguły zbiornik wody w przemyśle szklarskim jest czyszczony raz w tygodniu.

 

Przy użyciu Sedymentora znacznie obniża się częstotliwość jego czyszczenia – do 1-2 razów w ciągu roku. Jeśli przed jego instalacją zużywano 20 tys. l rocznie, to po instalacji urządzenia zużycie spada poniżej 6 tys. l.

 

 

 Uzdatnianie wody w pytaniach i odpowiedziach

 

2019 07 54 6Marek Skotnicki Q4Glass:
Który rodzaj flokulantu jest bardziej efektywny w usuwaniu zanieczyszczeń po szlifowaniu szkła? Mam na myśli roztwory wodne oraz proszki dodawane bezpośrednio do wody brudnej.

BOHLE:
W Sedymentorze BOHLE zastosowano specjalny flokulant w proszku, który nie wykazuje prawie żadnej interakcji z maszynami produkcyjnymi, w porównaniu z innymi, płynnymi flokulantami. Dzieje się tak, ponieważ flokulacja zachodzi wyłącznie fizycznie, a krytyczne reakcje chemiczne są eliminowane. Na przykład, konkurencyjne produkty w wyniku takich reakcji mogą powodować zwiększoną korozję narzędzi służących do obróbki szkła, które wchodzą w kontakt z wodą procesową. W porównaniu z płynnymi flokulantami, posługiwanie się sproszkowanym flokulantem przez urządzenie BOHLE jest również znacznie mniej skomplikowane. Składniki granulatu flokulacyjnego Sediflock ulegają biodegradacji.


Marek Skotnicki Q4Glass:
Jak praktycznie zapobiegać osadzaniu się zanieczyszczeń (zmniejszania przekrojów rur) w rurociągach doprowadzających wodę brudną do stacji oczyszczania?

BOHLE:
Rury powinny mieć odpowiednie nachylenie od maszyny do Sedymentora. Długość orurowania nie powinna przekraczać 25 m: najlepiej zaprojektować jak najkrótsze odległości!

 

2019 07 54 7Marcin Pietrzak, SZKŁOBUD Płock:
Co, jeśli mamy kilka maszyn umieszczonych w różnych częściach hali lub w różnych halach? Czy możliwe jest skonstruowanie takiego „przenośnego” urządzenia, które w chwili obecnej czyści jeden zbiornik (jedną maszynę), a po czyszczeniu jest przesuwane do innej maszyny?


BOHLE:
Nie oferujemy przenośnego systemu jako standardowego rozwiązania, ale wiemy, że niektórzy z naszych klientów w Niemczech już wyposażyli swoje mniejsze modele Sedimentor, takie jak SEDI03 i SEDI10, w ramę z rolkami, aby móc przetaczać system oczyszczania wokół linii produkcyjnej. Z pewnością takie rozwiązanie może być możliwe tylko dla mniejszych modeli Sedimentorów. Największy model SEDI24 jest zbyt ciężki, aby go przewozić.
W tej technologii czyszczenia mamy dozowanie flokulantów, regulowane czasy pracy, mieszanie i inne operacje, więc woda musi być brudna, aby włączyć urządzenie. A kiedy woda jest brudna po całym dniu, ale wciąż jest dużo szlamu, który uniemożliwia działanie flokulantów, podłączamy urządzenie czyszczące. Nie wszystkie maszyny pracują codziennie, więc może nie ma potrzeby, aby by obciążać kosztami duże i rozległe lub małe, ale liczne instalacje.

 

Marcin Pietrzak, SZKŁOBUD Płock:
Czy jest możliwe, żeby zanieczyszczona woda ze wszystkich maszyn wpadała do jednego zbiornika i, po oczyszczeniu, taka czysta woda procesowa wracała bezpośrednio do chłodzenia narzędzi służących do obróbki szkła w maszynach szklarskich, a nie do zbiornika na czystą wodę?


BOHLE:
Tak, możliwe jest połączenie kilku maszyn z jednym zbiornikiem wody do Bohle Sedimentor. (zob. rysunek).

 

  

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 7-8/2019
 

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik