Czytaj także -

Aktualne wydanie

2020 09 okladka

Świat Szkła 09/2020

User Menu

 20191104-V1-BANNER-160x600-POL

 

 

 

facebook12

czytaj newsy Świata Szkła

- więcej szklanej architektury

 

Baztech

Miesięcznik Świat Szkła

indeksowany jest w bazie

czasopism technicznych

 

 

Wydanie Specjalne

okladka Dom inteligentny 22

(w opracowaniu) 

 dom bez barier okladka

gotowy

Fasady przeszklone termika akustyka odpornosc ogniowa 2016

 

okna pasywne 2015a

 

Fotowoltaika w architekturze okladka

 

20140808Przegrody przeciwpozarowe

 

konstrukcje szklane

 

20140533 Konstrukcje przeszklone 2

 

katalog 2018 a

 

banner konferencja 04 2019

 RODO

 

 Baner 2

BOHAMET to Master i Genius
Data dodania: 02.08.19

 BOHAMET to jeden z nielicznych w Europie zakład, który obrabia szkło o grubości 25 milimetrów: od rozkroju pohartowanie.

 

Powstają z niego okna okrętowe, szyby do jachtów. Z obróbką tak grubych tafli z powodzeniem radzi sobie pierwsze w Polsce, nowej generacji centrum obróbcze INTERMAC Master One.

 

2019 07 62 1

 

Trzyosiowe centrum obróbcze Master One to już szósta maszyna z logiem INTERMAC, która stanęła w hali firmy BOHAMET w Cielu koło Bydgoszczy.

 

Prócz wielofunkcyjnej rodziny Master (trzech modeli Master 43 i jednego Master 53, a od niedawna wspomnianego Master One), nad jakością szkła produkowanego w BOHAMET czuwa również stół do rozkroju Genius 61 CT-Red.

 

Wszystkie maszyny na przełomie kilkunastu lat dostarczyła i do dziś serwisuje firma MEKANIKA.

 

2019 07 62 2

 

— Pomimo dzielącej nas odległości z Gorlic do Ciela, nigdy nie odczuliśmy problemu oczekiwania na reakcje serwisową, zawsze pomoc przychodzi bardzo szybko — mówi Łukasz Wanatowski, kierownik działu produkcji.

 

— Tak samo było z wdrożeniem nowego centrum Master One i stołu Genius CT-Red oraz przeszkoleniem operatorów: szybko, sprawnie, zgodnie z ustalonymi terminami.

 

2019 07 62 3

 

Wspomniane Master One i Genius CT-Red to dwa najnowsze urządzenia w parku maszynowym BOHAMET, które zostały zainstalowane w tym roku.

 

— Poziom zadań produkcyjnych i zleceń, które przychodzą ze stoczni całego świata wzrósł tak dynamicznie, że musieliśmy zdecydować się na zakup nowych maszyn do rozkroju i obróbki — mówi Krzysztof Michalski, dyrektor produkcji.

 

2019 07 62 4

 

— Tym bardziej, że w naszej produkcji nie ma zadań wysokoseryjnych. Do każdego okrętu, statku, jachtu, pojazdu wykonujemy jednostkowe wyroby o różnych wymiarach, kształtach, promieniach gięcia, z innymi otworami do mocowań, a czasem ze specjalną, wymaganą przez odbiorcę grafiką, którą nadrukowujemy cyfrowo.

 

2019 07 62 5

 


Genius CT-Red to numerycznie sterowany stół z kontrolą w trzech osiach, do cięcia prostoliniowego i profilowanego powierzchni ze szkła monolitycznego i laminowanego.

 

To tu rozkrawane są formatki, które następnie w trybie półautomatycznym łamane są przez operatora.

 

2019 07 62 6

 

— System sam podpowiada nam w jaki sposób rozmieścić elementy na arkuszach szkła, by optymalnie wykorzystać jego powierzchnię — mówi Łukasz Wanatowski.

 

— To znacznie przyspiesza nam pracę, szczególnie przy realizacji elementów o bardzo różnych i skomplikowanych kształtach, takich jak szyby do tramwajów, pociągów czy autobusów.

 

2019 07 62 7

 

Już ta maszyna mogła nawiercać otwory, jednak w zakładzie BOHAMET zadania te przejmują centra obróbcze. — Rozkrój był dotąd naszym wąskim gardłem — wspomina Krzysztof Michalski.

 

2019 07 62 8

 

— Odkąd zadanie to wykonuje obok starej maszyny również Genius CT-Red, możemy znacznie zwiększyć i przyśpieszyć produkcję, jednak zleceń jest tak dużo, że Genius musi skupić się przede wszystkim na precyzyjnym rozkroju, a resztę zadań przekazać innym maszynom. Tym bardziej, że w ostatnim czasie do grupy maszyn CNC dołączył Master One.

 

2019 07 62 9

 


Master One
Zakup centrum obróbczego nie był wcale prostym zadaniem, bo choć BOHAMET dysponuje kilkoma obszernymi halami produkcyjnymi, to nowe centrum musiało stanąć w konkretnym miejscu, między dwoma innymi maszynami, zastępując wysłużone już urządzenie.

 

— Liczyły się więc nie tylko parametry, wobec których mieliśmy spore oczekiwania w zakresie wysokiej wydajności i jakości obróbki, ale też gabaryty nowego centrum obróbczego — mówi Krzysztof Michalski.

 

— Nowy Master One dzięki kompaktowej budowie, a jednocześnie rozwiązaniach najnowszej generacji spełnił te oczekiwania i już od dwóch miesięcy zajmuje się szlifowaniem krawędzi, ich zatępianiem, wycinaniem i wierceniem otworów, zgodnie z programem wprowadzonym przez operatora na zintegrowanym z maszyną pulpicie sterowniczym.

 

2019 07 62 19

 

To jedna z nowości wyróżniających Master One od dotychczasowych modeli serii Master. W Master One zaprojektowano nową konsolę z nieruchomym ramieniem, ekranem 21,5” i panelem elektrycznym. Jest on całkowicie zintegrowany z korpusem maszyny, co czyni ją bardziej kompaktową, ale też ułatwia operatorowi organizację i zarządzanie produkcją.

 

Master One jest też szybszy i bardziej wydajny. — Przede wszystkim zainstalowano tu najnowszej generacji procesor do szybkiego przetwarzania i przekazywania danych — mówi Piotr Mędrygał z firmy MEKANIKA.

 

— Większa prędkość transmisji danych pozwala lepiej zarządzać interpolacją osi, a także eliminuje niebezpieczeństwo uszkodzenia obrabianych elementów.

 

Master One jest zdecydowanie wydajniejszy. Przyśpieszono prędkość pracy każdej z trzech osi aż do 12 000 obr/min., redukując czas cyklu produkcyjnego przy zachowaniu wysokiej precyzji obróbki. Prędkość ta jest sterowana numerycznie przy pomocy falowników.

 


Ergonomia Master One
Stół roboczy ma wymiary 3300x1500 mm, a wysokość blatu wynosi jednie 730 mm od podłogi, znacznie ułatwiając ładowanie i rozładunek szkła.

 

Elementy – nawet o dużych gabarytach – można załadować bezpośrednio za pomocą przyssawek i szybko ustawić na stole z wykorzystaniem podciśnienia, bez konieczności ich mechanicznego mocowania przy pomocy śrub.

 

Skrócono czasy ustawiania przyssawek za pomocą nowego lasera krzyżowego do pozycjonowania przyssawek w osi X i Y.

 


— Pozwala on zaoszczędzić do 20% całkowitego czasu instalacji — dodaje Piotr Mędrygał. Maszyna sama dobiera narzędzia do programu obróbki. Już w wersji podstawowej w tylnym magazynku znajduje się ich 23 sztuki.

 

Ustawione w rzędzie, zapewniają szybkie przezbrojenie i redukują przestoje w przypadku skomplikowanej wielonarzędziowej obróbki.

 

— System sam wykryje, gdyby przez przypadek wrzeciono pobrało nieprawidłowe narzędzie, niezgodne z aktualnym zadaniem — zapewnia Piotr Mędrygał.

 

Małgorzata Wnorowska
MEKANIKA

 

2019 04 62 7

 

Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym 

Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne 
Więcej informacji:  Świat Szkła 7-8/2019
 

 

 

Czytaj także --

 

 

01 chik
01 chik