LISEC wyjaśnia: Dlaczego wstępne laminowanie jest sercem systemu laminowania? |
Data dodania: 27.08.20 |
Laminowanie wstępne (pre-laminacja) jest często określane w przemyśle szklarskim jako serce systemu laminowania.
I słusznie, ponieważ proces laminowania w dużej mierze odbywa się podczas laminacji wstępnej, gdzie folia jest podgrzewana, a następnie dociskana (i klejona) do szkła za pomocą rolek.
Powietrze uwięzione między warstwami folii a taflami szkła jest wyciskane ze szklanego pakietu podczas wstępnej laminacji. Następnie następuje proces autoklawizowania, podczas którego folia laminująca topi się pod wpływem ciepła i ściśle wypełnia przestrzenie między taflami szkła w wyniku działania wysokiego ciśnienia, a na koniec tego procesu warstwy folii łączą się między sobą i sklejają z taflami szklanymi.
Jednak laminowanie wstępne nie tylko odpowiada za wstępne przyklejenie folii do szkła, ale ma również znaczący wpływ na straty, które mogą wystąpić z powodu problemów z przyczepnością, rozwarstwianiem lub pozostawieniem pęcherzyków powietrza w gotowym produkcie – pakiecie szkła laminowanego (warstwowego).
Ponieważ stosowane folie i szkło (szkło float, a także szkło hartowane i szkło wzmacniane termicznie, tzw. półhartowane) są często bardzo drogie, firmy bardzo dbają o to, aby ilość odpadów podczas laminowania była jak najmniejsza. Ma to również bezpośredni wpływ na koszty produkcji szkła laminowego, a tym samym, oczywiście, również na zysk operacyjny danej firmy.
Strefa ogrzewania
Zasadniczo do tego działania dostępne są dwie metody transportu energii cieplnej:
Na przykład szkło z powłoką niskoemisyjną (low-E) odbija dużą część energii promieniowania, co oznacza, że ciepło może przenikać do folii tylko w ograniczonym zakresie, jeśli w ogóle. W takich przypadkach konwekcja jest najbardziej efektywną metodą transportu energii cieplnej, ponieważ energia nie jest tu odbijana, ale jest przenoszona na szkło z dużą wydajnością, a następnie na folię
Laminowanie wstępne (pre-laminacja) jest często określane w przemyśle szklarskim jako serce systemu laminowania. I słusznie, ponieważ proces laminowania w dużej mierze odbywa się podczas laminacji wstępnej, gdzie folia jest podgrzewana, a następnie dociskana (i klejona) do szkła za pomocą rolek.
Stosowane są również systemy laminowania z laminowaniem wstępnym, w których energia cieplna jest transportowana wyłącznie na drodze konwekcji. Do hartowania szkła zaleca się stosowanie tzw. pieca o wysokiej konwekcji (system hartowania z konwekcją ok. 95%), takiego jak piec do hartowania Aeroflat, ze względu na osiągane temperatury powyżej 600°C.
Laminowanie wstępne, w którym energia jest przenoszona tylko przez konwekcję, jest raczej niekorzystne w obszarze laminowania, ponieważ energia cieplna jest przekierowywana przez szkło i stosunkowo wolno dociera do folii. Jest to szczególnie widoczne w przypadku grubych tafli szklanych, ponieważ najpierw należy podgrzać całą masę szklaną.
Oczywiście powoduje to bardzo duże zużycie energii, a także prowadzi do strat w odniesieniu do czasu przepustowości w porównaniu z kombinacją promieniowanie/ konwekcja.
Zdjęcie bardzo wyraźnie pokazuje, że nie było możliwe dostarczenie wystarczającej ilości energii do podgrzania folii do 60°C.
Struktura folii laminującej, która wcześniej była lekko przezroczysta, zamienia się w mleczną, nieprzezroczystą strukturę (biała kreska na środku zdjęcia), co jest wyraźną oznaką prasowania pakietu „zbyt zimnego” – tj. temperatura rdzenia folii była niewystarczająca.
Prasowanie (docisk) w czasie pre-laminacji
Niezbędny nacisk jest przykładany do ogrzanego pakietu szklanego (z rozgrzaną folią) poprzez rolki, w celu uzyskania początkowej przyczepności między folią a szkłem i wyciśnięcia powietrza z laminowanego szklanego pakietu. Zasadnicze znaczenie ma powstanie zamkniętego pakietu, uszczelnionego na całym obwodzie wzdłuż krawędzi. Bez tego powietrze może przedostać się do laminowanego produktu szklanego, między innymi podczas procesu autoklawizowania.
Szczegółowe informacje na temat tego problemu można znaleźć w artykule Jak rozpoznać wysokiej jakości i bezpieczny produkt z laminatu szklanego. Oprócz rolek niezwykle ważną rolę odgrywa również przebieg lub utrzymanie siły docisku na rolkach.
Dostępne są tutaj dwie różne technologie:
Co należy rozważyć przy zakupie systemu do laminowania wstępnego? System do laminowania wstępnego jest zwykle kupowany razem z nowym systemem do laminowania, jednak ponieważ system do laminowania wstępnego musi działać w obszarze gorącym, jego zużycie jest nieco większe.
System laminowania wstępnego słusznie nazywany jest sercem systemu laminowania, ponieważ tam odbywa się większość procesu laminowania. Folie są podgrzewane i łączone ze szkłem. Do laminowania wstępnego wykorzystywane są dwie technologie: strefy ogrzewania i prasa do laminowania wstępnego.
W strefie ogrzewania folia jest podgrzewana do około 60°C, aby następnie w optymalny sposób docisnąć ją do szkła w prasie do laminowania wstępnego, za pomocą hydraulicznego lub pneumatycznego przyłożenia siły prasy lub z wykorzystaniem tzw. technologii wrzecionowej. Szczególnie ważne jest posiadanie optymalnego uszczelnienia krawędzi, które zapewnia również płynny przebieg procesu autoklawizowania.
Całość artykułu w wydaniu drukowanym i elektronicznym Inne artykuły o podobnej tematyce patrz Serwisy Tematyczne
|